Jump to content

Nano Reef 50l


chris z3

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα.......

απο τα μεσα ιουλιου εχω στησει ενα νανο σε μια γυαλα 50 λιτρων η οποια 6 χρονια φιλοξενουσε ψαρια γλυκου νερου και με ολο το διαβασμα και τις συμβουλες τον παιδιων απο το φορουμ πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο....πλεον εχω βαλει αραγωνιτη και βραχο και ειναι σχεδον ετοιμο για να υποδεχτει μια μικρη ανεμονη,3-4 κοραλια και ενα μικρο κλοουν..ισως και ενα μικρο ψαρακι ακομα που δεν εχω αποφασισει ποιο θα ειναι...........

τις μετρησεις και το στησιμο παρακολουθει ενα ξαδερφακι που δουλευει σε μεγαλη αλυσιδα καταστηματων στο τομεα τον ενυδρυων....

διστυχως τις τιμες των μετρησεων δεν τις εχω αλλα ο ξαδερφος μου λεει πως ειναι ενταξει απο ολες τις αποψεις.......

το ενυδρειο διαθετει ενα φιλτρο 60λιτρων της tetra με carbon,αντιφοσφορο και θαλοβαμβακα

ενα σκιμερ της jad

και ενα κυκλοφορητη της powerhead

απο φωτισμο εχω μια λαμπα μπλε της jbl και μια ασπρη

θα ηθελα συμβουλες για την επιλογη κοραλιων και του "ισως" δευτερου ψαριου.....

και σαφως να μου πειτε τις αποψεις και τα τυχον λαθη που εχω κανει....

η θερμοκρασια ειναι 27 c

ενα σωστο και οικονομικο μετρητη αλατοτητας απο που μπορω να προμηθευτω?πηγαινοφερνει συνεχεια τον δικο του ο ξαδερφος..........

να παρω ηλεκτρονικο η τον κλασσικο?.......

ρωταω επειδη το project ειναι λοου μπατζετ!!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου φίλε μου?

Τον βράχο και τον αραγωνίτη από που τον πήρες?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει απο αρχες ιουλιου....αραγωνιτης και βραχος ειναι απο τα pet city.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ουτε να σε απογοητευσω ουτε κατι τετοιο.Αυτο που θα σου πω το λεω απο δικια μου εμπειρια....Βγαλε τον χοντρο αραγωνιτη κ βαλε ψιλο(αμμο δηλαδη)...θα σου βγει λιγο ακριβα αλλα εκτος του οτι θα κανεις πολυ καλυτερη βιολογια,θα σου κραταει τα νιτρικα χαμηλα(με ενα καλο dsb).Για το ενυδρειο σου θελεις περιπου 10 κιλα που εαν δεν κανω λαθος θα σου βγει κοντα στα 40 ευρω εαν ειναι ζωντανος αραγωνιτης.Ασε που αναμεσα στα χοντροκομμενα κομματια του αραγωνιτη που εχεις οταν αρχισει να πιανει βρωμια(περιτωματα,φαγητο που δεν φαγωθηκε)δε θα βγαινει ουτε κ με σκουπα.Κ παλι στο λεω μονο κ μονο γιατι κ εγω οταν ξεκηνησα εκανα ακριβως το ιδιο λαθος κ πεδευομουν για ενα χρονο χωρις κανενα καλο αποτελεσμα.Επισης πρεπει να μας πεις εαν ο βραχος ειναι ζωντανος η οχι.

