Jump to content

Chelmon Rostratus


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Εχω εδω και τρεις μηνες σοβαρο προβλημα με την ανεμωνη aptaisia. Αναπτυσσεται και πολλαπλασιαζεται σε τρομακτικους ρυθμους. Ειπα λοιπον να παρω τα μετρα μου και πηγα και αγορασα 4 γαριδουλες peppermint shrimps αλλα τζιφος. Δεν εχουνε κανει τιποτα απολυτως και για να σας πω και την αληθεια, τις βλεπω πολυ σπανια στο ενυδρειο (περισσοτερο οταν ειναι τα φωτα κλειστα). Προχθες πηγα και πηρα ενα chelmon rostratus το οποιο δειχνει να προσαρμοστηκε στο νεο του σπιτι καθως σημερα το βλεπω και κοβει βολτες γυρω γυρω στο ενυδρειο και μεχρι στιγμης το μονο που κανει με μεγαλη επιμονη ειναι το να παρατηρει και να τσιμπολογαει συνεχεια την αμμο. Ξερω οτι αυτο το ψαρι ειναι πολυ δυσκολο στο τάισμα του και δεχεται πολυ δυσκολα καποιες τροφες. Πηρα κατεψυγμενη mysis και krill αλλα δεν εδωσε καμια σημασια στο να τις φαει, επισης δοκιμασα και αλλες τροφες. Μηπως εχει κανενας σας πληροφοριες που θα μπορουσαν να με βοηθησουν ? Οσον αφορα την aptaisia ουτε σε αυτην εχει δωσει καμμια σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Απτέσιες θα σου φάει κατά πάσα πιθανότητα με τον καιρό.

Με το τάισμα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.Εγω κατάφερα να την κρατήσω περίπου 3 μήνες και έτρωγε ελάχιστα και μόνο Artemia...εμένα μου τις εξαφάνησε όλλες.

Προσωπικά μάλλον δεν θα επιχειρήσω ξανά με αυτο το ψάρι.Προσπάθησε με εμποτισμό της τροφής σε σκόρδο...καλύ τύχη.

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκο καλησπέρα μου είπανε για ενα προϊόν που είναι "άπαιχτο" της γ..... της aptaisia και δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στην βιολογία του ενυδρείου και συνεπώς και στα κοραλια!!!!!!!!δες

Link to comment
Share on other sites

Για το ψάρι κι εγώ θα σου πρότεινα artemia. Και τη mysis κάποια στιγμή θα τη φάει όπως θα φάει και aiptasia. Κι εμένα η δικιά μου όταν την πρωτόβαλα στο προηγούμενο ενυδρείο πριν 7-8 μήνες τσιμπούσε από βράχο και άμμο διάφορα άσχετα (σκουληκάκια κ.λ.π)

Άρχισε να τρώει κανονικά ( mysis,artemia,aiptasia) όταν έκανα μετακόμιση σπιτιού και ξεκίνησα νέο ενυδρείο. Τότε φρόντισα και την έβαλα πρώτη με ένα κλόουν στο ενυδρείο κι έτσι προσαρμόστηκε πλήρως.

Κι η δικιά σου πιστεύω ότι αφού τσιμπολογάει θα προσαρμοστεί πλήρως αρκεί να μη την κυνηγούν πολύ τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείο.

Να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει το ρίσκο να σου «κτυπήσει» Lps.

Link to comment
Share on other sites

Για το ψάρι κι εγώ θα σου πρότεινα artemia. Και τη mysis κάποια στιγμή θα τη φάει όπως θα φάει και aiptasia. Κι εμένα η δικιά μου όταν την πρωτόβαλα στο προηγούμενο ενυδρείο πριν 7-8 μήνες τσιμπούσε από βράχο και άμμο διάφορα άσχετα (σκουληκάκια κ.λ.π)

Άρχισε να τρώει κανονικά ( mysis,artemia,aiptasia) όταν έκανα μετακόμιση σπιτιού και ξεκίνησα νέο ενυδρείο. Τότε φρόντισα και την έβαλα πρώτη με ένα κλόουν στο ενυδρείο κι έτσι προσαρμόστηκε πλήρως.

Κι η δικιά σου πιστεύω ότι αφού τσιμπολογάει θα προσαρμοστεί πλήρως αρκεί να μη την κυνηγούν πολύ τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείο.

Να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει το ρίσκο να σου «κτυπήσει» Lps.

Να συμπληρώσω ότι Clums θα χτυπήσει ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω. Το ψαρακι δειχνει να περναει μια χαρα. Τωρα με την τροφη του θα δειξει στην πορεια. Παντως εμενα στο water inn μου ειπανε οτι το ψαρι αυτο ειναι reef safe.

