Jump to content

Γεια σας :d


Geo

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα !

Με λένε Γιώργο , είμαι 21 χρονών και ασχολούμαι σε αρχάριο επίπεδο (προς το παρόν) με το ενυδρείο μου.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 80x35x30 το οποίο έχει τα εξής ψάρια :

2 x Astronotus ocellatus - Oscar

1 x Blood Parrot Cichlid

1 x Agamyxis pectinifrons - Spotted Talking Catfish

1 x Hypostomus punctatus - Spotted Hypostomus

Πριν λίγο καιρό είχα σε αυτό το ενυδρείο 6 χρυσόψαρα , αλλά φέτος στις διακοπές μου στα Χανιά είδα ένα μαγαζί που είχε ενυδρείο με Oscar και δε μπόρεσα να αντισταθώ :thumbup:

Μέσα στους επόμενους 2 μήνες σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα Rio 300 γιατί τα Oscar μόλις μεγαλώσουν δε θα χωράνε στο τωρινό.

Μακάρι να μπορούσα να πάρω μεγαλύτερο αλλά ο χώρος για το ενυδρείο είναι 125-130cm οπότε το Rio 300 (121cm) πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να μη σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

ΥΓ ουτε το 300αρι θα ειναι αρκετο για τα ψαρια.

ΥΓ το ξερεις οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι ψαρια "εργαστηριου"?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

ΥΓ ουτε το 300αρι θα ειναι αρκετο για τα ψαρια.

ΥΓ το ξερεις οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι ψαρια "εργαστηριου"?

Για την ακριβια θα ειναι καλο μονο για το Οσκαρ...μιας και θελει 250 λιτρα ανα ατομο... :)

καλως ηλθες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και από εμένα . ωραία ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

...Για την ακριβια θα ειναι καλο μονο για το Οσκαρ...μιας και θελει 250 λιτρα ανα ατομο..
Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Λενε 250 ανα ατομο, οταν ειναι πανω απο 1 ψαρια στο ενυδρειο.

Θελει και καποιες στανταρ διαστασεις ενυδρειου το ψαρι για να κινειται και να στριβει οταν γινει με το καλο 30-40 cm.

Μιλαμε για ολοκληρα ζωα, οχι για γαυρο :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

ΥΓ ουτε το 300αρι θα ειναι αρκετο για τα ψαρια.

ΥΓ το ξερεις οτι τα παπαγαλοψαρα ειναι ψαρια "εργαστηριου"?

Το είχα διαβάσει ότι είναι "εργαστηρίου" αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία. Επηρεάζει αυτό το ενυδρείο ή τα άλλα ψάρια σε κάτι ; Μιας και το έφερε το θέμα το παπαγαλάκι εδώ και 2 μέρες έχει σκάψει τον πάτο του ενυδρείου και έχει δημιουργήσει μια τρύπα (και ένα βουναλάκι αντίστοιχα δίπλα) στην οποία κάθεται συνέχεια από πάνω της και δεν αφήνει τα Oscar να πλησιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες καλε μου φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε....\

Η συμπεριφορα αυτη του παπαγαλου οφειλεται σε καποια απο τα γονιδια που εχει απο αμερικανικη κιχλιδα.

Το κανουν αυτο οταν θέλουν να γαννησουν και να εναποθεσουν τα αυγα τους.

(Εαν κανω λάθος διορθοσε με).

Απο την άλλη όμως ως υβριδιο ειναι αδυνατο να αναπαραχθει.

Ειναι κατι σαν το μουλαρι δλδ.... αλογο με γαιδουρι.

Ειναι στειρο.

Εαν ομως δουμε και βγα και γεννα απο παπαγαλοψαρο, νομιζω τα εχουμε δει πλεον ολα!!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΟΥΟΥΟΥΜ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

...Το είχα διαβάσει ότι είναι "εργαστηρίου" αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία. Επηρεάζει αυτό το ενυδρείο ή τα άλλα ψάρια σε κάτι ; ....

Επιρρεαζει τα ιδια τα ψαρια αφου αγοραζοντας τα, δινουμε το ΟΚ στους "κατασκευαστες τους" να πουλανε κι αλλα τετοια δυστυχισμενα ψαρια τα οποια "έχουν πολύ περιορισμένη ευλυγισία και πτερύγια τοποθετημένα έτσι που δεν τα αφήνουν να κολυμπήσουν όπως ένα φυσιολογικό ψάρι. Το στόμα τους δε είναι πολύ μικρό, σκληρό και παραμορφωμένο. Σε μια συγκατοίκηση με άλλα ψάρια, ακόμα και πολύ μικρότερα, έχουν πάντα σοβαρό μειονέκτημα για να τραφούν, αλλά και γενικότερα σε όλη τους την ζωή «παλεύουν» να επιβιώσουν ακόμα και χωρίς ανταγωνιστές, προσπαθώντας να κολυμπήσουν και να τραφούν φυσιολογικά χωρίς να είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να το πετυχαίνουν ακούραστα."
...Απο την άλλη όμως ως υβριδιο ειναι αδυνατο να αναπαραχθει.

Ειναι κατι σαν το μουλαρι δλδ.... αλογο με γαιδουρι.

Ειναι στειρο.

Εαν ομως δουμε και βγα και γεννα απο παπαγαλοψαρο, νομιζω τα εχουμε δει πλεον ολα!!!

"Τα παπαγαλόψαρα είναι υβρίδια από Paratheraps synspilus και Amphilophus citrinelum ή A. labiatum χωρίς αυτό να είναι σίγουρο. Σίγουρο όμως είναι ότι αυτά τα υβρίδια είναι βιώσιμα, και ίσως μπορούν και τα ίδια να αναπαραχθούν μεταξύ τους (έχουν αναφερθεί σποραδικά αναπαραγωγές τους)."

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που έγινε κάτι τέτοιο εκ μέρους μου και δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα , το σίγουρο είναι ότι όχι μόνο δε θα ξαναπάρω ψάρι εργαστηρίου αλλά και ότι θα ενημερώνω τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους για την κατάσταση.

Όσο για το λόγο που δημιούργησε αυτή την τρύπα ακόμα δεν το έχω καταλάβει , είναι και σχετικά νέο το ψάρι στο ενυδρείο μου (2 εβδομάδες) και δεν γνωρίζω τι γινόταν στο ενυδρείο που βρισκόταν προηγουμένως με τα υπόλοιπα παπαγαλάκια. Σήμερα που έβαλα το χέρι μου για να μετακινήσω λίγο τη διακόσμηση ήταν επιθετικό ακόμη και σε εμένα , ενώ συνήθως τρομάζει. Πάντως αυγά δεν είδα όσο κοίταξα.

Αν γίνει τίποτα θα σας ενημερώσω με σχετικό thread στην ανάλογη κατηγορία του forum μιας και ήδη έχω υπερβεί την "σύντομη παρουσίαση" εδώ πέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι παπαγαλοι ζευγαρωνουν κ γενουν κανονικα.Απλα,λογο υβριδιου,υπαρχει μεγαλο ποσοστο στειροτητας.

Ζευγαρωνουν μαλιστα κ με πολλα αλλα ειδη οπως , amphilophus,vieja,cichlasoma,κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...