Jump to content

Προβλημα μα Χρυσοψαρο


Recommended Posts

φιλε μου αν σου ειναι ευκολο συμπληρωσε την φορμα αυτη...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=210428

Ευτυχως η φωτο ειναι πολυ καλα και θα βοηθησει πολυ στο πορισμα...

Link to comment
Share on other sites

IPB Εικόνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:JUWEL 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ΚΑΝΟΝΙΚΟ

- Ψάρια (είδη και αριθμός): ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 20% ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ/1 ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΑΙΣΜΑ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,01 MG/L

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0,02 MG/L

- ΝΟ3 (νιτρικά):0.02 MG/L

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: TROPIC MARE

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): KANONIKA

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ICK PRIN KANA MHNA

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: EFFICASIA AD AMPIO SPETTRO

-Δοσολογία:20 STAGONES

-Χρόνος Χρήσης:3 MERES

-Αναλυτική περιγραφή: ΕΙΧΑΝ ΑΣΠΡΕ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΤΟΡΑ ΟΛΑ ΟΚ.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι κατάλαβα το ψάρι είναι μόνο του ;

Furan2 και ΕΚΤΟΖΟΝ .

Οταν ολοκληρωθεί η θεραπεία αντιχλώριο ΤΕΤRA ή SERA μαζί με STRESS COAT κάθε μέρα για 4 ημέρες στη δοσολογία για όλα τα λίτρα του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβως ειναι αυτο που εχει?

Μην το ψάχνεις έτσι! Δεν είναι κανείς εδώ μέσα ιχθυολόγος, αλλά ακόμα και αν ήταν, θα έπρεπε να εξετάσει το ψάρι σε εργαστήριο για να απαντηθεί το ερώτημά σου. Αυτά που σου πρότεινε ο Σταμάτης είναι "φάρμακα" μεγάλου εύρους ασθενειών. Η εμπειρία του, του επιτρέπει να μπορεί να καταλάβει 2-3 πράγματα παραπάνω και να προτείνει λύσεις.

Παρ'όλα αυτά μη ξεχνάτε ποτέ πως αν δεν γίνει εργαστηριακός έλεγχος ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σαφές και ακριβής. Είναι απλά εικασίες... και όσα περισσότερα στοιχεία δίνονται, τόσο πιο ασφαμείς μπορούμε να είμαστε σε αυτές τις εικασίες.

Απλά κάνω αυτή την εξήγηση για να μην υπάρχει παρεξήγηση :angry2:

Κάνε ότι σου λέει ο Σταμάτης. Στο εν τω μεταξύ ενημέρωνέ μας για την όποια εξέλιξη.

Επίσης απάντησε μου λίγο.... Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με το φίλτρο του και τί φίλτρο και με τί υλικά (είδος-όγκος) το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ. Το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο απο ατομο που ξέρει αρκετά και είναι στρωμένο σε πολύ καλή κατάστασή.

Εγώ είμαι αρχάριος έτσι δεν ξέρω και πολλά. Είχα βέβαια χρυσόψαρα εδώ και δυο χρόνια με επιτυχία ( και λίγες απώλειες) χωρίς να το έχω κάνει επιστήμη.

Το ψαράκι πάει καλύτερα αν και το έχω σε bactopur από χτες μιας και αυτό είχα σπίτι. Θα το αφήσω σήμερα αύριο να ηρεμήσει και τώρα που έχω τα φάρμακά θα το ξεκινήσω από Πέμπτη θεραπεία κανονικά.

Έγινε επεξεργασία - alonas
Link to comment
Share on other sites

Η πληγη εχει κανει μια κοκκινι σκουρα κρουστα και αρχιζει να μικραινει. εχω το ψαρακι να χαλαρωνει με καθαρο νερο και απο αυριο κανονικα θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας Bactopur ομως το πιθανοτερο ειναι πως εχεις καταστρεψει την βιολογια του ενυδρειου σου..

Αν και σου ειπανε να μην βαλεις..

