Jump to content

Μηδενίζετα το Kh......


Recommended Posts

Στο κοινωνικό ενυδρείο που εχω στην κατοχη μου το οποιο φιλοξενη πλυθώρα σαιγκαριων κονικων και πλέον και αρκετα νεογέννητα apple snails.

Το πρόβλημα μου είναι οτι τοσο κατεβαινει το Kh λιγότερο απο 0,5!!!

Μεσα σε 5 μέρες!!!

Αυτό έχει ως συνέπεια να πέφτει οπως καταλαβαινεται και το ph......

Αυτο συνεβαινε μέχρι σημερα.... τωρα όμως που ήδη έσκασαν μυτη πάνω απο 100 νεογέννητα και έχω άλλα 10τσαμπια... τι να κανω??

Θα κατεβαινει πολύ πιο γρηγορα??

Θέλω να βάζω νερο απο την όσμωση που εινα ακομα σφραγισμενη!!!! Πως θα το κανω όταν ξέρω οτι την επομένη θα κινηγάω να ανεβάσω kh??

ΔΕ θελω να αποχωριστω κανενα απο τα σαλιγκαρια ουτε τα κονικά ουτε τα apple snails!!

O μόνος λόγος για να τα αποχωριστω θα ειναι να δωσω σε εσας... τους συμφορουμήτες!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια τωρα που ειναι απειρα μεσα στο ενυδρειο σου και ειδικα τα apple snail τραβανε σαν τρελα το ασβεστιο του νερου για να συνθεσουν το κελυφος τους. Τι ψαρια εχει το ενυδρειο σου?

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθετεις μαγειρικη σοδα διαλυμενη καλα σε νερο καθε μερα για να διατηρεις το Kh πανω απο 4, οσο σε παιρνει αναλογα με τα ψαρια που διατηρεις. Μπορεις να βαλεις επισης και κατι ασβεστολιθικο μεσα στο νερο αλλα δεν ξερω αν μπορεις βασει των υπολοιπων κατοικων σου. Να ξερεις οτι η σοδα ανεβαζει και το ph οποτε προσοχη.

Και το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να διωξεις ΠΟΛΛΑ σαλιγκαρια για να αποκτησεις ενα σταθερο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια τωρα που ειναι απειρα μεσα στο ενυδρειο σου και ειδικα τα apple snail τραβανε σαν τρελα το ασβεστιο του νερου για να συνθεσουν το κελυφος τους. Τι ψαρια εχει το ενυδρειο σου?

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθετεις μαγειρικη σοδα διαλυμενη καλα σε νερο καθε μερα για να διατηρεις το Kh πανω απο 4, οσο σε παιρνει αναλογα με τα ψαρια που διατηρεις. Μπορεις να βαλεις επισης και κατι ασβεστολιθικο μεσα στο νερο αλλα δεν ξερω αν μπορεις βασει των υπολοιπων κατοικων σου. Να ξερεις οτι η σοδα ανεβαζει και το ph οποτε προσοχη.

Και το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να διωξεις ΠΟΛΛΑ σαλιγκαρια για να αποκτησεις ενα σταθερο συστημα.

Φιλε στελιο....

Επειδη κανω αλλαγη κάθε 15 δεν είναι δυνατό να αφήνω το kh τόσο χα,ηλό για τόσες μέρες.

Το ξέρω οτι το τραβάνε τα σαλιγκαρια.... και γιαυτό ήδο ρίχνω 7 μερες μετα την αλλαγή τόση δώση σόδας για να ανεβει στο 3-4 και να έχω ph 6.5 (περιπου)

Έχω κοπαδόψαρα και γενικα ψαρακια που θελω να έχω αυτο το ph.

Το κακό είναι ωρα ότι θα πρέπει να το παρακολουθω καθε μερα και να προσθέτω πιο συχνα σόδα....

Αυτο σημαινει οτι θα κοιμενεται 4 με 0,25 καθε 2 μερες.... αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο....

Έχωκαταντησει να κάνω αλλαγες με νερό βρύσης και την επομενη της αλλαγης έχω ph 6,5.....

Καποια λύση υπάρχει??

Κάποιο μόνιμο kh μετρο οπως το ph μετρο??

