Jump to content

Πως αλλαζετε το νερο σας?


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω μια Α/Ο και θα ηθελα να μαθω απο εσας, τους διαφορους τροπους που αποθηκευετε το νερο απο την Α/Ο σας, πως ανακατευετε το αλατι, πως βαζετε το νερο στο ενυδρειο κτλ.

Καταρχην, για Reef, τι ποσοστο αλλαζουμε και καθε ποσες μερες?

Το νερο ποσο μπορει να μεινει αποθηκευμενο σε πλαστικη δεξαμενη με κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο προσεξε να βγαζει στην εξοδο μετα το DI, TDS 0-1

Εγω το νερο της οσμωσης το αποθηκευω σε δοχειο τροφιμων (το καφε για τις ελιες).

Για να κανω αλαγη ετοιμαζω εναν κουβα 25 λιτρων.Βαζω το νερο απο το δοχειο της οσμωσης,ριχνω το αναλογο αλατι και τοποθετω κυκλοφοριτη και θερμαντηρα.2 μερες μετα,κανω την αλλαγη νερου.Το νερο αυτο αν το αποθηκευσεις σε σκιερο μερος με κυκλοφοριτη,καλο θα ειναι να μην κατσει πανω απο βδομαδα.

Η αλλαγη εχει ως εξης:Βγαζω με την μεθοδο του σιφονιου νερο απο το ενυδρειο (εχω κλεισει κυκλοφοριτες,skimmer,επιστροφη απο sump κτλ) και επειτα το νεο νερο το ριχνω στο sump παλι με σιφωνι και ανοιγω παραλληλα και την αντλια επιστροφης απο το sump.Αυτο για να ανακατευτει καλυτερα παλιο και νεο νερο,πριν φτασει πανω στο ενυδρειο.

Για αλλαγη εγω κανω 10% καθε 15 μερες.Εσυ με 1 τονο νερο μπορεις αμα θελεις να ξεκινησεις με 10% το μηνα και στην πορεια το βλεπεις.Γενικος κανονας δεν υπαρχει στα μεγαλα ενυδρεια.Οσο πιο μεγαλο,τοσο μικροτερο ποσοστο αλλαγης αρκει.Δες τι θα σου πουν και οι υπολοιποι που εχουν πιο πολλα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...