Jump to content

Calcium Reactor


Recommended Posts

Καλημερα,

πριν μερικες ημερες παρηγγειλα το Red Sea MaX 250 απο το Water Inn.

Θα δημιουργησω ενα πολυ ωραιο Reef.

Θα ηθελα την γνωμη σας για το αν μου χρειαζεται calcium Reactor, ή το Red sea max 250 εχει κατι που το αναπληρωνει...

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου απαντήσω για τον Calcium Reactor, θα το κάνουν αυτοί που γνωρίζουν το αντικείμενο καλύτερα… αλλά όσον αφορά το ενυδρείο είναι ένα στολίδι… μπράβο για την αγορά και δεν σου κρύβω ότι ζηλέψω (με την καλή έννοια) !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ....

Αν και τα 250 lt μου φαινονται σχετικά λιγα(θα ηθελα 400), αλλα δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια του ψαξιματος και της καλοδιομάνιας (εχω ηδη ενα 250 γλυκου νερου και εχω τρελαθει στο πολυμπριζο και την πατεντα), οποτε το red sea ηταν μονοδρομος πιστευω. (Υπαρχει μια γυναικα στο σπιτι και δυο μικρα παιδια, εκτος απο τα ενυδρεια), οποτε αν μπλεκαμε με τα καλωδια παλι, θα γινομουν γειτονας με τα κοράλλια::))

Link to comment
Share on other sites

σωστόςςςςς! Καλογέμιστο και μόνο χαρές!

Η τιμούλα του;

Link to comment
Share on other sites

μαζι με το επιπλο καπου 1600.......

Αλλα εχεις και την προσφορα του 50% δωροεπιταγη απο το water inn.

Aκουγεται μεγαλο το ποσο αλλα το red sea εχει τα πάντααααα.

Μεχρι και moonlights....

Αλλα σχετικά με το Reactor δεν μου ειπατε.

Χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η τιμή είναι μια χαρά!

Κάνε λίγο υπομονή να σε βρουν οι θαλασσινοί και θα σου δώσουν τα απαρέτιτα στοιχεία που ζητάς!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κατί που θα χρειαστείς άμεσα έχεις ακόμα αρκετό δρόμο.

Τη κοράλια θες να φιλοξενήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω σκεφτει ακομα αυτο, αλλά σιγουρα sps.

Και επειδη ειναι απαιτητικα θα ηθελα να ξερω τι χρειαζομαι απο την αρχη.

Για παραδειγμα στο γλυκο νερο που εχω, κανενας δεν μου ειπε για CO2 στην αρχη και μετα ετρεχα για μπουκαλες και controllers.

Και να τα καλωδια απο εδω και απο εκει

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩ !!!! πολύ καλή τιμή σε συνδυασμό με τη δωροεπιταγή

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ !!!!

Καμιά Ντάλια να μου δανείσει 3 μωβ !!!

:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη με το καινουργιο σου ενυδρειο!Ο reactoras εχει να κανει με τα κοραλλια που εχεις σκοπο να βαλεις στο ενυδρειο σου αν σκεφτεσε για SPS τανκ τοτε ειναι μονο δρομος αν παλι θα κινηθεις μονο με μ****α δε κρινετε απαρετητος!Οποτε η αγορα του εχει να κανει με το τι θες εσυ να κανεις στο ενυδρειο σου!Και παλι καλη αρχη ευχομαι να δημιουργισεις εναν πανεμορφο υφαλο!

Link to comment
Share on other sites

για ποσα λιτρα ξεκινανε οι reactors?

Link to comment
Share on other sites

διάβασε αυτό θα σε βοηθήσει και θα σου λύσει αρκετές απορίες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2241

(δεν είναι μονόδρομος ο ρεακτορας σε συστημα με sps υπάρχουν και άλλες τεχνικές με καλά αποτελέσματα, αλλά σίγουρα είναι κάτι που θα δώσει αέρα σε ένα σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής αν και έχω αρκετά sps δεν μου έχει φανεί απαραίτητος και γιά αυτό δεν τον έχω ακόμη αποκτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

πριν μερικες ημερες παρηγγειλα το Red Sea MaX 250 απο το Water Inn.

Θα δημιουργησω ενα πολυ ωραιο Reef.

Θα ηθελα την γνωμη σας για το αν μου χρειαζεται calcium Reactor, ή το Red sea max 250 εχει κατι που το αναπληρωνει...

Ευχαριστω πολύ

καλορίζικο!

μη βιαστείς να αγοράσεις cr γιατί δεν θα σου είναι απαραίτητο

ακόμα και γεμάτο sps να είναι το ενυδρείο σου

στη πορεία μπορείς να κρίνεις μόνος σου αν σε ευκολύνει και αν σε συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Επισης το να στησεις και να λειτουργησεις τον calsium reactor θελει μια σχετικη εμπειρια σχετικα με τις απαιτησεις σε kh και ca του συστηματος σου.Αν δεν την εχεις τοτε βαζοντας το απο τωρα θα σου δημιουργησει προβληματα και ανισορροπιες.

Βαλε τα πρωτα κοραλια και προσπαθησε κανοντας μετρησεις να κρατας σταθερες τις τιμες του ασβεστιου και της αλκαλικοτητας,κανοντας χρηση των αναλογων προιοντων(ειται σε σκονη, ειται υγρα).Με τον καιρο θα δεις οτι μπορεις να υπολογισεις ποσο απο το καθε προιον θα βαζεις και ανα ποσες μερες ετσι ωστε να εχεις μια σταθεροτητα.Οταν θα το πετυχεις αυτο θα εχεις την εμπειρια να δεις αν θα θελησεις να το συνεχισεις ως εχει ή θα σε βολευει καλυτερα να παρεις και να στησεις εναν CR.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, για τα καθαρά λίτρα του RSM 250 δεν είναι απαραίτητος ή ακόμη και χρήσιμος ένας C/R. Θα μπορούσε να σου κοστίζει περισσότερο (in the long term) από τη προσθήκη σκονών και ίσως να αντιμετώπιζες δυσκολίες στη ρύθμισή του, που απαιτούν πολλή υπομονή και τακτικές μετρήσεις του νερού.

Κάτω από ορισμένες συνθήκες (συνδυασμός κοραλλιών, κλπ), ακόμη και με τη μηνιαία αλλαγή νερού και μόνο, θα μπορούσες να διατηρήσεις σε ικανοποιητικά επίπεδα τις τιμές του νερού και να έχεις ένα όμορφο ενυδρείο!

Αν προχωρήσεις σε SPS, θα πρέπει να διασφαλίσεις σε πρώτη φάση τον επαρκή φωτισμό και μετά θα δείς τι χρειάζεσαι από κυκλοφορία-skimming και πρόσθετα χημικά, κ.α.

Καλορίζικο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...