Jump to content

Ερώτηση για Durso


DIMITRIS K.

Recommended Posts

Είμαι στο σχεδιασμό θαλασσινού ενυδρείου και μετά απο πολύ διάβασμα, κατέληξα στη λύση Durso για υπερχείλιση. Αρχίζοντας θα σας πω ότι το ενυδρείο είναι ένα Rio 300, που θα ανοιχτεί τρύπα 32μμ στον πάτο του για να βιδωθεί ο Durso εκεί. Το Sump θα είναι ιδιοκατασκευή απο πλέξι 120 λίτρων περίπου. Η υδραυλική εγκατάσταση θα αποτελείται απο σωλήνες 2,5μμ. Η υπερχείληση θα γίνει απο 2 τζάμια, που θα κολληθούν στη γωνία του ενυδρείου, που θα γίνει η τρύπα, δηλαδή θα είναι εσωτερικό. Η απορία μου είναι η εξής:

Τι διάσταση πιστεύετε ότι πρέπει να έχει το δοχείο υπερχείλισης, που θα φιλοξενεί το Durso, λαμβάνοντας υποψη ότι το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και το Sump 120 και η αντλία, που έχω καταλήξει είναι η ΕΗΕΙΜ compact 3000?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να πω τιποτε περισσοτερο εγω ΔΕΝ θα τρυπουσα ετοιμο κολλημενο ενυδρειο,και ιδιαιτερα τον πατο του. :(:(

Link to comment
Share on other sites

χωρις να πω τιποτε περισσοτερο εγω ΔΕΝ θα τρυπουσα ετοιμο κολλημενο ενυδρειο,και ιδιαιτερα τον πατο του. :(:(

Να σου πω την αλήθεια, κι εμένα η ιδέα με τρομάζει πολύ, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις πλημμύρας με εξωτερικά overflow και με έχουν απογοητεύσει λίγο. Προσπαθώ να το κάνω όσο πιο safe proof γίνεται, γιατί πλημμύρα = χοντρή παντόφλα, αν με πιάνεις!!! :(

Link to comment
Share on other sites

την παντοφλα τοτε δεν τη γλυτωνεις.....

δεν ειναι τυχαιο που κατα κυριο λογο οι περισσοτεροι χομπιστες του αλμυρου καταφευγουν σε λυση χειροποιητου ενυδρειου γιαυτον ακριβως το λογο.

ειναι πααααρα πολυ επικινδυνο να τρυπησεις ετοιμο ενυδρειο.

απο την αλλη υπαρχουν και 10δες χομπιστες που εχουν την εξωτερικη υπερχειληση να τους δουλευει για χρονια χωρις προβληματα.

εγω παντως αναγκαστηκα να πουλησω το rio400 που ειχα για να μην μπω σε περιπετειες και εφτιαξα χειροποιητο ενυδρειο με σαμπ και υπερχειλησεις ακριβως οπως τις ηθελα....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο τότε: Έχω δει στο Waterinn ένα overflow -δεν θυμάμαι μάρκα- με 2 εξόδους νερού. Αν τελικά επέλεγα αυτή τη λύση, με τοποθέτηση 32μμ σωλήνων, αντί για 25, οι 2 έξοδοι πρέπει να καταλήγουν ανεξάρτητα στο sump, η ενώνονται με "διχάλα" σε εννιαίο σωλήνα, πρίν καταλήξουν στο sump. Σηλαδή προυποθέτει διπλή εγκατάσταση για την έξοδο του νερού, από το ενυδείο?

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIS K.
Link to comment
Share on other sites

to 2πλο ειναι σημαντικο και για θεματα ασφαλειας...

ψαξτο λιγο περισσοτερο... :(

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα την ψάξω κι αυτή τη λύση και θα δω!!

Σ' ευχαριστώ!!

Κοιτα λιγο γι αυτην την υπερχειλιση που λες γιατι ηταν να την παρω και εγω και με ενημερωσε φιλος που την πηρε οτι δεν ταιριαζει καλα το πατημα της

δλδ το βαθος που μπαινει ωστε να παρει το νερο,γεμιζει με παραπανω νερο το ενυδρειο.

Ειναι πολυ καλη αλλα κοιτα το λιγο

Μιλαω παντα γα τα juwel.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις στο φορουμ,θα δεις οτι καποιοι εχουν τρυπησει juwel ενυδρεια.

Αν θες κανε υπομονη καμια βδομαδα που θα τρυπησω κι εγω το δικο μου,να σου πω εντυπωσεις.........................

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτα

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=240575

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry177007

Καλη επιτυχια.

Ελπιζω να δουμε τι θα φτιαξεις στο τελος :(

Με προλαβες.Τα εψαχνα τα λινκ αλλα δεν τα εβρισκα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αλλη πατεντα για τις τρυπες ειναι και αυτος στις φωτογραφιες,και γλυτωνεις χωρο μεσα,αφου δεν θα εχεις πυργο.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι λεω τα δικα μου... :(

δεν ειπα ποτε οτι ειναι πχ ακατορθωτο,αλλα θα προτιμουσα να μην τρυπιεται κολλημενο ενυδρειο.

ας ακουσουμε ομως και αλλες αποψεις.ο διαλογος και οι διαφωνιες ποτε δεν εβλαψαν και ειναι για καλο... :(

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι λεω τα δικα μου... :(

δεν ειπα ποτε οτι ειναι πχ ακατορθωτο,αλλα θα προτιμουσα να μην τρυπιεται κολλημενο ενυδρειο.

ας ακουσουμε ομως και αλλες αποψεις.ο διαλογος και οι διαφωνιες ποτε δεν εβλαψαν και ειναι για καλο... :(

Σε καμια βδομαδα θα τρυπησω το δικο μου.

Αν τσακισει τιποτα ξερεις ποιος θα τα ακουσει εεεεεε;;;;;;;;; :blush::(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...