Jump to content

Juwel Trigon 190 Lt - βιότοπος, μισό κοχύλια/πέτρα


chasoulasj

Recommended Posts

post-6219-1249199913_thumb.jpg

Το ενυδρείο μου διανύει την 4η μέρα στρωσίματος.

Όπως μπορείτε να δείτε έχω βάλει τα σαλιγκάρια από την αρχή.

Παρ' ότι τα καθάρισα πάρα πολύ καλά λίγη πρωτεινούλα πρέπει να έχει μείνει στο καβουκάκι τους. :P

Κατά πόσο (και με ποιόν τρόπο) μπορεί να επηρεάσει την διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου μου;

Αν την επηρεάζει αρνητικά τι προτείνεται να κάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμεινε μεσα υπολιμα του σαλιγκαριου????? :D:P:wootwoot:

η αμωνια σου θα χτυπισει κοκκινο... :wootwoot::wootwoot:

Πιστεύω ότι τα έχω καθαρίσει καλά τα σαλιγκάρια, αλλά όλο και λίγο κρεατάκι θα έχει μείνει μέσα.

Τι προτείνεις να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει περίπτωση στο set up (μισό πέτρα-κοχύλι) και στα λίτρα μου (trigon 190 lt) να φιλοξενήσω Tanganyika Mouth Brooders; Αν ναί, ποιό είδος; (Xenotilapia, Eretmodus, Cyphotilapia, Lobochilotes Cyprichromis)

2) Να θυμίσω ότι η αρχική ιδέα ήταν για julidochromis και multi.

α) Από juli ποιό είδος θα ταίριαζε καλύτερα;

β) Πόσα juli να βάλω; (διάβασα ότι πρέπει να αφήσω μια ομάδα για να βγεί το ζευγάρι και μετά να τα χωρίσω)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Πρώτον απο τα είδη που αναφέρεις νομίζω μόνο τα Cyprichromis υπάρχουν στην Ελλάδα(μπορεί και να κάνω λαθος αφού έχω καιρό να πάω σε pet shop :D )

επίσης η Xenotilapia θέλει περισσοτερο άμμο και δεν ξέρω αν θα ταίριαζε στο aquascape σου και επίσης σε αυτά τα λίτρα θα μπορούσαν να μπουν μόνο μόνα τους χώρις τα άλλα που υπολογίζεις...

Τα άλλα δυο είδη (Cyphotilapia και Lobchilotes) έχουν αναγκη απο περισσότερα λίτρα...

Τωρα για τα julidochromis νομίζω πως όλα κάνουν..

Αν σε όλα τα παραπάνω έχω πει κάποιο λάθος παρακαλώ ας με διορθώσουν οι εμπειρώτεροι...

Περιμένουμε εξελήξεις... :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε,

Πρώτον απο τα είδη που αναφέρεις νομίζω μόνο τα Cyprichromis υπάρχουν στην Ελλάδα(μπορεί και να κάνω λαθος αφού έχω καιρό να πάω σε pet shop :D )

επίσης η Xenotilapia θέλει περισσοτερο άμμο και δεν ξέρω αν θα ταίριαζε στο aquascape σου και επίσης σε αυτά τα λίτρα θα μπορούσαν να μπουν μόνο μόνα τους χώρις τα άλλα που υπολογίζεις...

Τα άλλα δυο είδη (Cyphotilapia και Lobchilotes) έχουν αναγκη απο περισσότερα λίτρα...

Τωρα για τα julidochromis νομίζω πως όλα κάνουν..

Αν σε όλα τα παραπάνω έχω πει κάποιο λάθος παρακαλώ ας με διορθώσουν οι εμπειρώτεροι...

Περιμένουμε εξελήξεις... :P

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου!

Ποιό είδος από τα Cyprichromis πιστεύεις ότι θα ταίριαζε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει περίπτωση στο set up (μισό πέτρα-κοχύλι) και στα λίτρα μου (trigon 190 lt) να φιλοξενήσω Tanganyika Mouth Brooders; Αν ναί, ποιό είδος; (Xenotilapia, Eretmodus, Cyphotilapia, Lobochilotes Cyprichromis)

2) Να θυμίσω ότι η αρχική ιδέα ήταν για julidochromis και multi.

α) Από juli ποιό είδος θα ταίριαζε καλύτερα;

β) Πόσα juli να βάλω; (διάβασα ότι πρέπει να αφήσω μια ομάδα για να βγεί το ζευγάρι και μετά να τα χωρίσω)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :P

Τα φώτα σας παιδιά για την 2η ερώτηση :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά έχω δεί μόνο τα leptosoma στην Ελλάδα,αν και δεν θα σου τα πρότεινα γιατί είναι ψάρι που ζεί σε κοπάδι(θα έπρεπε δηλαδη να βάλεις γύρω στα 8 και πάνω) και στα ανοιχτά νερα(στην αγρια φύση) και θέλει πολύ χώρο στο ενυδρείο για να κολυμπάει...αν ξέρει κάποιος εμπειρότερος πάνω στο θέμα ας βοηθήσει...

