Jump to content

περιμένω παρατηρίσεις


jorg17h

Recommended Posts

post-14343-1248531980_thumb.jpgpost-14343-1248532025_thumb.jpgpost-14343-1248532079_thumb.jpgpost-14343-1248532106_thumb.jpgpost-14343-1248532140_thumb.jpgpost-14343-1248532169_thumb.jpgpost-14343-1248532190_thumb.jpgpost-14343-1248532232_thumb.jpg

Αυτές είναι φωτογραφίες απότα δυο μου ενυδρία

Ερωτίσεις:

Τα μικρά είναι η αιτία που δεν γενανε πια τα αγγελόψαρα;

Το red belly το είχε ο πατέρας μου σε ένα 60λιτρο,εγώ το πήγα πρόσφατα σε ένα 190, έχω ακούσει οτι ζούν σε κοπάδια, αλλά αυτο έχει μεγαλόσει μονο του.Τι μου προτινετε;

ΥΓ: Τα φιλτρα είναι εξωτερικά

Link to comment
Share on other sites

ρα;

Το red belly το είχε ο πατέρας μου σε ένα 60λιτρο,εγώ το πήγα πρόσφατα σε ένα 190, έχω ακούσει οτι ζούν σε κοπάδια, αλλά αυτο έχει μεγαλόσει μονο του.Τι μου προτινετε;

αν βρεις στο ιδιο μεγεθος παρε αλλα 2 red belly.

αλλιως δωστο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο Νο1.

τα σκαλαρια εχεις 2 επιλογες για setup. (μιας και δεν ειναι αγρια)

1. φυτεμενο καλα ενυδρειο πολλα και μεγαλα φυτα οπως βαλισνεριες, εχινοδοροι, καμπομπα, κερατοφυλλο, επισης ανουμπιες φτερες και java moos ητε ελευθερο ητε δεμενο σε καποιο ξυλο.

2. ενυδρειο χωρις καθολου φυτα μονο με μεγαλες ριζες και ξυλα και η επιφανια φουλ με φυτα οπως Pistia Stratiotes..ετσι θα εχεις ενα σκοτινο ενυδρειο που θα μιαζει ακριβως οπως ο φυσικος βιοτοπος τους...

περιμενω να κανεις κατι απο τα 2.. δεν μου πολυ αρεσει το πορτοκαλι κεραμικο στην μεση.. δεν παραπεμπει σε βιοτοπο...

ενυδρειο Νο2.

τα πιρανια θελουν κρυψονες για να μπορουν να βρισκουν ηρεμια και να μην ειναι μονημα στρεσαρισμενα..

οποτε εχουμε καποια πιρανια που θελουν να ζουν σε φυτεμενα ενυδρεια και καποια σε λιγοτερο φυτεμενα.. τα red belly π εχεις ειναι στην δευτερη κατηγορια..

πολυ καλη η προσπαθια σου.. μου αρεσει το ενυδρειο απλα πρεπει να βαλεις περισοτερες ριζες η ξυλα για να μπορει να κρυβεται..

αν μπεις στην κατηγορια θηρευτες και δεις το θεμα "φωτογραφιες θηρευτων" θα παρεις μια πολυ καλη ιδεα.. δες το ενυδρειο του Αντωνη (antonis t83) με το μεγαλο ξυλο τι ωραιο που ειναι και πως προσφερει κρυψονα στα ψαρια...

εισαι σε πολυ καλο δρομο... keep walking.. :(

Link to comment
Share on other sites

στο 2ο ενυδρειο εχεις ανουμπιες... τις οποιες τις εχεις φυτεμενες...

Πρεπει να βγουν αμεσα και να δεθουν πανω σττο ξυλο η σε πετρα γιατι θα τα "τιναξουν". ΠΟΤΕ δεν φυτευουμε ανουμπθες..μονο τις δενουμε.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες δέθικαν

ξυλα είχα και έβαλα

το κεραμικό στα αλλελόψαρα και η έλειψη φυτών έγιναν διότι διευκόλιναν πολύ την αναπαραγωγή.

Τωρα δεν μπορω να αλλάξω κάτι εκεί γιατί το θυλικό φουσκοσε και το αρσενικό αντιδρά με πανικό και αγχόνετε όταν βάζω μέσα το χέρι μου

το γεννιτικό όργανο του θυλικό έχει σχεδόν βγεί έξω, οπότε συντομα θα ανεβάσω φοτο με τα αυγά και το set up αναλυτικότερα (και για τα δύο ενυδρία)

μέχρι να μπορέσω να κάνω αλλαγές θα βοηθούσε να έβλαζα τη μια λάμπα;

Δεν έχω πρόβλημα και θα μου άρεσε να βάλω αλλα δύο πιράνια , αλλά δεν βρίσκω στα μαγαζιά...(θα ποστάρω και μια αγγαλία ζήτισης εδω και θα δούμε...)

Μπορώ να βάλω μαζί με το red ΄κάποιο είδος γλείφτη η θα έχω προβλήματα;

ΥΓ: Πολύ ωραιο το ενυδρίο του Αντώνη .Αλλά και πολύ ωραίο το Forum γενικότερα , και εγώ ήμουν δύο χρόνια μέσα στο σκοτάδι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

ΔΕν μπορω να ανεβάσω φοτο ενός μεγέθους και πάνω. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες δέθικαν

ξυλα είχα και έβαλα

το κεραμικό στα αλλελόψαρα και η έλειψη φυτών έγιναν διότι διευκόλιναν πολύ την αναπαραγωγή.

Τωρα δεν μπορω να αλλάξω κάτι εκεί γιατί το θυλικό φουσκοσε και το αρσενικό αντιδρά με πανικό και αγχόνετε όταν βάζω μέσα το χέρι μου

το γεννιτικό όργανο του θυλικό έχει σχεδόν βγεί έξω, οπότε συντομα θα ανεβάσω φοτο με τα αυγά και το set up αναλυτικότερα (και για τα δύο ενυδρία)

μέχρι να μπορέσω να κάνω αλλαγές θα βοηθούσε να έβλαζα τη μια λάμπα;

Δεν έχω πρόβλημα και θα μου άρεσε να βάλω αλλα δύο πιράνια , αλλά δεν βρίσκω στα μαγαζιά...(θα ποστάρω και μια αγγαλία ζήτισης εδω και θα δούμε...)

Μπορώ να βάλω μαζί με το red ΄κάποιο είδος γλείφτη η θα έχω προβλήματα;

ΥΓ: Πολύ ωραιο το ενυδρίο του Αντώνη .Αλλά και πολύ ωραίο το Forum γενικότερα , και εγώ ήμουν δύο χρόνια μέσα στο σκοτάδι.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

ΔΕν μπορω να ανεβάσω φοτο ενός μεγέθους και πάνω. Είναι φυσιολογικό;

δεν εισαι ο μονος φιλε μου... ολοι μα ολοι ετσι ξεκινησαμε.... το θεμα ειναι η βελτιωσει που διχνει ο καθενας...

ευχομαι καλη συνεχεια με τα ενυδεια σου... και για οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε :(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...