Κανε μετρησεις οταν τελειωσεις την θεραπεια και αν μπορεις να βρεις να βαλεις και μπολι απο καποιον χομπιστα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.. :angry2:

Φιλικα,Νικος

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός είναι πως από τη στιγμή που ο Σταμάτης είπε να ΜΗ μπει bactopur κι εσύ έβαλες, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τις συνέπειες! Οπότε σε αυτή τη φάση μη περιμένεις κάποια άμεση συμβουλή καθότι κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς έχει συμβεί. Πριν βάλεις το όποιο άλλο φάρμακο, βάλε μέσα στο φίλτρο σου άνθρακα για τουλάχιστον ένα 12ωρο να μαζέψει ότι έμεινε από το bactopur εφόσον φυσικά κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού (αν δεν κάνω λάθος το ίδιο το bactopur λέει για 80% στις οδηγίες).

Μετά από τα παραπάνω θα ρίξεις το όποιο νέο φάρμακο και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 20 λιτρο νοσοκομειο και αλλαζω ολο το νερο δεν το εχω μεσα στο κανονικο ενυδριο γιαν να μην το χαλασω. Ολες οι θεραπειες γινονται στο νοσοκομειο το οποιο τηρει ολα τα απαραιτητα.

Εχω αλλαξει 100% του νερου απο χτες και θα ξεκινησω θεραπεια κανονικη με φουραν απο αυριο.

Έγινε επεξεργασία - alonas
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 20 λιτρο νοσοκομειο και αλλαζω ολο το νερο δεν το εχω μεσα στο κανονικο ενυδριο γιαν να μην το χαλασω. Ολες οι θεραπειες γινονται στο νοσοκομειο το οποιο τηρει ολα τα απαραιτητα.

Εχω αλλαξει 100% του νερου απο χτες και θα ξεκινησω θεραπεια κανονικη με φουραν απο αυριο.

100% αλλαγή νερού δεν είναι και ότι καλύτερο να γίνεται μονομιάς. Anyway... Εύχομαι να πάνε όλα καλά και συνέχισε να μας ενημερώνεις για την κατάσταση του ψαριού και τις κινήσεις σου :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει θεραπεια με το furan 2 απο την Παρασκευη αλλα τα πραγματα ειναι τα ιδια. Εκτοζον το εχω παραγειλει μιασ και δεν το βρηκα ετοιμοπαραδωτο και θα το βαλω απο Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του ψαριού ποια είναι? Τρώει και κολυμπάει κανονικά ή βλέπεις καμιά διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Το Ψαρακι ειναι μια χαρα σαν μα μην τρεχει τιποτα τρωει κολυμπαει ολα cool. Η πληγη μετα το furan-2 εχει βγαλει μια ασπιλα πανω σαν πιον. Δεν το βλεπω να βελτιονετε . Το καλο ειναι οτι το Ψαρακι ειναι ακμαιο δεν εχει αλλαξει συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Να ολοκληρώσεις τη θεραπεία και να βάλεις το Εκτοζον .

Προσθήκη αντιχλώριου (Sera ή Tetra και ΑΡΙ Stress Coat) κάθε μια δυο μέρες θα βοηθούσε να κλείσει και η πληγή .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, τα πραγματα ειναι χειροτερα..... τα 15 λιτρα ειναι λιγα και το νερο ανεβαζει νιτροδι σε δυο μερεσ μαχ και δεν μπορω να τα κατεβασω με τιποτα.....

Η ασχημη ποιοτητα νερου επιρεαζι την πληγη του. να το βαλω σε 40λιτ??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ναι

Τα 15λιτρα ειναι για μπανια και οχι μεγαλη διαμονη

Αναλογα και το μεγεθος του καθε ψαριου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα πραγματα ειναι χειροτερα..... τα 15 λιτρα ειναι λιγα και το νερο ανεβαζει νιτροδι σε δυο μερεσ μαχ και δεν μπορω να τα κατεβασω με τιποτα.....

Η ασχημη ποιοτητα νερου επιρεαζι την πληγη του. να το βαλω σε 40λιτ??

Μα καλά , μέχρι τώρα το είχες στο 15λιτρο ;

Δεν κάνουμε τίποτα έτσι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...