Θα σου πρότεινα να βάλεις αυτό που ήθελες εξ αρχης δηλαδή ενα χαρεμακι Julidochromis και μια ομάδα multi...η δική μου γνώμη είναι πως σε περίπτωση που σχηματιστει ζευγάρι να δώσεις τα υπόλοιπα αλλα ας ακούσουμε και την γνώμη των εμπειρωτερων... :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη γνώμη επί του θέματος; :(

Και εγώ θα προτιμούσα να μείνεις στην πρώτες επιλογές σου.Θα απαντήσω πιο αναλυτικά το βράδυ.

Ευχαριστώ Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει περίπτωση στο set up (μισό πέτρα-κοχύλι) και στα λίτρα μου (trigon 190 lt) να φιλοξενήσω Tanganyika Mouth Brooders; Αν ναί, ποιό είδος; (Xenotilapia, Eretmodus, Cyphotilapia, Lobochilotes Cyprichromis)

2) Να θυμίσω ότι η αρχική ιδέα ήταν για julidochromis και multi.

α) Από juli ποιό είδος θα ταίριαζε καλύτερα;

β) Πόσα juli να βάλω; (διάβασα ότι πρέπει να αφήσω μια ομάδα για να βγεί το ζευγάρι και μετά να τα χωρίσω)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :(

Τα στοματοεπωάζωντα όπως ξέρουμε θέλουν μεγαλύτερα ενυδρεία.Τα cypricrhomis για παράδειγμα παρότι δεν μεγαλώνουν ιδιαίτερα ( 10-12 cm) απαιτούν μεγάλους χώρους εξάλλου μην ξεχνάμε οτι είναι ψάρια open water όπως αναφέρει και ο δάσκαλος μας Δρ. Konings.Στη λίμνη κυκλοφορούν σε μεγάλα σμήνη που αποτελούνται απο εκατοντάδες ψάρια.Τα ενυδρεία που προτείνονται είναι της τάξης των 400 ή και 500 λτ.Οι xenotilapia είναι sand dwellers και απαιτούν λίγότερα λίτρα και πιθανόν το δικό σου ενυδρείο να είναι κατάλληλο ΑΛΛΑ μάλλον μόνο για species tank.Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γι'αυτό θα έλεγα να μείνεις στην αρχική σου πρόταση.

Οσον αφορά τα julies , μας ενδιαφέρει να βγεί ζευγάρι οπότε βάλε 3-4 και μόλις ξεχωρίσει ζευγάρι τα άλλα θα ήταν καλό να βγούν.Εγώ θα πρότεινα ornatus ή transcriptus γιατί το μεγαλύτερο μεγέθος τους είναι μικρότερο ( 9-5 cm και 5-7 cm περίπου αντίστοιχα ) από άλλα όπως για παράδειγμα τα dickfeldi και τα regani που μεγαλώνουν λίγο περισσότερο ( 8-10 cm και 10 -13 cm περίπου αντίστοιχα).

Κλείνοντας θέλω να επισημάνω κάτι που αφορά όλους τους φίλους των julies.Δεν είναι σωστό να διατηρούμε μαζί J.Marlieri και J.regani και όπως επίσης J.transcriptus μαζί με J.ornatus ,επειδή υπάρχει κίνδυνος υβριδισμών επειδή τα ψάρια μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.

Αυτά τα ολίγα

Φιλικά Σωκράτης :(

Υ.Γ.Και επειδή και εγώ αυτά που γράφω δεν τα κατεβάζω απο το μυαλό μου :( και επειδή είμαι λάτρης της βιβλιογραφίας να αναφέρω οτι η πηγή μου είναι το βιβλίο το Δρ. Konings με τίτλο

Back to Nature Guide to Tanganyika Cichlids , 2nd edition 2005

Link to comment
Share on other sites

Τα στοματοεπωάζωντα όπως ξέρουμε θέλουν μεγαλύτερα ενυδρεία.Τα cypricrhomis για παράδειγμα παρότι δεν μεγαλώνουν ιδιαίτερα ( 10-12 cm) απαιτούν μεγάλους χώρους εξάλλου μην ξεχνάμε οτι είναι ψάρια open water όπως αναφέρει και ο δάσκαλος μας Δρ. Konings.Στη λίμνη κυκλοφορούν σε μεγάλα σμήνη που αποτελούνται απο εκατοντάδες ψάρια.Τα ενυδρεία που προτείνονται είναι της τάξης των 400 ή και 500 λτ.Οι xenotilapia είναι sand dwellers και απαιτούν λίγότερα λίτρα και πιθανόν το δικό σου ενυδρείο να είναι κατάλληλο ΑΛΛΑ μάλλον μόνο για species tank.Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γι'αυτό θα έλεγα να μείνεις στην αρχική σου πρόταση.

