Jump to content

Πόσα Lumen χρείάζομαι?


gabri.c

Recommended Posts

Εχω βάλει μπροστά την κατασκευή ενος νανοενυδρείου(13lt καθαρά) στο οποίο σκέφτομαι να τοποθετήσω rotala wallichii. Επειδή το φυτό είναι απαιτητικό τα 600 lumen που δίνει η Τ5 αρκούν για να αναπτύξει σωστά τα χρωματα του?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει μπροστά την κατασκευή ενος νανοενυδρείου(13lt καθαρά) στο οποίο σκέφτομαι να τοποθετήσω rotala wallichii. Επειδή το φυτό είναι απαιτητικό τα 600 lumen που δίνει η Τ5 αρκούν για να αναπτύξει σωστά τα χρωματα του?

Καλώς τον! :(

Ξέρεις πόσα lumens θέλει το φυτό σου?

Τι λάμπα ακριβώς σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις? Διαστάσεις ενυδρείου-λάμπας? Πόσα Kelvin?

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο δυνατό το φώς τόσο πιο κόκκινο θα γίνεται το φυτό, πρέπει όμως να προσέξεις και τα Kelvin...

Δες αυτό.

Πιστεύω ότι μια ΜΗ θα σε κάλυπτε περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

...

Πιστεύω ότι μια ΜΗ θα σε κάλυπτε περισσότερο...

...βέβαια τα λίτρα σου είναι λίγα για ΜΗ...

Εδώ λένε ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 2W ανά 3,8 λίτρα για να καλύψεις τις ανάγκες του φυτού και να σου δώσει χρώμα.

Το καλύτερο (και οικονομικότερο) είναι να δοκιμάσεις με τη λάμπα που έχεις και αν δείς ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω, τότε το ψάχνεις... :(

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι της Dennerle sta 6000K kai 9W (0.7W/lt).

Το ενυδρείο έχει μήκος 30cm και η λάμπα 22cm αλλα το φυτό θα μπεί στο κέντρο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. :( Απο τον βυθό θα απέχει 35cm άρα ουτε εδώ θα έχω πρόβλημα. :(

Ισως είναι καλύτερα να βάλω την 11W στα 900 lm kai sta 6000K

Αυτό με τα kelvin παίζει τελικά ρόλο για τα κόκκινα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι της Dennerle sta 6000K kai 9W (0.7W/lt).

Το ενυδρείο έχει μήκος 30cm και η λάμπα 22cm αλλα το φυτό θα μπεί στο κέντρο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. :blush: Απο τον βυθό θα απέχει 35cm άρα ουτε εδώ θα έχω πρόβλημα. :blink:

Ισως είναι καλύτερα να βάλω την 11W στα 900 lm kai sta 6000K

Αυτό με τα kelvin παίζει τελικά ρόλο για τα κόκκινα φυτά?

...και γω νομίζω ότι θα είναι καλύτερα με τα 11W.

Για τα kelvin, βρήκα σε ένα αμερικάνικο φόρουμ ότι μερικοί προτιμούν μια συγκεκριμμένη λάμπα της GE στα 9352 (αν θυμάμαι καλά) Kelvin ειδικά για το φυτό που σε ενδιαφέρει...Με ένα απλό query στο Google θα βρείς αρκετές πληροφορίες.

Νομίζω ότι και σε ένα λινκ από αυτά που έστειλα, γράφει ότι ο φωτισμός πρέπει να είναι μεταξύ 10-20000Κ για το φυτό αυτό. Κοίταξέ το...

ΥΓ. Δυστυχώς, μετά το maintenance του server του AZ τίποτε πια δεν είναι όπως πρίν!!! :( Είμαι και πάλι νέο μέλος! :(

Forever young!!! :(

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...