Jump to content

Ερώτηση για 700λίτρα


Snakehead

Recommended Posts

Είναι δυνατόν να έχω απρόβλεπτο χαρακτήρα και η συμπεριφόρα μου να είναι προβλέψιμη;

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν καταλαβαίνω και δεν το γράφω για να παρεξηγηθώ απλώς διερωτούμαι.

:(

Τί εννοώ... (καταραμένε γραπτέ λόγε... :) )

Απρόβλεπτος χαρακτήρας είναι κάτι που αλληλεπιδρά με το περιβάλλον που ζει (π.χ. στήσιμο, λίτρα κλπ) και εξαρτάται απο μια σείρα παραγόντων.

Προβλέψιμη συμπεριφορά εννοώντας κάτι το οποίο εξαρτάται αποκλειστικά απο την ιδιοσυγκρασία και το "γονιδίωμα" ενός ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στάθη για να μπλέξω τη κατάσταση να πώ οτι ο Konings αναφέρει σε βιβλίο του για ταγκανίκα οτι ποτέ δεν βάζουμε λεπτοσώμα γιατί τις τρώνε.Αλλος συγγραφέας ο Zurlo τις προτείνει , άντε να βγάλεις άκρη.Εμείς ειδικά σε τέτοια μεγάλα ενυδρεία τολμούμε !!!!

:(

Σωκρατη μακαρι να ειχα την γνωση τον κυριων Koning και Zurlo, καθως και την δικη σου και του στρατου, απλα συμφωνα με την δικη μου λογικη και αυτα τα λιγα που εχω διαβασει μου καθετε πιο καλα η λυση του Λεπτοσωματος που ειναι ψαρι που ζει απο το μεσον του ενυδρειου και πανω, ιδιαιτερα κινητικο ψαρι σε αντιθεση με τις φροντοζες που ειναι καθαρα πετροψαρα και "αργες"..... κατι που ειναι και οι καλβοι, καθαρα πετροψαρα οποτε θεωρω (αν και οι καλβοι δεν θα προκαλεσουν και οπως ειπαμε πολλες φορες ειναι "ειρηνιστες") καλυτερα να βαλεις ψαρια 2 διαφορετικων κοσμων παρα ιδιων.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!!

Στάθη κατά την αποψή μου δεν συμφωνώ για το λεπτόσωμα ούτε για ψάρια δύο διαφορετικών κόσμων.

Το λεπτόσωμα θα φαγωθεί στανταρ και αυτό και τα μωρά του(αν πετυχει καμιά γέννα.

όσων αφορά τους κάλβους θέλει και αυτό όπως και ηφροντόζα συγκατοίκους 'αργούς' στο φαγητό για να προλαβαίνει να τρώει.

Δε ξέρω απ αυτα που είδα και διάβασα ο πιο ιδανικός για συγκατοικος της φροντόζας είναι ο κάλβος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!!

Στάθη κατά την αποψή μου δεν συμφωνώ για το λεπτόσωμα ούτε για ψάρια δύο διαφορετικών κόσμων.

Το λεπτόσωμα θα φαγωθεί στανταρ και αυτό και τα μωρά του(αν πετυχει καμιά γέννα.

όσων αφορά τους κάλβους θέλει και αυτό όπως και ηφροντόζα συγκατοίκους 'αργούς' στο φαγητό για να προλαβαίνει να τρώει.

Δε ξέρω απ αυτα που είδα και διάβασα ο πιο ιδανικός για συγκατοικος της φροντόζας είναι ο κάλβος.

Και εγω διαφωνω... και δεν θα μας βγαλει πουθενα... :(:)

Παντως ο Τριανταφυλλος εχει νομιζω ηδη 5 - 6 μηνες μαζι, Φροντοζες και Λεπτοσωματα και δεν εχει κανενα προβλημα... (απο οτι ξερω τουλαχιστων)....

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το λεπτόσωμα θα φαγωθεί στανταρ και αυτό και τα μωρά του(αν πετυχει καμιά γέννα.

Υπό συνθήκες αυτός ο συνδυασμός μπορεί να πετύχει... ναι μεν το ψάρι βρίσκεται στο μενού της φροντοζας αλλά!...

...Αν υπάρχει σωστό στήσιμο και μεγάλο κοπάδι λεπτόσωμα κάτι γίνεται... είναι μια συγκατοίκηση με ρίσκο και μελέτη... κάποιοι το πετυχαίνουν μέσα στα χρόνια...εγώ?... θα δείξει! :(

Αν μηδενίσεις όσο μπορείς τις πιθανότητες "αιφνιδιασμού" μέσα στο ενυδρείο πολλά μπορείς να πετύχεις όχι μόνο εδώ στην περίπτωση μας αλλά και με άλλα είδη!