Οσον αφορά τα julies , μας ενδιαφέρει να βγεί ζευγάρι οπότε βάλε 3-4 και μόλις ξεχωρίσει ζευγάρι τα άλλα θα ήταν καλό να βγούν.Εγώ θα πρότεινα ornatus ή transcriptus γιατί το μεγαλύτερο μεγέθος τους είναι μικρότερο ( 9-5 cm και 5-7 cm περίπου αντίστοιχα ) από άλλα όπως για παράδειγμα τα dickfeldi και τα regani που μεγαλώνουν λίγο περισσότερο ( 8-10 cm και 10 -13 cm περίπου αντίστοιχα).

Κλείνοντας θέλω να επισημάνω κάτι που αφορά όλους τους φίλους των julies.Δεν είναι σωστό να διατηρούμε μαζί J.Marlieri και J.regani και όπως επίσης J.transcriptus μαζί με J.ornatus ,επειδή υπάρχει κίνδυνος υβριδισμών επειδή τα ψάρια μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.

Αυτά τα ολίγα

Φιλικά Σωκράτης :(

Υ.Γ.Και επειδή και εγώ αυτά που γράφω δεν τα κατεβάζω απο το μυαλό μου :( και επειδή είμαι λάτρης της βιβλιογραφίας να αναφέρω οτι η πηγή μου είναι το βιβλίο το Δρ. Konings με τίτλο

Back to Nature Guide to Tanganyika Cichlids , 2nd edition 2005

Σωκράτη & Mixalis σας ευχαριστώ,

Θα μείνω στην αρχική μου επιλογή.

Τελειώνει το στρώσιμο εντός των ημερών, άρα από το τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχουμε photos με τους πρώτους κατοικους!

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη & Mixalis σας ευχαριστώ,

Θα μείνω στην αρχική μου επιλογή.

Τελειώνει το στρώσιμο εντός των ημερών, άρα από το τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχουμε photos με τους πρώτους κατοικους!

:(:(:(

Πολυ ωραια...περιμενουμε!!

Link to comment
Share on other sites

:( ...περιμένουμε εξελίξεις και φωτογραφίες... :(
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκαν τα 3 πρώτα ψαράκια! :(

2 multies έφηβοι (θα φτιάξω σιγά σιγά την αποικία) & 1 juli transcriptus (θα προσθέσω και 2-3 σε λίγες μέρες).

Τα ψαράκια τα πήρα από τον viciouscircle.

Μου έδωσε επίσης και valisneria. :(

Photos σύντομα! :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκαν τα 3 πρώτα ψαράκια! :(

2 multies έφηβοι (θα φτιάξω σιγά σιγά την αποικία) & 1 juli transcriptus (θα προσθέσω και 2-3 σε λίγες μέρες).

Τα ψαράκια τα πήρα από τον viciouscircle.

Μου έδωσε επίσης και valisneria. :blush:

Photos σύντομα! :(

Αυτη την τεράστια που είχε μαζι με τα ψαρακια??? :(

Καλη αρχη αρχηγε!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την τεράστια που είχε μαζι με τα ψαρακια??? :(

Καλη αρχη αρχηγε!!

Σας ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά,περιμένουμε τις φωτογραφίες.

:(

φωτο φωτο φωτο :(

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι οι φωτογραφίες είναι πολύ μέτριες. Κουτσά στραβά όμως κάτι θα δείτε!! :(

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν μέχρι τώρα. :(

post-6219-1251136420_thumb.jpgpost-6219-1251136445_thumb.jpgpost-6219-1251136465_thumb.jpgpost-6219-1251136487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιάννη όλα καλά, αν μπορείς δώσε μας και 1-2 πανοραμικές φωτογραφίες.

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!! :(:(:(

Περιμένουμε εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι οι φωτογραφίες είναι πολύ μέτριες. Κουτσά στραβά όμως κάτι θα δείτε!! :(

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν μέχρι τώρα. :(

post-6219-1251136420_thumb.jpgpost-6219-1251136445_thumb.jpgpost-6219-1251136465_thumb.jpgpost-6219-1251136487_thumb.jpg

Aψογος :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...