Jump to content

Μολυβδος για φυτα.


Recommended Posts

Καλημερα , θελω να κανω ενα ενυδρειο με υποστρωμα απο αμμο και ακουσα οτι τα φυτα τα ''δενουμε'' με μολυβδο να βυθιζοντε.Εψαξα για αυτο το μολυβδο και εκτος του οτι δεν ειχε ιδεα αυτος που τα πουλουσε με μπερδεψε κιολας ,[μου λεει τη μολυβδο θες, για αργον,για ψαρεμα, αυτο που βαζουμε στις ζαντες].

Πηρα αυτον που ειναι για το ψαρεμα ειναι ενα κοματι μαλακο[δεν εχω φωτο να ανεβασω] και το κοβουμε κοματακια.

Τη να προσεξω να μη βγαζει τιποτα μεσα στο νερο ?

Υπαρχει κανενα τεστ να το κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν να το σκεφτείς!

Χρησιμοποίησε τα πλαστικά που δένουμε τα καλώδια καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης τωρα που την εψαξα καλυτερα,ακουσα οτι μπορει να προκαλεσει βλαβες εγκεφαλικες ειδικα σε μωρα και μεχρι στειρωτητα στους μεγαλους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Παλαιότερα είχα κάνει μία εισαγωγή φυτών από την Αγγλία και συγκεκριμένα από ένα μεγάλο φυτώριο που καλιεργούσε υδρόβια φυτά.

Μέσα στη συσκευασία είχε και πολλά φύλλα μολύβδου διαστάσεων 15χ1,5 cm περίπου, που χρησίμευαν για το καλύτερο φύτεμα.

Επειδή γνωρίζω ότι ο μόλυβδος είναι τοξικός και σωρεύεται αθροιστικά στη φύση, δεν τα χρησιμοποίησα καθόλου.

Μέχρι που είδα τον Φίλο μου Husky_Jim ο οποίος χρησιμοποιούσε τα φύλα αυτά για να βυθίζει το αγγούρι. Από τότε χρησιμοποιώ και εγώ ένα φύλο μολύβδου για την ίδια χρήση.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...