(Βασικό ρόλο επίσης θα παίξει η προέλευση της φροντοζας (βόρεια,νότια κτλ))

Απο γέννες μέχρι στιγμής θα έλεγα ότι έχω ένα ποσοστό γύρω στο 45% επιτυχίας! (με μπουκωμένες θηλυκές συνέχεια εδώ και 5 μήνες) Ο έξυπνος επιζεί! :)

Εγω θα πρότεινα στον φίλο μας να ξεκινήσει ΜΟΝΟ με φροντοζες και στην πορεία διαβάζοντας-διαμορφώνοντας-και κάνοντας! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα στον φίλο μας να ξεκινήσει ΜΟΝΟ με φροντοζες και στην πορεία διαβάζοντας-διαμορφώνοντας-και κάνοντας! :(

Υπάρχει και η άποψη που λέει ότι είναι καλύτερα να τα βάλεις απο την αρχή μαζί όπου μπορεί να συνηθίσουν το ένα το άλλο και να υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχημένης συμβίωσης.

Όπως και να έχει όμως, θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι είναι ρίσκο και θέλει σωστή μελέτη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άποψη που λέει ότι είναι καλύτερα να τα βάλεις απο την αρχή μαζί όπου μπορεί να συνηθίσουν το ένα το άλλο και να υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχημένης συμβίωσης.

Όπως και να έχει όμως, θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι είναι ρίσκο και θέλει σωστή μελέτη.

:(

To μυστικο δεν ειναι στο αν θα μπουν μαζι η οχι,αλλα στο μεγαλο κοπαδι.

Τα ψαρια αυτα ετσι επιβιωνουν στη φυση,σχηματιζοντας μεγαλα κοπαδια,που ειναι και ο τροπος αμυνας τους.

Αρα οσο το δυνατον μεγαλυτερος αριθμος τους στο ενυδρειο,τοσο το καλυτερο(αναλογως και τα λιτρα φυσικα)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

δηλαδή βάζω 5 φροντόζες και το κοπαδάκι που θα "επιλέξουμε" των πόσων ατόμων πρέπει να είναι για να μην έχω κάποιο σχετικό πρόβλημα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...Τα ψαρια αυτα ετσι επιβιωνουν στη φυση,σχηματιζοντας μεγαλα κοπαδια,που ειναι και ο τροπος αμυνας τους....
Τα εχω καπως αλλιως τα πραγματα σχετικα με το κοπαδια.

Για πειτε αν κανω λαθος.

Τα κοπαδια (στη φυση) φτιαχνονται οχι για να αμυνονται τα αδυναμα ψαρια-θηραματα (πως αλλωστε να αμυνθουν σαν "πολεμικη" ομαδα, αφου δεν χρησιμοποιουν τεχνικες που απαιτουν υψηλοτερη νοημοσυνη), αλλα για να μοιρασουν τις πιθανοτητες να πιαστει καποιο απο αυτα σε περισσοτερα ατομα και να εχουν και την διαδικασια "συναγερμου" και φυσικα κατ'επεκτασιν μειωμενο στρες.

Καποιο ψαρι ομως θα φαγωθει.

Σε ενα ενυδρειο τωρα, που εχει λιγοτερο χωρο απο το φυσικο περιβαλλον, το μεγαλυτερο κοπαδι μηπως τελικα προσφερει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας στο θηρευτη?

Παραδειγμα : αλλο να κηνυγας ενα ψαρι στο ενυδρειο με την αποχη και αλλο να κηνυγας ενα ψαρι απο ενα κοπαδι με την αποχη.

Κατι θα πιασεις. :(

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω καπως αλλιως τα πραγματα σχετικα με το κοπαδια.

Για πειτε αν κανω λαθος.

Τα κοπαδια (στη φυση) φτιαχνονται οχι για να αμυνονται τα αδυναμα ψαρια-θηραματα (πως αλλωστε να αμυνθουν σαν "πολεμικη" ομαδα, αφου δεν χρησιμοποιουν τεχνικες που απαιτουν υψηλοτερη νοημοσυνη), αλλα για να μοιρασουν τις πιθανοτητες να πιαστει καποιο απο αυτα σε περισσοτερα ατομα και να εχουν και την διαδικασια "συναγερμου" και φυσικα κατ'επεκτασιν μειωμενο στρες.

Καποιο ψαρι ομως θα φαγωθει.

