Jump to content

εξαφάνιση γαρίδας


Recommended Posts

Είχα 4 αγγελόψαρα μικρά (5-6εκ. υψος) μια γαρίδα (επίσης γύρω στα 5-6 εκ. μήκος) και δύο apple snails.

Για ένα μήνα όλα πήγαιναν σχετικά καλά. Η γαρίδα βεβαια κρυβόταν συνεχώς αλλά δεν είδα τα αγγελόψαρα να την κυνηγούν.

Σήμερα καθάρισα το ενυδρείο και δε μπορούσα να βρώ τη γαρίδα με τίποτα. ¨Έφτασα στο σημείο να βγάλω και τα ξύλα και τις πέτρες που είχα για διάκοσμο. Η γαρίδα άφανη. Λέτε να την έφαγαν τα αγγελόψαρα και να την αποτελείωσαν τα σαλιγκάρια. Προχτές την είδα να τρώει πάντως.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

εγω επιδη ειχα αγγελοψαρα και ειχα και γαριδες σου λεω οτι 100% εγινε γευμα τους..

φιλτρο εχεις εσωτερικο η εξωτερικο... αν εχεις εσωτερικο κολλητο ψαξε εκει.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι απιθανο.

Να εγινε τροφή,

να ψοφησε,

να κρυβεται και να μην την βλέπεις

ή ακομα και να βγηκε απο το ενυδρειο και να τη βρεις στο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η γαριδα οταν αλλαζει εξωσκελετο κρυβεται για μερικες μερες μεχρι να σκληρυνει ο νεος.

Βρηκες το παλιο της "κουστουμι" πουθενα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα κανένα ίχνος της γαρίδας. Είναι δυνατόν αν την έφαγαν τα αγγελόψαρα να έφαγαν και το κέλυφος; Γιατί ούτε κέλυφος ή ίχνος του κελυφου βρήκα. Πολύ περίεργο πάντως γιατί για δυο μήνες περίπου δεν είδα να την παρενοχλούν.

Αν βγήκε από το ενυδρείο φαντάζομαι δε θα πηγε μακρια, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 6 καθε τρεις και λιγο τις χανω ΟΛΕΣ. Βρισκω εν τω μεταξυ τα παλια τους ρουχα πεταμενα και σιγα σιγα κανουν την εμφανιση τους μια μια,δυο δυο,ολες μαζι. Καθε φορα με εκπλησουν γιατι νομιζω οτι :( αλλα αυτες ειναι καλα κρυμμενες και οταν ειναι ΟΚ παρουσιαζονται σαν Κυριες........... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...