Link to comment
Share on other sites

Η λυση της σοδας δεν ειναι η καλυτερη σιγουρα λογω της διακυμανσης που δημιουργει. Για τοσα σαλιγκαρια που λες δεν ξερω αν σε φτανει και ενα 60αλιτρο ενυδρειο μονο για αυτα και φυσικα φουλ εξοπλισμενο με φιλτρο θερμοστατη κτλ. Ισως πρεπει να κατευθυνθεις προς αυτη τη λυση, αλλο ενυδρειο με ασβεστολιθικα υλικα μεσα. Αλλιως τι να σου πω, να βαλεις κατι ασβεστολιθικο στο υπαρχον? Θα πρεπει να πετυχεις ισορροπια οτι βγαζει το ασβεστολιθικο υλικο (π.χ. κανενα νεκρο κοραλι) να προλαβαινουν να το τραβανε τα σαλιγκαρια. Πολυ δυσκολο, δες καλυτερα για δευτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος που υπάρχει σε αυτή τη μέθοδο είναι οτι αν πεθάνουν πολλά σαλιγκάρια απότομα το ασβέστιό τους θα διαλυθεί ξανά στο νερό απ' όπου και προήλθε φέρνοντας αντίθετα αποτελέσματα.

Έτσι έχεις 2 τρόπους προφύλαξης, ή τα ταΐζεις σταθερά ώστε να πεθαίνουν μόνο τα γέρικα και να προλαβαίνουν τα νέα να απορροφήσουν το ασβέστιο των νεκρών (μιλάω για τα κωνικά αφού τα νεκρά apple απλά τα αφαιρείς) ή κρατάς τον αριθμό τους χαμηλά αφαιρώντας με απόχη κάποιο ποσοστό ανά διαστήματα.

Για να μην πέφτει τόσο το kh, διαμορφώνεις το τάισμα ώστε να μην έχεις τόσο τρελή ανάπτυξη και αφαιρείς κάμποσα αν είναι πάρα πολλά.

Πάντως σκέφτομαι σοβαρά να προετοιμάζω το νερό της αλλαγής σε τανκ με σαλιγκάρια και φυτά ταχείας ανάπτυξης, τα φυτά θα κρατούν φωσφορικά και νιτρικά στο μηδέν που ούτως ή άλλως το νερό είναι μαλακωμένο σε μια μέρα και αν δεν ταίσεις τα σαλιγκάρια 1-2 μέρες πριν δεν νομίζω να πέσει η ποιότητά του.

Όρεξη για πειραματισμούς... :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εχω στο υποστρωμα αρμαδες κωνικα γιατι δεν μου μηδενιζεται η ΚΗ???? Επειδη αλλαζω καθε εβδομαδα νερο?? Τυχερε Νικολουτσο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εχω στο υποστρωμα αρμαδες κωνικα γιατι δεν μου μηδενιζεται η ΚΗ???? Επειδη αλλαζω καθε εβδομαδα νερο?? Τυχερε Νικολουτσο!!!!

Αν πέφτει τροφή στο βυθό και αυξηθούν θα δεις...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εχω στο υποστρωμα αρμαδες κωνικα γιατι δεν μου μηδενιζεται η ΚΗ???? Επειδη αλλαζω καθε εβδομαδα νερο?? Τυχερε Νικολουτσο!!!!

Oπως μου εχει πει παλαιοτερο ο vicious... εαν συνεχισει αυτο.... πάμε για άγριους δισκους!!! :thumbup:

Παντως σιγουρα καποιο μερος ης ευθυνης φερνουν και α ξύλα... αλλα ειναι 2μηνες στο νερο.... πόσο να φταινε??

Εχει πλεον σταματησει να γίνεται καφε το νερο... ειναι παντα κίτρινο.

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, πάντως το μόνο σιγουρο ειναι οι δε μπορω να στησω και τεταρτο ενυδρειο στο σπιτι και μόνο για σαλιγκαρια....

Γιωργο, ξεκίνα φτιαξε το τανκ.... και μολις μεγαλώσουν τα apple τα νεογενητα.... θα σου φερω καμια εκατοσταρια!!! :(

Churu.... μόνο κονικά έχεις???