Τωρα εαν θες να βαλεις ανεμωνη οπως κ δηποτε να ξερεις πως ειναι πολυ δυσκολα ζωντανα κ πως εχουν διαφορες αναγκες.Χρειαζονται ΠΟΛΥ φως,δες τι λαμπες εχεις γιατι πρεπει να εχουν τουλαχιστον 1-2 watt ανα λιτρο κ επειδη metal halide σε τοσα λιγα λιτρα δυσκολα θα βαλεις(γιατι θα στο ψησει το ενυδρειο)θα σου προτεινα τ5 λαμπες κ ακτινικες κ 10κ.Οποιαδηποτε ανεμωνη κ αν παρεις θα κανει βολτες στο ενυδρειο μεχρι να βρει το μερος που της αρεσει.Πρεπει να την ταιζεις μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον.Τελος πρεπει να καλυψεις με καποιο τροπο τους κυκλοφορητες γιατι αλλιως θα γινει πουρες.Ποιο ευκολη ανεμωνη ειναι η bubble tip η Entacmaea quadricolor.

Εαν βαλεις κ κοραλια να ξερεις πως η ανεμωνη μπορει κ να τα τσιμπησει εαν κανει την βολτα της κ τα βρει στο δρομο της.Εαν θελεις κ μπορεις μεσα στο bujet σου να χωρεσεις αυτα που σου ειπα τοτε μπορει να κανεις ενα ενυδρειο που θα φιλοξενουσε πολυ ευκολα ενα ζευγαρι κλοουν κ μια ανεμωνη κ εγω θα σου προτεινα εαν εβαζες κατι σε κοραλι να εβαζες ζοανθους,star polyps,η καποια ξενια ετσι ωστε σε περιπτωση που η ανεμωνη τα τσιμπησει αυτα πολυ γρηγορα να επανελθουν(ολα τα κοραλια που προανεφερα ειναι πολυ ανθεκτικα).

Εγω χρησημοποιω μετρητη αλλατοτητας της instant ocean που κανει 20 ευρω κ ειναι πολυ καλος.Τελος θα πρεπει να ξερεις πως επειδη θα πρεπει να κανεις πολυ συχνα μετρησεις,μιας κ το ενυδρειο λογο του οτι ειναι μικρο θα ειναι λιγο ασταθες,τα βασικα τεστ πρεπει να τα παρεις για να μη τρεχεις κ τον καημενο τον ξαδερφο.

Να ξερεις πως εαν κανεις ολα αυτα θα πρεπει να περιμενεις μερικους μηνες να σταθεροποιηθει το συστημα κ μετα να βαλεις την ανεμωνη.Κ εγω εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο μονο για την ανεμωνη μου κ 2 κλοουν αλλα το εχω συνδεσει με αλλα 2 ενυδρεια εχω ανεβασει κ ποστ με τα νανο μου.Ελπιζω να σε βοηθεισα κ να μη σε αποθαρηνα καθολου κ παλι την αποψη μου στην λεω φιλικα. :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

πολυ χρησιμες πληροφοριες.ο βραχος ειναι ζωντανος....

σκεφτομουν να προσθεσω λιγη ζωντανη αμμο.... θα εχει προβλημα αν την βαλω πανω απο τον αραγωνιτη?????

αυτο που εχω φανταστει ειναι κατι σαν την φωτο σου.......καταπληκτικο.....

Link to comment
Share on other sites

H ανεμωνη αυτη που βλεπεις ειναι η πιο ευκολη στο εμποριο(bubble tip)κ εαν εχει καλες συνθηκες το ενυδρειο σου τοτε μπορει να ζησει παραπανω κ απο σενα...ενω τα κλοουν ζουν περιπου 12 χρονια στο ενυδρειο.Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα εαν βαλεις αμμο επανω στο σπασμενο κοραλι τοτε δεν θα εχεις αποτελεσμα μιας κ καθε φορα που θα αναδευεις την αμμο η βρωμια θα πηγαινει παντου κ στο σπασμενο κοραλι.Να ξερεις πως το σημαντικοτερο απο ολα ειναι το φως...

Link to comment
Share on other sites

σημερΑ αγορασα ζωντανο ψιλο αραγωνιτη...θα βαλω φοτο μολισ γινει η εγκατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Συυμφωνω με ολα με τον Αντρεα,αλλα θα προτεινω εφοσον μπουν κοραλια να αγοραστει ρεφρακτομετρο για την μετρηση της αλατοτητας.Μπορει το κοστος να ειναι μεγαλυτερο αλλα σε γλιτωνει απο πολλες δυσαρεστες (και επομενως και ακριβες) καταστασεις.Επισης,λογω κοραλιων το ιδιο ισχυει και για την συσκευη της αντιστρωφης οσμωσης.Ακριβη αλλα σωτήρια.

