Jump to content

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους φιλους και φιλες.

Εχω στην κατοχη μου ενα Juwel trigon 190ltr reef και αυτες τις μερες κλεινει 1 χρονο λειτουργιας. Το ενυδρειο μου αυτην τη στιγμη εχει καπου στα 35 κιλα βραχο (σε παρα πολυ καλη κατασταση) και 30 κιλα αραγωνιτη. Οι τιμες του νερου εχουν σταθεροποιηθει και ειναι καλες με εξαιρεση τα νιτρικα που ειναι λιγο προς τα πανω. Σκιμμερ, κυκλοφορητες, εξωτερικο φιλτρο (για ανθρακα και αντιφοσφορο) και οσμωση για τις αλλαγες του νερου ειναι ο εξοπλισμος μου. Δεν εχω φτιαξει sump λωγω ελλειψης χωρου και αντιμετωπιζω και προβλημα με την θερμοκρασια του νερου αυτες τις ζεστες μερες λωγω ελλειψης ψυκτικου που σκοπευω να αποκτησω συντομα (προς το παρον την βγαζω με ανεμιστηρακια). Οι κατοικοι του ενυδρειου σε κοραλια και ψαρια ειναι λιγοι σε αριθμο καθως δεν θελω να κανω κινησεις αυτη τη στιγμη που υπαρχει προβλημα με την θερμοκρασια του νερου.Μια φορα την εβδομαδα ριχνω μεσα reef builder, 2 φορες την εβδομαδα ριχνω το zooton της tropic marin για τα κοραλια και τιποτε αλλο. Μια φορα τον μηνα αλλαζω αντιφοσφορο και ανθρακα. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης ...

1) Εσεις χρησιμοποιειτε συμπληρωματα για την χημεια του νερου και την συντηρηση των κοραλιων ? Ποια και γιατι ? Πιστευετε οτι θα επρεπε να υποστηριξω το νερο , τα ψαρια η τα κοραλια με κατι επιπλεον ?

2) Υπαρχει καποιος πινακας η κειμενο που να μας κατατοπιζει και να μας δειχνει τις επιθυμητες τιμες στην συνθεση του νερου ?

Οποιαδηποτε πληροφορια σας θα μου ειναι πολυτιμη. Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - jimmy19111977
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπληρώματα που χρησιμοποιεί ο καθένας στο ενυδρείο του είναι αναλόγως τις ανάγκες του, δεδομένου ότι κανένα ενυδρείο δεν είναι ίδιο ακόμη κι αν έχει ακριβώς τα ίδια ζωντανά.

Διάβασε αυτό το άρθρο, κάνε τις μετρήσεις σου και κινήσου αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αποφασίσεις για chiller μπορείς να συμμετάσχεις και εδώ για μαζική αγορά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28657

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις και απο τον πινακα του αρθρου οι βασικες τιμες πρεπει να ειναι:

salinity:1026

alkalinity:7-11dkh

ca:380-450

magnesium:1250-1350

po4:0-0.03

no3:0

Πρωτα θα πρεπει να μετρας και μετα να συμπληρωνεις αναλογα με τις αναγκες.Απεφευγε να συμπληρωνεις προσθετα για alkalinity και ca την ιδια μερα.Απο μαρκες,νομιζω καλες ειναι ολες αλλα εγω προτιμω τις σκονες,ειται καποιας μαρκας ειται σκονες για εργαστηριακη χρηση (βλεπε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=φθηνος+τροπος)

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπληρώματα που χρησιμοποιεί ο καθένας στο ενυδρείο του είναι αναλόγως τις ανάγκες του, δεδομένου ότι κανένα ενυδρείο δεν είναι ίδιο ακόμη κι αν έχει ακριβώς τα ίδια ζωντανά.

Διάβασε αυτό το άρθρο, κάνε τις μετρήσεις σου και κινήσου αναλόγως.

Πολυ καλο amorealex :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...