Jump to content

Προβλημα με τα φυτα


Recommended Posts

Καλησπερα. Πριν κανα 10 μερες αγορασα 2 φυτα χαμηλων απαιτησεων σε φωτισμο και καθε τοσο χανω τα φυλλα του απο το ενα... Εχω βαλει χωμα που πηρα απο pet shop και αναμειχτηκε καταλαθος και το χαλικακι που ειχα απο πριν. Μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει? :angry2::rasp::bowdown::o:rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πριν κανα 10 μερες αγορασα 2 φυτα χαμηλων απαιτησεων σε φωτισμο και καθε τοσο χανω τα φυλλα του απο το ενα... Εχω βαλει χωμα που πηρα απο pet shop και αναμειχτηκε καταλαθος και το χαλικακι που ειχα απο πριν. Μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει? :angry2::rasp::bowdown::o:rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical::hysterical:

πες μας τι φυτα πηρες..

σε τι ενυδρειο τα εχεις.. (διαστασεις)

τι λαμπες εχει το ενυδρειο (watt)

και τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο (πολλα φυτα δεν αντεχουν πανω απο 29 - 32C)

οταν λες χωμα... τι εννοεις??? αμμο??

Link to comment
Share on other sites

Αμμο ναι. 25 λιτρα περιπου καθαρα νερο. Δες

Τα φυλλα που χαλανε ειναι σαν να αδυνατιζουν, να σαπιζουν, να λιωνουν,

Φως 10 βαττ, 9 με 11 ωρες το εχω ανοιχτο

post-14686-1252685650_thumb.jpg

post-14686-1252685682_thumb.jpg

post-14686-1252685751_thumb.jpg

post-14686-1252685776_thumb.jpg

post-14686-1252685809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτά είναι κρυπτοκορύνες, θέλουν 5 πόντους άμμο ή πολύ λεπτό χαλίκι, πριν φυτέψεις κόβεις με ψαλίδι (όχι με χέρι) τις ρίζες αφήνοντας 2-3 πόντους και βγάζεις τα χαλασμένα-σπασμένα φύλλα, βάζεις ταμπλέτες για φυτά, 1/4 κάτω από κάθε ρίζα και περιμένεις ρίχνοντας κατάλληλα απλά λιπάσματα, το φυτό μπορεί να χάσει και όλα του τα φύλλα αλλά σιγά-σιγά θα βγάλει νέα, αν αλλάξει κάτι απότομα στο νερό αυτό το φυτό μπορεί να ρίξει πάλι τα φύλλα του.

Προσωπικά θα έλεγα οτι θες κι άλλο χαλίκι, γενικό υγρό λίπασμα, ταμπλέτες όπως και να τσεκάρεις αν η λάμπα είναι κατάλληλη για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bulbman.com/index.php?main_page...roducts_id=9872

Κάνει δουλειά για φυτά, πάρε ένα γενικό απλό λίπασμα και άρχισε να ρίχνεις λιγότερο από την προτεινόμενη δόση, αν χρειαστεί μετά από μερικές εβδομάδες το αυξάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι κρυπτοκορίνες είναι όντως μυστήρια τραίνα. Εγώ είχα πάρει 2 κομμάτια πριν από 2 χρόνια. Στο ενυδρείο υπάρχει αρκετός φωτισμός και έχω βάλει και CO2. Ενώ άλλα φυτά που είχα μέσα πηγαίνανε μια χαρά αυτές είχαν πάρει την κατιούσα. Τα φύλλα τους δείχναν χάλια και πολλά από αυτά σαπίζανε. Μέχρι που η μία εξαφανίστηκε τελείως. Η άλλη έφτασε σε ένα σημείο όπου απλά έμεινε στάσιμη. Τελικά τον τελευταίο χρόνο η στάσιμη πήρε τα πάνω της και η εξαφανισμένη ξανά εμφανίστηκε και μεγαλώνει με αργούς ρυθμούς. Ίσως απλά θέλανε το χρόνο τους για να προσαρμοστούν. Ξέρω γω; Στο ενυδρείο δεν έχω αλλάξει τίποτα που να τις έκανε να πάρουν τα πάνω τους. Είναι το ίδιο setup η ίδια ποσότητα λιπάσματος κάθε 2 εβδομάδες και η ίδια ποσότητα CO2. Τώρα γιατί είχαν αυτήν την πορεία δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...