Jump to content

Νεο Malawi


DIMITRIOS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη καλορίζικο και πάντα τετοια :thumbup:

:(

Σε 300 λίτρα, μαζί με τα Moori, τί άλλο θα μπει; :thumbup:

Αγαπητέ Moutralewn υπάρχουν κάποιες σκέψεις ακόμα δεν έχουμε καταλήξει όμως.Θα μας ενδιέφερε η γνώμη σου αλλά και των υπολοίπων φίλων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.

Οι φωτο παρ'οτι χαλια, ολα τα λεφτα με τα ΣΣ.

Ειδικα εδω :):thumbup:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=31091

Καλα πως επετρεψες και σου μαγαρισανε το οξυνο σπιτικο σου αυτα τα αλκαλοαφρικανορέμαλα? :(

ΥΓ θα προτιμουσα ολο το ενυδρειο με πετρες σαν τις αριστερες. Και περισσοτερες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε Δημήτριε,

βλέπω έγινε καλή σύναξη, κατά το στήσιμο ,μακάρι να μπορούσα να ήμουν κ΄εγώ :)

θα τα πούμε και από κοντά :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο...αντι να μπεί άλλο είδος δεν γινετε να μπού άλλα 2 moori και να γίνει species tank?το λέω απλά σαν ιδέα :(

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε Δημήτριε,

βλέπω έγινε καλή σύναξη, κατά το στήσιμο ,μακάρι να μπορούσα να ήμουν κ΄εγώ :thumbup:

θα τα πούμε και από κοντά :(

Δεν πειράζει,σύντομα θα πιούμε με θέα το ενυδρείο καφεδάκι η μπυρίτσα :)

Πολύ όμορφο το ενυδρείο...αντι να μπεί άλλο είδος δεν γινετε να μπού άλλα 2 moori και να γίνει species tank?το λέω απλά σαν ιδέα :bowdown:

Η τελική σύνθεση βρίσκεται υπό μελέτη ακόμη.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι σε 300 λίτρα, δεν είναι εύλογο να βάλουμε κάτι άλλο. Προτιμότερο είναι να γίνει species με τα πανέμορφα "γομάρια" Moorii.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι σε 300 λίτρα, δεν είναι εύλογο να βάλουμε κάτι άλλο. Προτιμότερο είναι να γίνει species με τα πανέμορφα "γομάρια" Moorii.

Τα ψαρια αυτα,μεγαλωνουν με παρα πολυ αργους ρυθμους και λογω του ταμπεραμεντου τους ανετα συνδυαζονται με ολα σχεδον τα ειδη.Εξαλλου φιλε μου Moutralewn 300 λιτρα δεν ειναι και λιγα για δυο ειδη. :(

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα,μεγαλωνουν με παρα πολυ αργους ρυθμους και λογω του ταμπεραμεντου τους ανετα συνδυαζονται με ολα σχεδον τα ειδη.Εξαλλου φιλε μου Moutralewn 300 λιτρα δεν ειναι και λιγα για δυο ειδη. :(

Σίγουρα δεν είναι λίγα τα λίτρα για 2 είδη...προς Θεού. Τα συγκεκριμένα βέβαια μεγαλώνουν αργά, αλλά μεγαλώνουν αρκετά. Και όταν μεγαλώσουν, ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Όλα είναι σχετικά.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι θεωρώ πως λόγω της συνήθειας που έχουν να γυροφέρνουν συνέχεια στην άμμο και να σκάβουν πολύ περισσότερα απο άλλα είδη, τα κατατάσσω σαν "ειδική" περίπτωση όπου θεωρώ ότι είναι προτιμότερο ένα έξυπνο στήσιμο με όχι φουλ-νταμάρι και αρκετό ελεύθερο χώρο, θα είναι ιδανικό για ένα species ενυδρείο όπου ο χομπύστας θα απολαμβάνει πραγματικά την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι λίγα τα λίτρα για 2 είδη...προς Θεού. Τα συγκεκριμένα βέβαια μεγαλώνουν αργά, αλλά μεγαλώνουν αρκετά. Και όταν μεγαλώσουν, ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Όλα είναι σχετικά.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι θεωρώ πως λόγω της συνήθειας που έχουν να γυροφέρνουν συνέχεια στην άμμο και να σκάβουν πολύ περισσότερα απο άλλα είδη, τα κατατάσσω σαν "ειδική" περίπτωση όπου θεωρώ ότι είναι προτιμότερο ένα έξυπνο στήσιμο με όχι φουλ-νταμάρι και αρκετό ελεύθερο χώρο, θα είναι ιδανικό για ένα species ενυδρείο όπου ο χομπύστας θα απολαμβάνει πραγματικά την συμπεριφορά τους.

