Jump to content

νεοσ με Fo


BMWX5

Recommended Posts

Αν είναι μικρό το Lion θα τα έχεις και τα δύο (Clown και Lion) αν μεγαλώσει το δεύτερο δεν θα έχεις το πρώτο !!!

Γνώμη μου είναι να μη βάλεις.

Μιας και ανέφερες το αλάτι της Preis, όντως είναι πολύ καλό με καλές τιμές στοιχείων και σε διαλυτότητα.

Κατέληξα σ αυτό μετά από διάφορες δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

το αλλο που μ αρεσει ειναι το διαμαντι τελοιο ψαρι επισησ ειπα να βαλω και λιγα μικρα απο αυτα που ανακατευουν την αμμο τα goby για να δωσω λιγο χρωμα στο ενυδρειο. τα σαλιγκαρια και τα καβουρακια ειναι καλα να βαλω ??????

Link to comment
Share on other sites

να βαλω νεκρο αραγωνιτη πανω απο κοραλλι που εχω τωρα στο βυθο γιατι αρχισε να μην μου αρεσει η θα πρεπει να βγαλω το κοραλλι πρωτα ??? το ενυδρειο εχει ψαρια μεσα και θα ειναι μεσα οταν θα γινει ολο αυτο σκηνικο. επισηs θα βγαλω ολα τα νεκρα κοραλλια που εχω και θα μπει ζβ

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να βγαζεις λιγο λιγο κοραλι και να προσθετεις αραγωνιτη για να μην διαταραξεις το ενυδρειο σε μεγαλο βαθμο.το ειχα κανει πριν απο χρονια σε ενα κατοσταρι ενυδρειο με καλα αποτελεσματα.αλλα μην μπερδευεις τα δυο υλικα.

οσο για τον ζωντανο βραχο κοιτα να ειναι παρα πολυ καλα κουραρισμενος γιατι θα σου γεμισει αλγη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις άλλα μακροπρόθεσμα θα ανακατευτεί με το κοραλι από κάτω και θα έχεις άσκημο οπτικά αποτέλεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις απαντηση εδω

Μην ανοιγεις πολλα διαφορετικα θεματα για το ενυδρειο σου,γιατι ειναι δυσκολο να τα παρακολουθουμε :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό είναι να υπάρχουν και τα 2. Πάρτα και τα δυο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά και τα δύο.Στα λίτρα σου πάνε καλύτερα στο mc 600.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα σε ολουs

μετα απο πολυ καιρο αφου το ενυδρειο μου fo παει χαλια θελω να αρχισω να το στηνω απο την αρχη γιατι και ο αραγωνιτηs αλλα και ο βραχοs εχουν γινει πρασινα και ολα αυτα γιατι τοσα χρονια δεν ειχα σκιμμερ πολλεσ ωρεs φωτισμοs και κυκλοφορια μηδεν. χρειαζομαι τη γνωμη σαs ...

1. να κρατησω το νερο και να βαλω καινουργιο αραγωνιτη και βραχο η να αλλαξω και το νερο ??????

2. φωτισμοσ 1 ακτινικη 2 ασπρεs και 2 μπλε αλλα οχι για ενυδρειο ειναι καλεs ??????

3. θα πρεπει να μην τισ αναβω στην αρχη για να μην εχω εμφανιση αλγηs ????

4. εχω σκιμμερ mc600 να βαλω απο την αρχη ανθρακα και αντιφωσφορο ?????

5. τον παλιο βραχο που πρασινησε πωσ να τον καθαρισω ?????

6. τα τζαμια να τα καθαρισω η να τα αφησω ετσι για την οποια βιολογια εχουν επανω τουs ????

7. τον παλιο αραγωνιτη να τον βρασω και να τον ξαναβαλω ?????

το ενυδρειο ειναι 250 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

1.Aφου κανεις τον κοπο και το στηνεις απο την αρχη,βαλε φρεσκο καθαρο νερακι...

2.για f.o και οπτικα στο ματι ειναι καλα.Αλλα να παρεις του εμποριου ενυδρειακες γιατι με αυτες θα εχεις αναπτυξη αλγης.

3.Ναι!

4.Ναι,αλλα που?στο σκιμερ δεν μπενει,αλλα στο sump η σε φιλτρο.

5.Θα τον βγαλεις εξω και θα τον τριψεις με οδοντοβουρτσα καινουργια και θα τον ξεπλενεις με το παλιο σου νερο.

6.Να τα καθαρισεις,δεν κρατανε καμμια βιολογια.

7.Εγω απλα θα τον ξεπλενα καλα.Αλλα αναφερεις οτι θα βαλεις καινουργιο αραγωνιτη,οποτε γιατι θα βαλεις αυτον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τι φωτισμο να βαλω μηπωσ θελει και αλλεσ λαμπεσ τ5. αυτεσ οι μπλε που δεν ειναι ενυδρειου ειναι 1.5 μ και αν θυμαμαι καλα 80w η μια. δεν ειναι κριμα να τισ βγαλω κανουν ωραιο μπλε

οι βραχοι ευχομαι οτι θα καθαρισουν μεσα στο ενυδρειο οταν δεν θα αναβω τα φωτα στην αρχη ετσι δεν ειναι ?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...