Jump to content

Neolamprologus Caudopunctatus


Moutralewn

Recommended Posts

Πανέμορφο είδος με πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά.

Βέβαια δεν θα είναι εύκολο να το βρει.

Όμως μιας και έχει εκρηκτική συμπεριφορά, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν είναι και το καλύτερο για κάποιον αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω αυτο.......................

Δυσκολο ψαρι,πολυ επιθετικο.....

Δεν ειναι για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο ψαρι,πολυ επιθετικο.....

Δεν ειναι για ολους.

Αν εστιαζεις την δυσκολια του στην επιθετικοτητα,δεν θα συμφωνησω........

Οσο καιρο τα διατηρουσα δεν υπηρχε επιθετικοτητα απεναντι σε αλλα ειδη.Αντιθετα αν υπηρχε δευτερη θηλυκια,γινονταν μαχες μεχρι θανατου,μεχρι να μεινει το ζευγαρι.

Γενικα ευκολο στη διατηρηση του.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια,οταν λεμε διατηρηση φανταζομαι να εννοεις να κρατηθει σαν ζευγαρι σε εναν χωρο που θα μπορεσει στην πορεια(εφοσον ειμαστε τυχεροι αλλα και ικανοι) να βγαλει και καποια μωρα ωστε να πουμε οτι κατι καναμε...

Σε τετοιο χωρο σαν ζευγαρι ειναι πολυ επιθετικο και προς το ταιρι του επισης,και επισης ειναι πολυ επιθετικο και προς τους συγκατοικους που εχουν την ατυχια να ειναι εκει κοντα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14332 Αναγκαστικα να βγαλω τα occelatus μετα απο 2 ωρες...

Σιγουρα αν το ειχες σε ενα κοινονικο ενυδρειο χωρις ταιρι, χωρις δικο του χωρο και με αλλα ποσα ψαρια τοτε σιγουρα δεν θα σου εμφανισε την περιεργη συμπεριφορα του,οπως γινεται με πολλα αλλα ειδη..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Δια,οταν λεμε διατηρηση φανταζομαι να εννοεις να κρατηθει σαν ζευγαρι σε εναν χωρο που θα μπορεσει στην πορεια(εφοσον ειμαστε τυχεροι αλλα και ικανοι) να βγαλει και καποια μωρα ωστε να πουμε οτι κατι καναμε...

Σε τετοιο χωρο σαν ζευγαρι ειναι πολυ επιθετικο και προς το ταιρι του επισης,και επισης ειναι πολυ επιθετικο και προς τους συγκατοικους που εχουν την ατυχια να ειναι εκει κοντα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14332 Αναγκαστικα να βγαλω τα occelatus μετα απο 2 ωρες...

Σιγουρα αν το ειχες σε ενα κοινονικο ενυδρειο χωρις ταιρι, χωρις δικο του χωρο και με αλλα ποσα ψαρια τοτε σιγουρα δεν θα σου εμφανισε την περιεργη συμπεριφορα του,οπως γινεται με πολλα αλλα ειδη..

Ειχα μια τριαδα σε 240 λιτρα(στην πορεια εμεινε ζευγαρι),μαζι με ενα ζευγαρι daffodil,μια τριαδα multi,και ενα ζευγαρι leleupi.

Tα ψαρια,αν και λιγο περιεργος συνδυασμος,ζευγαρωσαν,και περα απο τα συνηθισμενα,δεν εκδηλωσαν ιδιαιτερη επιθετικοτητα.......Αντιθετα με τα daffodil που εξ'αιτιας τους αναγκαστηκα και εβγαλα ολα τα υπολοιπα.

Συμπερασμα λοιπον,αγαπητε Ζ.Χ :Ψαρι με ψαρι,αν και του ιδιου ειδους διαφερει.

ΥΓ:Πολλοι φιλοι εδω μεσα ειναι ικανοι να διατηρησουν με την εννοια που αναφερεις.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Εχεις φωτογραφιες???

Οχι οτι δεν σε πιστευω αλλα ξερεις για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φωτογραφιες???