Φιλε big blue οταν λες clams τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω. Το ψαρακι δειχνει να περναει μια χαρα. Τωρα με την τροφη του θα δειξει στην πορεια. Παντως εμενα στο water inn μου ειπανε οτι το ψαρι αυτο ειναι reef safe.

Φιλε big blue οταν λες clams τι εννοεις ?

Στρείδια....

Σημ...και εμένα μιά χαρά πέρναγε, έως......

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο φαινεται φιλε μου αλλα πιστευω οτι δεν ειναι καθολου πρακτικο. Στο ενυδρειο μου υπαρχουν πολλες τρυπες και καβαντζες οπου δεν φτανει το χερι. Επισης υπαρχουν πολλα σημεια τα οποια δεν ειναι ορατα. Κατι παρομοιο που μου εχει προτεινει ενας φιλος ειναι αυτοJoe's juice

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μ όλα αυτά τα σκευάσματα υπάρχει περιορισμός στο πόσες πρέπει να «εμβολιάσεις» κάθε μέρα διότι θα υπάρξει πρόβλημα με το νερό μετά.

Τρείς το λάδι τρείς το ξύδι… πέντε το λαδολέμονο !!! Ούτε και αυτά κάνουν σοβαρή δουλειά.

Το δικό μου με το τόσες που έχουν μαζευτεί βιοτοπικό από Aptaisies έχει καταντήσει.

Άρχισα συστηματικά την εξολόθρευση απ όλα τα μέτωπα. Με Chelmon Rostratus, με Chaetodermis Penicilligerus (Bristletail filefish), με λεμόνι.. με ξύδι.. και ότι καταφέρουμε όλοι μαζί !!!

Μόλις βρω και peppermint θα κλείσει ο κύκλος.

Πάντως και τα δικά μου ψαράκια ακόμη δεν έπιασαν δουλειά.. υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον το ψαρακι εφαγε ολες τις ανεμωνες ακομα και τις πιο μεγαλες. Δεν εμεινε ουτε μια! Πανε τωρα 2 εβδομαδες που ειναι μεσα στο ενυδρειο και δειχνει να περναει καλα. Ολη μερα σκαλιζει τον βραχο και την αμμο αλλα ποτε δεν το ειδα να τρωει τροφη απο αυτες που ριχνω. Δοκιμασα κατεψυγμενες mysis και krill καθως και διαφορες αλλες ξηρες τροφες αλλα δεν τις τρωει. Εχετε καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Για ξηρές τροφές μη περιμένεις. Η δική μου ξεκίνησε με αρτέμια και συνέχισε με mysis. Συνέχισε την προσπάθεια και κάποτε θα φάει. Φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος να σου χτυπήσει Lps.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι πήρες τη πραγματική peppermint?

Διάβασα σε μια πηγή οτι κυκλοφορούν 4-5 είδη που μοιάζουν με την πραγματική πεπερμιντ και πολλές φορές ειναι δύσκολο να αναγνωρησεις αν την εχεις....

δεν ξέρω αν μπορώ να ποσταρω λινκ γιατί είναι απο άλλο ελληνικό φόρουμ που αφορά το χόμπυ.

αν το επιτρέπουν οι μοντς ασ το πουν. :(

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορώ να ποσταρω λινκ γιατί είναι απο άλλο ελληνικό φόρουμ που αφορά το χόμπυ.

αν το επιτρέπουν οι μοντς ασ το πουν. :D

δεν υπαρχει λογος να κανεις τετοιο.αν κανεις αναζητηση σωστη θα βρεις σχεδον τα παντα απο πληροφοριες εδω μεσα...για του λογου το αληθες.....

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=966

:) οποιος ψαχνει,βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να κανεις τετοιο.αν κανεις αναζητηση σωστη θα βρεις σχεδον τα παντα απο πληροφοριες εδω μεσα...για του λογου το αληθες.....

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=966

:) οποιος ψαχνει,βρισκει.

φωτο απο πεπερμιντ υπαρχουν αρκετες ,και αναζητηση σωστη εκανα και εψαξα.δεν εννοουσα αυτο... το θεμα ειναι οτι αυτο που σας λεω συγκρινει προφιλ και κατοψη ολων των τυπων που μοιαζουν με την πεπερμιντ και ειναι πολυ πιο ευκολο να την αναγνωρησεις , καθως καποιεσ διαφερουν σε σημεια που δεν ειναι φανερα απο τη φωτο που υπαρχει στη db.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...