Ειναι ομως κριμα να μεινει το ενυδρειο με 3 μονο ψαρακια...................

Για τον λογο του οτι μεγαλωνουν πολυ καποια στιγμη,γνωμη μου ειναι να μην προσθεσει αλλα του ειδους,και να τα συνδυασει με καποιο ειδος,που δεν θα μεγαλωνει κι αυτο πολυ.............

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω κατι....

1. πολυ ομορφο ενυδρειο.... Πραγματικα μου αρεσει παρα πολυ!!!

2. Αν εστεινα ποτε Malawi και ενα τετοιο Malawi... θα εβαζα ΜΟΝΟ... Pseudotropheus demasoni.........

Link to comment
Share on other sites

Για τον λογο του οτι μεγαλωνουν πολυ καποια στιγμη,γνωμη μου ειναι να μην προσθεσει αλλα του ειδους,και να τα συνδυασει με καποιο ειδος,που δεν θα μεγαλωνει κι αυτο πολυ.............

Σωστό κι αυτό.

Είναι πως το βλέπει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οσο πιο πολλά λίτρα τόσο πιο καλά.Εγώ θα παραθέσω αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=220087 που έχει ενδιαφέρον.Να ζητήσω συγνώμη γιατί τότε που το παράθεσα δεν το μετάφρασα πιο αναλυτικά.

Πάντα χρειάζεται πολύ υπομονή και σκέψη όταν θα φιλοξενήσουμε ψάρια μαζί.Το καλό σε μας τους αφρικάνους και βέβαια οχι μόνο είναι οτι μπορούμε άμα θέλουμε να αλλάξουμε τον πληθυσμό των ψαριών μας σχετικά εύκολα αν δούμε οτι κάτι δεν πάει καλά.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημητριε,βαλαμε τιποτα αλλο μεσα;;; :(

Κάτι νέο πήρε το μάτι μου.... :)

Το βραδυ θα έχω και φώτο...!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι νέο πήρε το μάτι μου.... :)

Το βραδυ θα έχω και φώτο...!

Αντε να παρουμε λιγο ματι κι εμεις................... :(

Link to comment
Share on other sites

Κάτι νέο πήρε το μάτι μου.... :)

Το βραδυ θα έχω και φώτο...!

Περιμένουμε να δούμε τι έγινε.

:(

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω τα σημερινά μου αποκτήματα:3 Aulonocara jacobfreibergi!Τα ψάρια βρισκονται εδώ και 5 ώρες στο ενυδρείο και ήδη προσαρμόστηκαν παραπάνω απο καλά!Εχουν ενωθεί με τα moori και βολτάρουν στο νέο τους σπίτι.Σίγουρα θέλουν τον χρόνο τους για να δείξουν την ομορφιά τους,αλλά αμέσως ομόρφυναν το ενυδρείο!

Υ.Γ:οι φώτο αδικούν τα ψάρια -είναι απο κινητό,διότι η φωτ.μηχανή μου είχε πρόσφατα μια ''πτώση''-

Με την πρώτη ευκαιρία θα σηκώσω καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...