Οχι οτι δεν σε πιστευω αλλα ξερεις για να δουμε...

Δεν μου αρεσει να ακουω μπραβο......

Οπως δεν μου αρεσει να ειμαι και κακοπροαιρετος.

Anyway,φωτογραφιες ειχα ποσταρει πολλες,και τις ειχες σχολιασει κι εσυ,μετα απο καποιο προβλημα του φορουμ ομως καποιες δεν τις βρισκω.

Κανε ενα ψαξιμο.

Και να λες αληθεια.Δεν ειναι κακο να μη με πιστευεις........ :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας αγαπητοί φίλοι και μάλιστα θα έλεγα οτι ανεβάζει πολύ το επίπεδο του θεματικού μας ,ειδικά εσείς που είστε απο την όμορφη Ταγκανίκα.Πιο κάτω σας παραθέτω ενα κείμενο του δάσκαλου μας Δρ. Ad Konings.

Εγώ δεν είχα την τύχη να τα φιλοξενήσω τέτοια ψάρια ανκαι βλέπω πολύ θετικά στο μέλλον μια τέτοια προσπάθεια εκ μέρους μου.

Το κείμενο:

Lamprologus caudopunctatus

Εμπορικό όνομα:Redfin Caudopunctatus

Περιοχή: Βρίσκονται στα νότιες περιοχής της λίμνης.

Που κολυμπάνε : Σε βάθος 5 ως 20 μέτρα.

Τροφή:Ζοοπλαγκτόν στη λίμνη.

Breeding:Είδος που γεννά σε σπηλιές ,είναι σε ζευγάρια και σχηματίζουν μεγάλες αποικίες.Είναι φιλήσυχο είδος το οποίο διατηρείται σε ζευγάρια ή σε μικρές ομάδες.Κάθε ζευγάρι χρειάζεται να έχει την δική του σπηλιά για γέννα.Παρέχουμε άμμο γιατί το είδος αυτό αγαπάει το σκάψιμο.

Αυτά αναφέρει ο Δρ. Ad Konings

Πηγή:Back to Nature Guide to Tanganyika CICHLIDS , 2nd edition 2005 , σελ.93.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πλεον και ελληνικη βιβλιογραφια,με φωτογραφιες και εμπειριες χομπιστων που κρατησαν και κατεγραψαν την συμπεριφορα μερικων ειδων...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πλεον και ελληνικη βιβλιογραφια,με φωτογραφιες και εμπειριες χομπιστων που κρατησαν και κατεγραψαν την συμπεριφορα μερικων ειδων...

Σωστα,αλλα αλλο μαθητης,και αλλο......καθηγητης :(

Link to comment
Share on other sites

Δια μην απαξιωνεις την προσπαθεια μερικων χομπιστων να καταγραψουν σε μορφη αρθρου συμπεριφορες ειδων...

Μπορει να μην ειναι Δρ. Ad Konings αλλα σιγουρα αξιζουν με το παραπανω..

Θα το καταλαβεις,οταν και εσυ,καταφερεις καποτε να γραψεις καποιο κειμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δια μην απαξιωνεις την προσπαθεια μερικων χομπιστων να καταγραψουν σε μορφη αρθρου συμπεριφορες ειδων...

Μπορει να μην ειναι Δρ. Ad Konings αλλα σιγουρα αξιζουν με το παραπανω..

Θα το καταλαβεις,οταν και εσυ,καταφερεις καποτε να γραψεις καποιο κειμενο...

Z.X ειδες εσυ να απαξιωνω κανεναν;Αλλο η ερασιτεχνικη,και αλλο η επιστημονικη εργασια.ΑΥΤΟ μονο ειπα.

Εκτος κι αν εννοεις τον εαυτο σου καταξιωμενο ερευνητη με μεγαλη πειρα στις κιχλιδες,και μεγαλη βιβλιογραφια να συνοδευει το ονομα σου,οποτε να ζητησω συγνωμη.

Αλλα και παλι δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο δημιουργεις θεμα,προσπαθωντας να βαλεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα.