Υ.Γ. Μετρησει με υγρα τεστ.

KH <0,5

GH 5

PH 5?

YΓ.2. Τα σαλιγκαρια δε σταματουν να γενουον... αισιως 12 τσαμπια.... μήπως να πουλαω σε πετ σοπ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Μια στραβη να γινει και θα παθεις ph crash, βασικα εισαι ηδη σε ph crash με το Kh εκεικατω, μην απορησεις αν δεις τα ψαρια σου τεζα και το ph σε ανελπιστα χαμηλες τιμες. Τα apple snail φταινε, αυτα εχουν την ακαριαια αναπτυξη, τα νεογεννητα. Υπαρχει οριο ανα λιτρο στο ποσα μπορει να εχει κανεις. Δεν ξερω πιο ειναι αλλα και τα 15 apple snail μου ακουγονται πολλα. Παρε μετρα γιατι δε σε βλεπω καλα.

υ.γ. Τωρα ειδα... μιλαμε για ενυδρειο 120 λιτρα? Πιαστε ενα κουβα σοδα για το φιλο!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως με 0,5 kH δεν εχω παθει χρονια τωρα pH crash :(

Οταν πειραματστηκα με Diy CO2 για μερικους μηνες για τα φυτα, ανεβασα προληπτικα στο 2 και στο 1 το kH αλλα κα παλι δεν ειχα προβλημα σταθεροτητας του πεχα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως με 0,5 kH δεν εχω παθει χρονια τωρα pH crash :(

Οταν πειραματστηκα με Diy CO2 για μερικους μηνες για τα φυτα, ανεβασα προληπτικα στο 2 και στο 1 το kH αλλα κα παλι δεν ειχα προβλημα σταθεροτητας του πεχα.

Προς το παρόν ουτε κι εγω έχω καποιο πρόβλημα.

Νομιζω οτι εαν οι συνθηκες δεν ηταν καταλληλες δε θα ειχαμε και γέννα....

Μια στραβη να γινει και θα παθεις ph crash, βασικα εισαι ηδη σε ph crash με το Kh εκεικατω, μην απορησεις αν δεις τα ψαρια σου τεζα και το ph σε ανελπιστα χαμηλες τιμες. Τα apple snail φταινε, αυτα εχουν την ακαριαια αναπτυξη, τα νεογεννητα. Υπαρχει οριο ανα λιτρο στο ποσα μπορει να εχει κανεις. Δεν ξερω πιο ειναι αλλα και τα 15 apple snail μου ακουγονται πολλα. Παρε μετρα γιατι δε σε βλεπω καλα.

υ.γ. Τωρα ειδα... μιλαμε για ενυδρειο 120 λιτρα? Πιαστε ενα κουβα σοδα για το φιλο!

Μιλάμε για 120λτρ αλλα για να ανεβει το kh απο 0,5 σε 3-4 θελει πολυ λίγη σόδα... στη μύτη του κουταλιου του γλυκου... εχω ενα κουταλακι πολυ μικρο... esspressο.... με αυτο βάζω σχεδον το μισο.

Τα σαλιγκαρια προφανως και δε θα τα κρατησω όλα.... απλα μόλις μεγαλώσουν λίγο θα αρχίσω να δινω!!!

Θεωρω οτι δε θα εχω crash γιατι το ελεγχω καθημερινα το ph.

Τωρα βεβαια ειμαι στη αγορα μονιμου, οπότε θα το βλέπω συνεχεια!!

Ο λόγος που ανοιξα το θέμα ειναι να μου πειτε εναν τροπο να κραταω σταθερω το ph - kh.

Εαν αυτο δε γινεται..... καποιον τρόπονα ανεβαινει, αλλα όχι τοσο αποτομα όσο με τη σόδα.

Link to comment
Share on other sites

Churu.... μόνο κονικά έχεις???

Κωνικα και 3 Neritina και μερικα εκατομμυρια αυγα διασκορπισμενα σε ολο το ενυδρειο απο τα Neritina!!! Χωρις να εχει γεννηθει Κ Α Ν Ε Ν Α!!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Churu.... μόνο κονικά έχεις???