Επειτα απο αυτα τα δυο δες τι θα κανεις με το φως σου,για να μπορει να υποστηριξει την ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις τι φωτα εχεις.Εαν ειναι τ8 η τ5 ας πουμε.Κ τι αλατι χρησιμοποιεις..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολουσ για την βοηθεια και τις συμβουλες σας!

πραγματικα πολυτιμες.....

η μια λαμπα ειναι λευκη,της philips και η αλλη δεν ειναι jbl ειναι της sera η deap sea actinic blue light kai οι δυο 15w εκαστη....

η μονη που χωραει ακομα ειναι μια t5 της juwel που ειναι λεπτες...να παρω και μια τετοια???

αλατι ειναι της red sea

ρεφρακτομετρο θα παρω προσεχως....

η συσκευη της αντιστρωφης οσμωσης τι ειναι???τι κανει???ποσο κοστιζει???

Link to comment
Share on other sites

για εξτρα λαμπα,εννοειται πως ναι....

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

καλο διαβασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια η εξτρα λαμπα κανονιστικε και thnks για το αρθρο.....μια απορια...η συσκευη αντιστροφης οσμης χρησιμοποιηται μονο κατα την διαρκεια γεμισματος κ αλλαγης νερου?????

Link to comment
Share on other sites

Το νερο για να φτιαξεις το μειγμα με το αλατι για τις αλλαγες σου θα πρεπει να ειναι νερο απο αντιστροφη οσμωση.

Το ιδιο ισχυει και για το νερο που θα χρησιμοποιεις για την αναπληρωση του εξατμισμενου νερου απο το ενυδρειο σου (σκετο νερο απο την οσμωση)

Link to comment
Share on other sites

οκ,θα το φτιαξω και ενημερωνω.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να επιμενω πως 2 λαμπες τ8 κ μια τ5 δεν θα ειναι αρκετες για μια ανεμωνη.. :)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι δεν χωραει αλλη λαμπα...ειναι παλιο το ενυδρειο και εχει ξεχςριστο θαλαμο για λαμπες....

Link to comment
Share on other sites

το νερο πλεον εχει περασει απο συστημα αντιστροφης οσμησης..........ποσο πρεπει να περιμενω???

Link to comment
Share on other sites

πιο νερο εχει περσει απο οσμωση και γιατι να περιμενεις?Δεν καταλαβαινω :)

Link to comment
Share on other sites

Περασα το νερο του ενυδρειου απο οσμωση.....τι πρεπει να κανω για να βαλω το πρωτο κοραλι ρωταω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα παλι μετρισεις νερου και αφου ολα εχουν καλως προσθεσα ενα σκουλικι

(ετσι μου το ειπαν)

οριστε και καποιες φωτο......

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω λιγο βιαστηκο. :) .

Μπορεις να μας αναφερεις τις μετρησεις σου και με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν κρατιεμαι!!!!μετρησα αλατοτητα στο 1.024 στους 27 βαθμους,νιτρικα 10-νιτρωδη αμωνια μιδεν, σκληροτητα 8....ολα τα τεστ της sera. Ευχαριστω για το ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα τεστ της sera για το αλμυρο νερο δεν εχουν και μεγαλη ακριβεια.Δες καποια στιγμη να δοκιμασεις καποιας αλλης εταιριας,οπως η salifert.

Τωρα υπομονη.Το να βαζεις αβερτα οργανισμους θα σου δημιουργησει προβλημα.Ξεκινα με 2-3 κοκκινους ερημιτες για την αντιμετωπιση της αλγης και μετα συνεχιζεις με καποιο σαλιγκαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...