Jump to content

Ενυδρείο Κρήτης


Recommended Posts

Με αφορμή την πρόσφατη εκδρομή μου στην Κρήτη,βρέθηκα και στο δημόσιο ενυδρείο που υπάρχει στον νομό Λασιθίου.

Η προσπάθεια έχει γίνει απο το κέντρο θαλάσσιων ερευνών και πραγματικά αξίζει νομίζω τον κόπο να σας περάσω μερικές φωτογραφίες.

Μιλάμε γιά απίστευτα λίτρα νερού, ιδιαίτερα στο κεντρικό ενυδρείο που φιλοξενεί τους καρχαρίες....κάπου 60.000 λίτρα νερού μόνο σε αυτό!!!

Την παράσταση πάντως γιά εμένα έκλεψαν οι μέδουσες....

Σε σχέση τώρα με κάποια δημόσια ενυδρεία που έχω επισκεφτεί στο εξωτερικό όπως γιά παράδειγμα αυτό λίγο έξω απο το Λίβερπουλ, δεν έχει καμία σχέση μιά και δεν περιλαμβάνει υδάτινους θόλους οροφής, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι εκπληκτικό...

Αξίζει τον κόπο εαν βρεθείτε προς τα εκεί να το επισκεφτείτε....

image-0B08_4AA8E027.jpg

image-8A10_4AA8E027.jpg

image-79EA_4AA8DF57.jpg

image-6A7B_4AA8DF57.jpg

image-852B_4AA8DF57.jpg

image-570C_4AA8DF57.jpg

image-8FFE_4AA8DF57.jpg

image-0760_4AA8DF57.jpg

image-82C0_4AA8DE83.jpg

image-86F1_4AA8DE83.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φέτος για 2η φορά βρέθηκα στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Θα σηκώσω κι εγώ κάποια στιγμή φωτογραφίες. Όντως οι μέδουσες ήταν όνειρο!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδευτεί κάποιος και το ψάχνει στο νομό Λασιθίου..... :angry2:

το ενυδρείο είναι λίγο έξω από το Ηράκλειο στην περιοχή Γούβες μέσα στον χώρο της πρώην αμερικάνικης βάσης. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδευτεί κάποιος και το ψάχνει στο νομό Λασιθίου..... :angry2:

το ενυδρείο είναι λίγο έξω από το Ηράκλειο στην περιοχή Γούβες μέσα στον χώρο της πρώην αμερικάνικης βάσης. :rasp:

Φέτος στον ίδιο χώρο, σε άλλο κτήριο, φιλοξενείται (μέχρι τον Οκτώβριο νομίζω) και έκθεση με έρευνες και εφευρέσεις του Da Vinci! Ο άνθρωπος ήταν πολύύύύύύύύύ μπροστά για την εποχή του!!!

Link to comment
Share on other sites

Φέτος στον ίδιο χώρο, σε άλλο κτήριο, φιλοξενείται (μέχρι τον Οκτώβριο νομίζω) και έκθεση με έρευνες και εφευρέσεις του Da Vinci! Ο άνθρωπος ήταν πολύύύύύύύύύ μπροστά για την εποχή του!!!

Ναι υπάρχει αυτη την εποχή.Την ίδια έκθεση την έχω δεί στο Παρίσι και ήταν καταπληκτική...

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδευτεί κάποιος και το ψάχνει στο νομό Λασιθίου..... :angry2:

το ενυδρείο είναι λίγο έξω από το Ηράκλειο στην περιοχή Γούβες μέσα στον χώρο της πρώην αμερικάνικης βάσης. :rasp:

Εχω κάνει λάθος.....είναι στον Νομό Ηρακλείου και στην περιοχή Γούβες όπως λές.

Link to comment
Share on other sites

IMG_2786.jpg

IMG_2794.jpg

IMG_2796.jpg

IMG_2805.jpg

IMG_2815.jpg

IMG_2821.jpg

IMG_2826.jpg

IMG_2837.jpg

IMG_2849.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκπληκτικό παιδιά. :rasp:

Φέτος ήταν η δεύτερη φορά σε 2 χρόνια που το επισκέφθηκα. Αξίζει. Πολύ καλή προσπάθεια.

Το να το βρει κανείς είναι πανεύκολο αφού στην εθνική οδό από Ηράκλειο προς Άγιο Νικόλαο έχει συνεχώς ταμπέλες που σε καθοδηγούν.

Όσο για την έκθεση του Ντα Βίντσι, όλα καλά. Αλλά θα μπορούσαν να είναι πιο οργανωμένοι.

Φανταστείτε μας έκανε μια "ξενάγηση" μια κοπέλα που δεν είχε ιδέα :bowdown: . Δεν έκατσα και πολύ να την παρακολουθήσω (δεν άντεξα δηλαδή :angry2: ) και είδα όλη την έκθεση μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...