Jump to content

Δωστε μου τα φωτα σας...


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους...

Σε λιγες μερες παραλαμβάνω το νεο μου ενυδρειο, RED SEA MAX 250 και καθωτι ασχετος στο αλατι, θα ηθελα τα φωτα σας.

Επειδη μεχρις στιγμης ασχολουμαι μονο με γλυκο νερο, αλλαγες καθε ποτε γινονται στο θαλασσινι και σε τι ποσοστο?

Εχω οσμοση και στο γλυκο προσθετω ιχνοστοιχεια. Στο θαλασσινο τι προσθετω?

Τι αλλο ειναι στην ρουτινα του θαλασινου?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω, οτι σκοπευω να δημιουργησω reef

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις καποιο φιλτρο ή θα πας σε sump????

Απο οτι γνωριζω το Red Sea Max250 ερχεται με skimmer και δεν εχει sump

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους...

Σε λιγες μερες παραλαμβάνω το νεο μου ενυδρειο, RED SEA MAX 250 και καθωτι ασχετος στο αλατι, θα ηθελα τα φωτα σας.

Επειδη μεχρις στιγμης ασχολουμαι μονο με γλυκο νερο, αλλαγες καθε ποτε γινονται στο θαλασσινι και σε τι ποσοστο?

Εχω οσμοση και στο γλυκο προσθετω ιχνοστοιχεια. Στο θαλασσινο τι προσθετω?

Τι αλλο ειναι στην ρουτινα του θαλασινου?

αλλαγές κάνουμε κάθε μήνα 10-30 % ,

στην αντίστροφη όσμωση που έχεις καλό είναι να προσθέσεις και ένα στάδιο di , τα <πρόσθετα> στη προετοιμασία θαλασσινού νερού είναι …το αλάτι

η βασική ρουτίνα αφορά στην αναπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού , στις αλλαγές νερού και στην αναπλήρωση βασικών στοιχείων που καταναλώνει το reef κατά τη λειτουργία του , όπως ασβέστιο , αλκαλικοτητα , μαγνήσιο

το θέμα γίνεται πιο πολύπλοκο αν δεις τι άλλο υπάρχει στην αγορά σαν <βελτιωτικό >

όσο ασχολίσε και διαβάζεις σχετικά θα αποκτήσεις δική σου γνώμη , προς το παρόν μη σε αγχώνει το θέμα

υπάρχει και η ρουτίνα συντήρησης αντικατάστασης του μηχανολογικού εξοπλισμού , καθαρισμός skimmer, αντικατάσταση λαμπτήρων ( Τ5 κάθε 6 μήνες – ΜΗ κάθε χρόνο )

και διάφορα άλλα που θα μάθεις στη πορεία

αυτό θα σε βοηθήσει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=95

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...