Μηπως σε πειραξε κατι;Μηπως επειδη υπαρχει και καποια γνωμη διαφορετικη απο τη δικη σου;Και δεν μιλαω μονο για τη δικη μου γνωμη.

Εγω αλλωστε δεν ειμαι τιποτα παραπανω απο εναν παραορο,που του αρεσουν αυτα τα υπεροχα ψαρια που λεγονται κιχλιδες.Και δεν μιλω μονο για τα julido και τα multi,αλλα για ολα τα αφρικανικα. :(

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑ και επειδη το ξεχασα,και το μυαλο μου παει πολυ μακρια,δεν την εχω δει τοσο ωστε να θελησω καποτε να γινω κειμενογραφος.

Αλλο η διασκεδαση,και αλλο η μελετη και βιβλιογραφια(κειμενογραφια).......

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρεται απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29086

Link to comment
Share on other sites

Δια μην απαξιωνεις την προσπαθεια μερικων χομπιστων να καταγραψουν σε μορφη αρθρου συμπεριφορες ειδων...

Μπορει να μην ειναι Δρ. Ad Konings αλλα σιγουρα αξιζουν με το παραπανω..

Θα το καταλαβεις,οταν και εσυ,καταφερεις καποτε να γραψεις καποιο κειμενο...

Ενδιαφέροντα όλα αυτά που διαβάζω.Δεν ήξερα οτι γράφοντας κάποια κείμενα του δάσκαλου Δρ. Konings θα άναβα φωτιές ;.Ομολογώ οτι μου αρέσει αυτό διότι δίνει το έναυσμα για ενδιαφέρουσες συζητήσεις.

Πάντα βέβαια στα πλαίσια της ευγένειας που πρέπει να μας χαρακτηρίζει εμάς τους αφρικάνους.

Εγώ θα προκαλέσω και άλλο την συζήτηση παραθέτοντας πληροφορίες απο το βιβλίο του Mark philip Smith με τίτλο : Lake Tanganyikan Cichlids ,σελ. 60,εκδόσεις BARRON'S

Location and Natural Habitat:Παρατηρούνται νότια της λίμνης σε περιοχές με πέτρες και άμμο και σε βάθη από

5-21 μέτρα.

Adult size:Περίπου 3 ίντσες ( 7-8 cm)

Φιλοξενία στα ενυδρεία:Μπορούν να φιλοξενηθούν 8 έως 15 άτομα σε ενυδρειο 200 λίτρων το οποίο μπορεί να θεωρηθει ιδανικό για τέτοια ομάδα.Επίσης μπορεί ενα ζευγάρι να φιλοξενηθεί σε ενυδρείο μικρό ,της τάξης των 60 λίτρων.Χρειάζονται αρκετές σπηλιές για κρυψώνες και χώρους γέννας.

Διαβάζοντας λοιπόν την διεθνή βιβλιογαφία εγώ τουλάχιστον βρίσκω πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες που με προκαλούν να τολμήσω πράγματα.Συμφωνούμε πάντα με τους συγγραφείς ; οχι βέβαια ,αλλά σίγουρα δίνουμε βάση στη τεράστια πείρα τους.Και βέβαια έχουμε και τη δική ΜΑΣ πείρα και των συνχομπιστών ΜΑΣ

aquazonistas.Σίγουρα όμως η διεθνής βιβλιογραφία είναι ενας μπούσουλας τουλάχιστον για μένα για να δοκιμάσω και να τολμήσω κάποια πράγματα.Αν δεν δοκιμάσουμε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει λάθος ή σωστό.Και βέβαια ,το περίεργο για μένα ίδια ψάρια πιθανόν να έχουν διαφορετική συμπεριφορά απο ενυδρείο σε ενυδρείο.

Εγώ τουλάχιστον εφόσον ενα χομπίστας τηρεί τους βασικούς κανόνες του βιοτοπικού αφρικανικού ενυδρείου

θα ήμουν ο τελευταίος που θα τον εμπόδιζα να συντηρήσει και να φιλοξενήσει κάποια ψάρια,αντίθετα όλη η ομάδα των αφρικάνων θα ήταν και χαρά της να τον βοηθήσει όπως μπορεί.