Κωνικα και 3 Neritina και μερικα εκατομμυρια αυγα διασκορπισμενα σε ολο το ενυδρειο απο τα Neritina!!! Χωρις να εχει γεννηθει Κ Α Ν Ε Ν Α!!!

Μολις μεγαλωσουν λίγο.... θα φερνω στις συναντησεις apple snails.

οποιος θέλει θα μου λέει και θα του δινω!!!

Υ.Γ. Απο που τα πήρες τα Neritinα?? Ψαχνω και δε βρίσκω...

Τελικα.... καμια πρόταση έχουμε???

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Μολις μεγαλωσουν λίγο.... θα φερνω στις συναντησεις apple snails.

οποιος θέλει θα μου λέει και θα του δινω!!!

Υ.Γ. Απο που τα πήρες τα Neritinα?? Ψαχνω και δε βρίσκω...

Τελικα.... καμια πρόταση έχουμε???

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=265486

:(

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα ταιζω λιγότερο και τα apple να μεγαλωνουν με το αβεστιο των κονικών.....

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα ταιζω λιγότερο και τα apple να μεγαλωνουν με το αβεστιο των κονικών.....

Σταδιακά να προσαρμοστεί ο πληθυσμός, έχεις ψάρια βυθού?

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά να προσαρμοστεί ο πληθυσμός, έχεις ψάρια βυθού?

Έχω kuhlii, corydoras, ancistrus, red cherry

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι είναι μια οργανωμένη προσπάθεια από τον γνωστό και επονομαζόμενο τρούπη να σαμποτάρει το ενυδρείο σου! Αυτός δεν σου έδωσε τα σαλιγκάρια;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι είναι μια οργανωμένη προσπάθεια από τον γνωστό και επονομαζόμενο τρούπη να σαμποτάρει το ενυδρείο σου! Αυτός δεν σου έδωσε τα σαλιγκάρια;

Το κακο ειναι οτι ο τρουπης μου έδω μονο 2 σαλιγκαρια... τα υπολοιπα ειναι του viciouscircle, αλλα νομίζω πως ναι...

Ο viciouscircle φταιει!!

Θελει να γεμισω σαλιγκαρια και να του τα δωσω μετα για τα πειραματα προετοιμασιας!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μολις μεγαλωσουν λίγο.... θα φερνω στις συναντησεις apple snails.

οποιος θέλει θα μου λέει και θα του δινω!!!

Υ.Γ. Απο που τα πήρες τα Neritinα?? Ψαχνω και δε βρίσκω...

Τελικα.... καμια πρόταση έχουμε???

Τα ειχα παρει απο Ωκεανο. Με τα αυγουλακια τους απο περυσι γεννουν αλλα δεν εκολαπτονται!!! Ξερει κανεις το γιατι??? Και πολυ ευχαριστως να σας δωσω αν τελικα καταφερει να σκασει κανενα. Το μονο γεννητουρι μου απο ολα τα αυγα (Δισκων,σαλιγκαριων,γαριδων) ειναι απο ancistrus!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα παρει απο Ωκεανο. Με τα αυγουλακια τους απο περυσι γεννουν αλλα δεν εκολαπτονται!!! Ξερει κανεις το γιατι??? Και πολυ ευχαριστως να σας δωσω αν τελικα καταφερει να σκασει κανενα. Το μονο γεννητουρι μου απο ολα τα αυγα (Δισκων,σαλιγκαριων,γαριδων) ειναι απο ancistrus!!! :(

Τα αυγά των neritina θέλουν υφάλμυρο νερό για να εκκολαφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα παρει απο Ωκεανο. Με τα αυγουλακια τους απο περυσι γεννουν αλλα δεν εκολαπτονται!!! Ξερει κανεις το γιατι??? Και πολυ ευχαριστως να σας δωσω αν τελικα καταφερει να σκασει κανενα. Το μονο γεννητουρι μου απο ολα τα αυγα (Δισκων,σαλιγκαριων,γαριδων) ειναι απο ancistrus!!! :)

Aν γεννησουν.... ενημερωνεις!!

Παντως όποιος θελει.... δινω dolden apple snail σε κανενα μηνα όμως που θα πάρουν τα πάνω τους.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...