Σε ενα ενυδρειο τωρα, που εχει λιγοτερο χωρο απο το φυσικο περιβαλλον, το μεγαλυτερο κοπαδι μηπως τελικα προσφερει περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας στο θηρευτη?

Παραδειγμα : αλλο να κηνυγας ενα ψαρι στο ενυδρειο με την αποχη και αλλο να κηνυγας ενα ψαρι απο ενα κοπαδι με την αποχη.

Κατι θα πιασεις. :(

Και η δημιουργια κοπαδιου γινεται βαση ενστικτου,αλλα και το κυνηγι το ιδιο,και απωλειες υπαρχουν παντα......

Τωρα οσο για τα Cyprichromis που μιλαμε,αν ειναι 15 ψαρια σε 1,20 ενυδρειο,αν πιασεις ενα, κυνηγωντας στο σωρο,κερναω μπυρες........... :)

Link to comment
Share on other sites

Και η δημιουργια κοπαδιου γινεται βαση ενστικτου,αλλα και το κυνηγι το ιδιο,και απωλειες υπαρχουν παντα......

Τωρα οσο για τα Cyprichromis που μιλαμε,αν ειναι 15 ψαρια σε 1,20 ενυδρειο,αν πιασεις ενα, κυνηγωντας στο σωρο,κερναω μπυρες........... :)

Mε αποχη εννοεις??

Γιατι εαν εννοεις με οποιοδιμποτε τροπο... περνω τη μασκα μου και έρχομαι!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!! να στε καλά!!!

από μεριά μου απορίπτω τις κιχλίδες Malawi.

τώρα για τιμές ρώτησα και οι φροντόζες Blue zaire βγαίνουν 35ευρω και οι τροφεοι Moori 15 ευρώ.

από διακόσμηση σκέφτομαι να κάνω ένα νταμάρι με λίγες βαλισνέριες μιας και δε σκαμπάζω γρι από φυτά και έμαθα οτι είναι ευκολο.

από φίλτρανση έχω 2 φίλτρα στα 2400 λίτρα την ώρα.

όταν είχα μέσα piranha αυτά τα φίλτρα με καλυβανε μια χαρά.

δε ξέρω τώρα για τις ταγκανίκες?

αλλά ήθελα να βάλω και κάλβους μέσα.

με τι ταιριάζουν?

ευχαριστώ πολύ και πάλι

Φιλε μου 35 ευρω ειναι σιγουρα burundi, τις zire blue (εαν τις βρεις στην Ελλαδα) σε μεγεθος 3-4 εκ. κοστιζουν απο 140-160 ευρω( οχι f0 και f1-αυτες ειναι πανακριβες).

Παντως εαν αποφασισεις για zaire blue μπορω να σου δωσω εγω 2-3 σε μεγεθος 6-7 εκ, η θα περιμενεις οταν ερθει καμια φουρνια στην Ελλαδα να σε ενημερωσω για να παρεις τοτε.

Calvus μπορεις να βαλεις μαζι τους ,απλα πιθανως να αντιμετωπισεις προβληματα εαν ζευγαρωσουν οι φροντοζες σου γιατι τα calvous ειναι τρομεροι κλεφτες αυγων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου 35 ευρω ειναι σιγουρα burundi, τις zire blue (εαν τις βρεις στην Ελλαδα) σε μεγεθος 3-4 εκ. κοστιζουν απο 140-160 ευρω( οχι f0 και f1-αυτες ειναι πανακριβες).

Παντως εαν αποφασισεις για zaire blue μπορω να σου δωσω εγω 2-3 σε μεγεθος 6-7 εκ, η θα περιμενεις οταν ερθει καμια φουρνια στην Ελλαδα να σε ενημερωσω για να παρεις τοτε.

Calvus μπορεις να βαλεις μαζι τους ,απλα πιθανως να αντιμετωπισεις προβληματα εαν ζευγαρωσουν οι φροντοζες σου γιατι τα calvous ειναι τρομεροι κλεφτες αυγων.

Να και κατι που παραληψαμε... πολυ καλη πληροφορια... :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Να και κατι που παραληψαμε... πολυ καλη πληροφορια... :blink:;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29948

Link to comment
Share on other sites

Altolamprologus calvus και Altolampologus fasciatus είναι ψαράκια που μπορούμε νατ έχουμε σε κοινωνικά ενυδρεία ανκαι τα ψάρια αυτά μπορεί να κυνηγήσουν μικρά ψαράκια άλλων subtrate brooders ή θα προσπαθήσουν να φάνε τα αυγά άλλων mouthbrooders.