Αγαπητέ Ζ.Χ. θα ήταν επίσης χαρά μας να παραθέσεις κάποια άρθρα ή και τίτλους από την ελληνική βιβλιογαφία όπως αναφέρεις πιο πάνω και ακόμα και συμβατότητες ψαριών ταγκανίκα ανάλογως ενυδρείου ώστε να ενημερωθούν όλα τα μέλη με στόχο τον εμπλουτισμό των γνώσεων μας.Μπορείς να ανοίξεις ενα καινούργιο θέμα με τις πληροφορίες που θέλεις να δώσεις στα μέλη και εφόσον το ολοκληρώσεις το θέμα θα κλειδωθεί για να μην το ενοχλεί κανείς, απλά να είναι μόνο για διάβασμα.Περίμενουμε με πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω εδω με τη σειρα μου πως οτι πληροφορια μπηκες εσυ στον κοπο να δωσεις,αναφεροντας βιβλιο εκδοση,και συγγραφεα,και γραφοντας μεταφρασμενο το αποσπασμα,ετσι θα παρακαλεσω να κανουν και οι υπολοιποι συναδελφοι χομπιστες συμφορουμιστες.

Το γραφω αυτο,γιατι καποιοι θα βρουν ευκαιρια να παραθεσουν λινκ απο αλλες σελιδες η φορουμ,που εκτος απο αβολο,θα ειναι τουλαχιστον ασεβεια προς το προσωπο του Σωκρατη που εκατσε και μεταφρασε και παρεδωσε κειμενο.

Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι,καθε λινκ θα διαγραφεται.........

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω εδω με τη σειρα μου πως οτι πληροφορια μπηκες εσυ στον κοπο να δωσεις,αναφεροντας βιβλιο εκδοση,και συγγραφεα,και γραφοντας μεταφρασμενο το αποσπασμα,ετσι θα παρακαλεσω να κανουν και οι υπολοιποι συναδελφοι χομπιστες συμφορουμιστες.

Το γραφω αυτο,γιατι καποιοι θα βρουν ευκαιρια να παραθεσουν λινκ απο αλλες σελιδες η φορουμ,που εκτος απο αβολο,θα ειναι τουλαχιστον ασεβεια προς το προσωπο του Σωκρατη που εκατσε και μεταφρασε και παρεδωσε κειμενο.

Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι,καθε λινκ θα διαγραφεται.........

Προφανώς :(

Link to comment
Share on other sites

Nα,ειδες,να πω κατι που ξεχασα παλι.

Το ομορφο αυτο ψαρακι υπαρχει και με κοκκινο ραχιαιο πτερυγιο,το λεγομενο red fin........Και για του λογου το αληθες,παρτε δυο φωτογραφιες.........

Link to comment
Share on other sites

Μιας και απαγορευεται να δειξουμε links με αρθρα ελληνικης βιβλιογραφιας ας δειξω καποιες φωτο...

43543510.jpg

32424310.jpg

Γεννα σε κοχυλια(αλλο στην φυση και αλλο στο ενυδρειο...)

43534510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ζ.Χ δεν ειμαστε φασιστες για να απαγορευουμε.

Ετσι δεν πρεπει να ειμαστε και αγενεις.........Οταν καποιος κοπιαζει να μεταφρασει και να παραθεσει αποσπασμα,

ηθικα τουλαχιστον οφειλουμε να κανουμε το ιδιο.

Δεν εχει την ιδια χαρη και βαρυτητα η παραθεση ενος λινκ απο ενος κειμενου..................

Πανεμορφος ο αρσενικος που μας παραθετεις στις φωτογραφιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων δεν βγαζω ακρη μαζι σου.... :(:(

Για πες μου στην τελευταια φωτο εχω μικρα απο γεννα που εγιναν σε κοχυλι....

