Jump to content

Αλγη


Sta8hs000

Recommended Posts

σκεφτομουν κατα καιρους τροπους να πιασουν αυτη την πανεμορφη αλγη οι πετρες του αφρικανικου ενυδρειου...

τροπος 1. περνουμε πετρες τις βαζουμε σε ενα κουβα με νερο και τις αφηνουμε στον ηλιο... μετα απο 1 - 2 βδομαδες θα ειναι φουλ στην πρασινιλα... οτι πρεπει για το ενυδρειο μας (με ανησυχει ομως οτι επιδη το νερο θα ειναι στασημο για 1 - 2βδομαδες η αναπτηξη βακτιριων και μυκήτων...)

τροπος 2. βαζουμε μια μπλε λαμπα στις λαμπες φθορισμου του ενυδρειου μας (η οποια βοηθαει στην αναπτηξη αλγης) και ριχνουμε στο ενυδρειο μας μικροποσοτητες λιπασματος για φυτεμενα ενυδρεια..

θα δουλεψουν αυτοι οι τροποι???

ειναι σωστοι??

καμια αλλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα δουλεψει μιας και η αλγη που θα εχει δημιουργηθει σε στασιμο νερο και πολυ πιθανον οταν μπει στο ενυδριο σε πολυ λιγο καιρο να εξαφανιστει μιας και θα υπαρχει αρκετη κυκλοφορεια..

Παντως αμα καταφερουμε να βρουμε τροπο να εχουμε ετοιμες πετρες με αλγη θα ειναι υπεροχο το αποτελεσμα και πιο φυσικο για τα ψαρια μας...

Πολυ καλο θεμα Σταθη... :D

Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε αν βαζαμε τις πετρες σε καποιο αδειο ενυδρειο με φιλτρο κλπ με τις λαμπες φουλ αναμμενες :D

νομιζω οτι θα λειτουργησει..

Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε αν βαζαμε τις πετρες σε καποιο αδειο ενυδρειο με φιλτρο κλπ με τις λαμπες φουλ αναμμενες :D

νομιζω οτι θα λειτουργησει..

Γλαστρολιμνη, μονο πετρες, και φιλτρακι :P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, η πρασινη αλγη οπως σε αυτο το ενυδρειο βρισκω κι εγω οτι ειναι πολυ ομορφη και φυσικη.

Η συγκεκριμενη αλγη ειναι η πρασινη dust και μπορει κανεις να προκαλεσει την εμφανιση της κρατωντας καθαρο το ενυδρειο με καλες παραμετρους και κυκλοφορια, αλλα κατεβαζοντας τα φωσφορικα σε μηδενικες σχεδον συγκεντρωσεις,και ανεβαζοντας τα νιτρικα, με παραλληλο δυνατο φωτισμο. Ομως μην ξεχναμε οτι πιανει σε ολες τις επιφανειες (και στα τζαμια) και δεν ξερω αν θα την αφηναν και οι κιχλιδες να αναπτυχθει.

Επισης δεν ειναι σιγουρο τι αλλες αλγες θα παρουσιαστουν ταυτοχρονα..μερικες ισως ανεπιθυμητες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, η πρασινη αλγη οπως σε αυτο το ενυδρειο βρισκω κι εγω οτι ειναι πολυ ομορφη και φυσικη.

Η συγκεκριμενη αλγη ειναι η πρασινη dust και μπορει κανεις να προκαλεσει την εμφανιση της κρατωντας καθαρο το ενυδρειο με καλες παραμετρους και κυκλοφορια, αλλα κατεβαζοντας τα φωσφορικα σε μηδενικες σχεδον συγκεντρωσεις,και ανεβαζοντας τα νιτρικα, με παραλληλο δυνατο φωτισμο. Ομως μην ξεχναμε οτι πιανει σε ολες τις επιφανειες (και στα τζαμια) και δεν ξερω αν θα την αφηναν και οι κιχλιδες να αναπτυχθει.

Επισης δεν ειναι σιγουρο τι αλλες αλγες θα παρουσιαστουν ταυτοχρονα..μερικες ισως ανεπιθυμητες.

Κομπλε :D:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο να βιαζω καταστασεις Σταθη..............

Αργα η γρηγορα θα κανει την εμφανιση της.Καποτε βιαζομουν,επαθα,και τωρα εμαθα.

Καθε πραγμα στην ωρα του,ουτε πετρες σε κουβα,ουτε μπλε λαμπες ουτε τιποτα.........

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ακουσω και την αποψη του Σωκρατη, Στρατου, οπως και του Σπυρου και του vicious..

Συμφωνω με Raven.

Αν ήθελα να "πειραματιστω" θα ξεκιναγα ελλατωνοντας (εως και μηδενιζοντας) τα PO4 και θα ειχα ΝΟ3 στο 15ppm και βλεπωντας και κανοντας θα ανεβαζα ως 25 τα ΝΟ3 αφου περιμενα ενα μηνα για καθε "ρυθμιση" να δω τα αποτελεσματα της.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raven μιλάς για κάτι τέτοιο; Πραγματικά για αρκετό καιρό ειχα πολύ χαμηλά φωσφορικά.

post-9106-1249397553_thumb.jpg post-9106-1249397330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελειο θοδωρη !! το ξυλο εχει καλυφθει απο spot και dust και δειχνει πολυ φυσικο !

Επισης ομορφη αλγη και επιθυμητη απο μενα οταν την εχω ειναι η green tufted που θυμιζει πρασινες φουντιτσες και βγαινει κυριως μονο πανω στα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειο θοδωρη !! το ξυλο εχει καλυφθει απο spot και dust και δειχνει πολυ φυσικο !

Επισης ομορφη αλγη και επιθυμητη απο μενα οταν την εχω ειναι η green tufted που θυμιζει πρασινες φουντιτσες και βγαινει κυριως μονο πανω στα ξυλα.

Και απο αυτη την αλγη ειχε το ξυλο σε καποιες εσωχες του, αλλα λογω αγνοιας την απομακρυνα :D

Link to comment
Share on other sites

Και μια δικη μου φωτο απο πετρα καλυμμενη απο πρασινη dust. Ειναι απο το pico iwagumi των 12 λιτρων, αλλα η αλγη αυτη δεν κρατησε πολυ. Μολις ισορροπησε και ανεβασα τα φοσφωρικα υποχωρησε.

post-6932-1249468928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή μιλάμε για αφρικάνικα ενυδρεία ,αφήστε τα πράγματα να τρέξουν και όλα θά έλθουν με την ώρα τους.

Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να έχετε τις παραμέτρους που αφορούν τους συγκεριμένους βιοτόπους και να κάνετε τις περιοδικές αλλαγές του νερού και καλή επιτυχία :P

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για αφρικάνικα ενυδρεία ,αφήστε τα πράγματα να τρέξουν και όλα θά έλθουν με την ώρα τους.

Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να έχετε τις παραμέτρους που αφορούν τους συγκεριμένους βιοτόπους και να κάνετε τις περιοδικές αλλαγές του νερού και καλή επιτυχία :wootwoot:

Σωκράτης :D

Ακριβως αυτο.............. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...