Jump to content

Μερικές ερωτήσεις


Argiris

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Καταρχήν να σας πω ότι έχω ένα ενυδρειάκι 20lt εδώ και 2 εβδομάδες όπως βλέπετε και στον προφίλ μου...

Τις πρώτες 4 μέρες περίμενα για το στρώσιμο, θόλωσε το νερό τη 2η μέρα και την 4η ξεθόλωσε... Τη πέμπτη ημέρα λοιπόν, έβαλα τα ψαράκια...

Λοιπόν τα ψαράκια που έβαλα είναι δύο χρυσόψαρα το ένα 2cm (black moor) χωρίς την ουρά και το άλλο 3cm (goldfish common kind) επίσης χωρίς την ουρά (περιμένετε μην τα πάρετε)... Ξεκίνησα να διαβάζω το forum από τότε που πρωτοπήρα στα χέρια μου το ενυδρείο...

Εκατοντάδες φορές έχουμε αναφέρει ότι τα χρυσόψαρα κάθε ένα χρειάζεται 40-60lt, ότι είναι εξαιρετικά ρυπογόνο ψάρι και σε όλα αυτά συμφωνώ...

Κάτι όμως που δεν έχουμε συζητήσει και πρέπει να παίζει ρόλο, είναι το μέγεθος πχ ένα ψάρι 10cm κ ένα άλλο 2cm δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζονται τον ίδιο χώρο, τα 40-60lt... Επίσης, κάνω καθημερινές αλλαγές νερού περίπου 4lt και με την αντλία ρουφάω τα απόβλητά τους, καθαρίζω περιφερειακά το εσωτερικό φίλτρο άνθρακα που έχω και γενικά τα προσέχω... To φίλτρο μετά από μία εβδομάδα το αντικατέστησα (είπαμε πολύ ρυπογόνα ψάρια)... Οι απορίες μου τώρα είναι οι εξής:

Το ότι κάνω τόσο συχνές αλλαγές νερού και το ότι θα αλλάζω το φίλτρο κάθε 2 εβδομάδες μάλλον δεν είναι καλό.. Αν και έτσι κρατιούνται οκ τα ψάρια χαλάει η βιολογία του ενυδρείου και δεν ξέρω κατά πόσο τα βακτήρια από το στρώσιμο μπορούν να κρατήσουν ικανούς αριθμούς για να κάνουν τη δουλειά τους (διάσπαση αμμωνίας κοκ)...

Δεν είμαι σε οικονομική φάση για μεγάλες σπατάλες, αλλά θα ψάξω τουλάχιστον σε μαγαζιά εδώ στο Ηράκλειο για κανένα μεταχειρισμένο 100άρι ή 120lt αν εκεί καταλήξουμε...

Έτσι λοιπόν θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να συντηρήσω τα ψαράκια σε αυτό το ενυδρείο, με τη παρούσα στρατηγική χωρίς πρόβλημα για κανένα χρόνο... Πιστεύετε ότι θα αντέξουν?

Επίσης να αναφέρω ότι στο νερό που προστίθεται κάθε μέρα βάζω αντιχλώριο και μικροοργανισμούς στις καθορισμένες αναλογίες...

Συγγνώμη αν σας έφαγα πολύ από το χρόνο σας, αλλά όσον να 'ναι θέλω να ακούσω τη γνώμη σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά, όποιος γνωρίζει ένα καλό μαγαζί κυρίως για αντιχλώρια, μιρκοοργανισμούς και τέτοιου είδους πράγματα στο Ηράκλειο Κρήτης ας με ενημερώσει γιατί έχω απογοητευτεί από τα μαγαζιά που έχω επισκεφθεί έως τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...