Mπραβο Σωκρατη!! :(:(

δεν το αναφεραμε στο φιλο μας... :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

φουρνιά φίλε μου έχει έρθει στην Ελλάδα αν θες σε ενημερώνω και εγώ.

την τιμή των 35 ευρώ πιο πίσω την έχω διορθώσει γιατί είχε κάνει λάθος ο πετσοπας

35 έχουν οι Burundi.

πανάκριβα είναι από Zaire :blink: .

πάντως για burundi με κόβω 5 άτομα, 5 calvus και ακόμα ένα κοπαδάκι των 5 ατόμων.

700 λίτρα με νταμάρι καλοφτιαγμένο και λίγη τύχη ;) μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φουρνιά φίλε μου έχει έρθει στην Ελλάδα αν θες σε ενημερώνω και εγώ.

την τιμή των 35 ευρώ πιο πίσω την έχω διορθώσει γιατί είχε κάνει λάθος ο πετσοπας

35 έχουν οι Burundi.

πανάκριβα είναι από Zaire :blink: .

πάντως για burundi με κόβω 5 άτομα, 5 calvus και ακόμα ένα κοπαδάκι των 5 ατόμων.

700 λίτρα με νταμάρι καλοφτιαγμένο και λίγη τύχη ;) μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.

ευχαριστώ

Και μην ξεχνας στο στησημο εννοητε θα βοηθησω και γω.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

φουρνιά φίλε μου έχει έρθει στην Ελλάδα αν θες σε ενημερώνω και εγώ.

την τιμή των 35 ευρώ πιο πίσω την έχω διορθώσει γιατί είχε κάνει λάθος ο πετσοπας

35 έχουν οι Burundi.

πανάκριβα είναι από Zaire :blink: .

πάντως για burundi με κόβω 5 άτομα, 5 calvus και ακόμα ένα κοπαδάκι των 5 ατόμων.

700 λίτρα με νταμάρι καλοφτιαγμένο και λίγη τύχη ;) μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.

ευχαριστώ

Πες μου ποιο μαγαζι εχει τωρα zaire blue, εαν δεν θελεις ''ανοιχτα'' στηλε μου π.μ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνας στο στησημο εννοητε θα βοηθησω και γω.... :blink:;)

Στάθη αυτό να το έχεις δεδομένο!!!

λίγα φραγκάκια ακόμα μαζεύω και σε φωνάζω.

πήγα και πήρα τώρα από την οικοδομή απέναντι φελιζόλ μπλε 4 πόντους πάχος για το νταμάρι.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτό να το έχεις δεδομένο!!!

λίγα φραγκάκια ακόμα μαζεύω και σε φωνάζω.

πήγα και πήρα τώρα από την οικοδομή απέναντι φελιζόλ μπλε 4 πόντους πάχος για το νταμάρι.

Επειδη το πηρες απο οικοδομη... κανετου μια θερμολουσια πρωτα με καυτο νερο!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

πήγα και πήρα τώρα από την οικοδομή απέναντι φελιζόλ μπλε 4 πόντους πάχος για το νταμάρι.

Α εσυ εισαι πουλακι και ψαχνουμε ποιος σηκωνει τα φενιζολ ε? :blink:

Link to comment
Share on other sites

τελικά έγινα μεγάλος γύφτος!!!! :blink:;):(

δε μου λέτε αν πάρω από τη γνωστή οικοδομή απέναντι και άμμο κάνει?

είναι αυτη η άμμος που κάνουν το μπετόν.

ψιλόκοκκη μπεζ ανοιχτό.(ότι πρέπει δλδ)

ξέρει κανεις αν είναι αυτη η άμμος ασβεστολιθική ή κάτι?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικά έγινα μεγάλος γύφτος!!!! :(:(:(Δεν εγινες... θα γίνεις!!! ;)

δε μου λέτε αν πάρω από τη γνωστή οικοδομή απέναντι και άμμο κάνει?

είναι αυτη η άμμος που κάνουν το μπετόν.

ψιλόκοκκη μπεζ ανοιχτό.(ότι πρέπει δλδ)

ξέρει κανεις αν είναι αυτη η άμμος ασβεστολιθική ή κάτι?

ευχαριστώ

Η οικοδομική άμμος ειναι ασβεστολιθικής προελευσης......

Βεβαια.... σκαψου οτι ετσι χυμα που ειναι..... γατια.... σκυλια.... ανθρωποι.... εγω.... όλο και κατι θα άχουμε αφησει θαμενο..... :blink:

Καλυτερα αγορασε 2 σακια.... 10€ το πολυ θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...