Στην ξενη βιβλιογραφια εχεις διαβασει κατι σχετικο???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ζ.Χ. θα ήταν επίσης χαρά μας να παραθέσεις κάποια άρθρα ή και τίτλους από την ελληνική βιβλιογαφία όπως αναφέρεις πιο πάνω και ακόμα και συμβατότητες ψαριών ταγκανίκα ανάλογως ενυδρείου ώστε να ενημερωθούν όλα τα μέλη με στόχο τον εμπλουτισμό των γνώσεων μας.Μπορείς να ανοίξεις ενα καινούργιο θέμα με τις πληροφορίες που θέλεις να δώσεις στα μέλη και εφόσον το ολοκληρώσεις το θέμα θα κλειδωθεί για να μην το ενοχλεί κανείς, απλά να είναι μόνο για διάβασμα.Περίμενουμε με πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :(

Αυτή είναι η τελευταία παράγραφος που έγραψα φάνταζομαι πολύ ευγενικά.Και είναι και σαφής.

Να μην το αναλύσω ξανά.Θα θέλαμε στοιχεία ελληνικής βιβλιογαφίας ,βιβλία κ.τ.λ. και κείμενα απο εσένα φίλε Ζ.Χ.για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας.

Ευχαριστούμε πολύ

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας το πιο πάνω θέλω να δώσω κάποιες διευκρινήσεις.

Δεν βλέπω κάτι λάθος καποιος να παραθέσει τίτλους βιβλίων.

Αν κάποιος φίλος έχει γράψει κάποιο κείμενο υπό μορφήν άρθρου και θέλει να το καταθέσει είναι ευπρόσδεκτο

εφόσον ΘΕΛΕΙ να το κάνει γιατί εξάλλου μπαίνουν και ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας.

Εγώ εδώ όταν χρησιμοποιώ βιβλία ξένων συγγραφέων είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ και καλά κάνω να αναφέρω την ή τις πηγές.Τουλάχιστον έτσι με διδάξανε οι δάσκαλοι μου - που τους τιμώ - στη σχολή.

Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων δεν βγαζω ακρη μαζι σου.... :(:(

Για πες μου στην τελευταια φωτο εχω μικρα απο γεννα που εγιναν σε κοχυλι....

Στην ξενη βιβλιογραφια εχεις διαβασει κατι σχετικο???

Φαίνεται οτι υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης τελικά.Καπου πιο πάνω έγραψα οτι τα ίδια ψάρια έχουν διαφορετική συμπεριφορά απο ενυδρείο σε ενυδρείο.Αυτό δεν σημαίνει οτι ΔΕΝ διαβάζουμε βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων δεν βγαζω ακρη μαζι σου.... :(:(

Για πες μου στην τελευταια φωτο εχω μικρα απο γεννα που εγιναν σε κοχυλι....

Στην ξενη βιβλιογραφια εχεις διαβασει κατι σχετικο???

Τι εγινε αγαπητε Ζ.Χ;

Αφησαμε στον τοπο τα "αγαπητε" και βγαλαμε τον εαυτο μας προς τα εξω;

Φυσικα δεν βγαζεις ακρη μαζι μου,γι'αυτο μην τα βαζεις μαζι μου.......

Νομιζεις οτι μονο τα δικα σου γεννησαν σε κοχυλια; :hysterical::hysterical::hysterical:

Αυτοι που τα μελετησαν δεν το ηξεραν.Εσενα περιμεναν να τους το πεις.Εχουν γινει απειρες αναφορες σε φορουμ του εξωτερικου και σε βιβλια,πως οταν μπαινουν με κοχυλοψαρα γινονται μαχες γιατι θελουν να αποσπασουν σαν ετοιμες φωλιες τα κοχυλια για αυτα..........

Τελειωνοντας θελω να σου πω συνεχισε να φερεσαι ετσι,για να βλεπουν και οι υπολοιποι ποιος εισαι.

Μολις βρεις αντιθετη γνωμη τσιτωνεις,θα γερασεις γρηγορα...........

Αυτα προς το παρων............... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...