Jump to content

προβλημα με κατασκευη ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας προσπαθω να κατασκευασω ενα ενυδρειο 200λιτρων εχω χρησιμοποιησει 10αρι τζαμι και ειδικη σιλικονη για ενυδρεια το μεγεθος του ειναι 110χ40χ60υψος .εχω ειδη κολησει τα τζαμια μου και ειμαι στο σταδιο οπου κολλαω τις κοντρες.

το προβλημα που αντιμετωμιζω ειναι πως διαπιστωσα οτι οταν πιασω το μπροστινο τζαμι και σπρωξω το πλαινο τζαμι με τον αντιχειρα μου τοτε το τζαμι κουνιεται για 2-3 χιλιοστα μαζι με την σιλικονη και επιστρεφει στην θεση του.Στην ενωση των τζαμιων υπαρχει 1-2 χιλιοστα σιλικονης π δεν ξερασε το τζαμι κτα το κολημα απο δικο μου λαθος αφου δεν το πιεσα αρκετα ισως και αυτο να παιζει ρολο.Παντως το κουνημα δεν ειναι πολυ και ειναι ελαστικο .

Ειναι φυσιολογικο το οτι κουνιεται το τζαμι αφου η σιλικονι ειναι ελαστικο υλικο η υπαρχει πιθανοτητα να ανοιξει το ενυδρειο?

Λιγη βοηθεια θα μου ητανε πολυ χρησιμη

Ευχαριστω

ps ποσος καιρος πρεπει να περασει με το ενυδρειο γεματο νερο για να διαπιστωθει η αξιοπιστια του?

Link to comment
Share on other sites

το τζαμι κουνιεται γιατι δεν το πιεσες και δεν το κρατησες πιεσμενο με καποιον τροπο (οπως με σφηκτηρες που χρησημοποιουν οι μαραγκοι) μεχρι να στεγωσει η σιληκονη (περιπου 4-7 ημερες). ισως να μην εχεις προβλημα αλλα θα σου προτεινα να το κανεις απο την αρχη με το τροπο που σου αναφερα. ασε να πει πρωτα και καποιος αλλος τη γνωμη του.

για να εχεις σιγουρα αποτελεσματα οσον αφορα τη στεγανωτητα του δεν υπαρχει σιγουρη μεθοδος. καλο θα ηταν να ειχες νερο μεσα και αφου περασει το παραπανω χρονικο διαστημα για καμια εβδομαδα, ισως και περισσοτερο. βαλε και ενα χαρτονι απο κατω να βραχει και να φαινεται αν υπαρχει διαρροη ευκολοτερα. να φροντισεις να μην το βλεπει ο ηλιος, ουτε οταν στεγνωνει ουτε οταν δοκιμαζεται με νερο. να στεγνωσει σε θερμοκρασια δωματιου και οχι εξω, γιατι το καλοκαιρι οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες. καλο θα ειναι αυτη την εποχη σε σε ενα υπογειο.

εσυ ποσο καιρο το αφησες να στεγνωσει και ποσο καιρο δοκιμαζεις τη στεγανοτητα?

Link to comment
Share on other sites

το τζαμι κουνιεται γιατι δεν το πιεσες και δεν το κρατησες πιεσμενο με καποιον τροπο (οπως με σφηκτηρες που χρησημοποιουν οι μαραγκοι) μεχρι να στεγωσει η σιληκονη (περιπου 4-7 ημερες). ισως να μην εχεις προβλημα αλλα θα σου προτεινα να το κανεις απο την αρχη με το τροπο που σου αναφερα. ασε να πει πρωτα και καποιος αλλος τη γνωμη του.

Θαναση, δεν ξερω αν εχει τη δυνατοτητα προσβασης σε σφυχτηρες με ανοιγμα μεγαλυτερο απο 40 cm, οποτε με τη βοηθεια παντα καποιου να το τηληξει σφυχτα με ταινια.

Απλα δίνω μια ιδεα.... δεν ξερω αν ειναι σωστη αλλα σιγουρα ειναι πιο οικονομική.

Να κρινουν οι ειδικοτεροι σε τετοιου ειδους κατασκευές.

Μπες εδω και εδω και ισως σε βοηθησουν οι πληροφοριες στην κατασκευη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Παντως εγω θα αφαιρουσα τη σιλικόνη και θα το ξανα εφτιαχνα... :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν εχω βαλει μεσα νερο ειναι καμια βδομαδα τωρα που εχει κολληθει το ενυδρειο και κολλαω σταδιακα τις κοντρες.Εχω ηδη κολησει τις κατω κοντρες και ετσι μου φενεται δυσκολο να το ξεκολησω για να ξαναρχισω απτην αρχη.

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια δεν πρέπει να κουνιούνται καθόλου, ακόμη και πριν μπουν οι κόντρες. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στην κατασκευή. Είναι προτιμότερο ξήλωμα και ξανά από την αρχή, όπως σου έγραψαν και παραπάνω. Σκέψου όταν γεμίσει νερό, τι πιέσεις θα δέχεται προς τα "έξω", και άρα η σιλικόνη θα είναι μονίμως "τεντωμένη". Βρες και κάποιο δεύτερο χέρι για βοήθεια, μη σκέφτεσαι τις κόντρες, σκέψου τα 200+ λίτρα νερού που θα τρέχεις να μαζέψεις αν κάτι πάει στραβά...συν σπασμένα τζάμια, ζωντανά...

Όσο για την αξιοπιστία, αν εννοείς για αρχικές διαρροές, 2-3 μέρες γεμάτο θα δείξει αν από κάπου "δακρύζει", αν μιλάς γενικότερα και σε βάθος χρόνου προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κριτήρια ούτε στατιστικές...έχω διαβάσει για "ατυχήματα" και αστοχίες και σε καινούρια εργοστασιακά ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...