Jump to content

κιχλιδες


kando

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους εχω ενυδρειο 120 λιτρα μικτο φυτεμενο με 5 guppies κ σκεφτομαι να το αλλαξω κ να το κανω με νανοκιχλιδες multi τα λιτρα μου χωρανε ενα ζευγος τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσουν τοσο πολυ τα Multies..Eχεις ενα πολυ καλο ενυδριο ωστε να κανεις μια οικεγενια...:(

Μπορεις να αρχησεις με 1 αρσ-3 θυλ και να μεγαλωσεις την οικογενια με τον καιρο...

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα μου ψαχνω να βρω τα ψαρια (οχι να τα αγρασω) να δω αν υπαρχουν στα μαγαζια 1 βδομαδα κ δεν εχει καποιος φοβαμαι μην με δυσκολεψει αυτο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα μου ψαχνω να βρω τα ψαρια (οχι να τα αγρασω) να δω αν υπαρχουν στα μαγαζια 1 βδομαδα κ δεν εχει καποιος φοβαμαι μην με δυσκολεψει αυτο

Για ανοιξε μια αγγελια.................

Ολο και καποιος θα εχει,δεν μπορει............ :(

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι στο ψαξιμο ακομα για την ιδεα των κιχλιδων εκτος απο multi υπαρχει καποιο αλλο ειδος που να μπαινει σε 120 λιτρα και να ειναι ηρεμο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παει στο Watter Inn Ειχε αρκετα και διαφορων μεγεθων :blink:

Πότε είχες πάει βρε συ; Περνάω και κάθε τόσο και δεν έχω δει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από το κυλινδρικό πουλάνε όμως; Έχουν και κάτι transcriptus τώρα αλλά δεν τα πολάει. Τα έχει λέει για αναπαραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Από το κυλινδρικό πουλάνε όμως; Έχουν και κάτι transcriptus τώρα αλλά δεν τα πολάει. Τα έχει λέει για αναπαραγωγή...

Αν και χλωμο μου φαινεται να εχει τα multi στο κυλινδρικο,δε χανεις τιποτα να ριξεις μια ματια..............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα αποφασισα να αλλαξω τα guppies με ενα χαρεμακι multifaciatus οσες μερες μου παρει να καθαρισω το ενυδρειο με χλωρινη και να το ξαναστησω τα υλικα του φιλτρου να τα εχω σε νερο ενυδρειου να μην χασουν την βιολογια τους η δεν εχει σημασια αφου θα ξανααρχισω απο το μηδεν?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα κρατουσα το μισο νερο τουλαχιστον σε ενα μεγαλο κουβα-δοχειο....και θα εβαζα το φιλτρο να δουλευει εκει.....ετσι δεν θα εχανα την βιολογια μου.....θα καθαριζα το ενυδρειο οπως λες...αλλα δεν θα χρησιμοποιουσα χλωρινη.....δεν βρισκω το λογο.....κατοπιν αφου κατεληγα με το σετ απ θα εστηνα το ενυδρειο θα εβαζα μεσα το μισο νερο με βιολογια που θα ειχα κρατησει θα προσθετα το αλλο μισο απο τη βρυση με αντιχλωριο και μετα θα εφτιαχνα τις παραμετρους του νερου....ph gh kh.....θα εκανα κ μετρησεις και αν ολα ηταν καλα θα εβαζα ψαρια.... :thumbup: ....γιατι να παιδευεσαι απο την αρχη????

Link to comment
Share on other sites

Κρατα τα 3/4 του νερου...

Αδειασε το..Φτιαξε ενα ωραιο setup με πετρες ασβεστολιθικες και το νερο θα φτιαξει οταν μπει..

Οσο το ετοιμαζεις το ενυδρειο,το νερο σε ενα δοχειο να δουλευει με το φιλτρακι που εχεις τωρα στο ενυδρειο!!

Αυτα...

Καλη επιτυχια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

.θα καθαριζα το ενυδρειο οπως λες...αλλα δεν θα χρησιμοποιουσα χλωρινη.....δεν βρισκω το λογο.

λεω να χρησημοποιησω χλωρινη γιατι τωρα εχει σποτ αλγη σε τζαμια κ στο φιλτροκουτι πωσ αλλιως θα την εξαφανισω?

πετρες ειναι απαραιτητες σε αυτο το σετ up η μονο θεμα γουστου αφου τα multifaciatus δεν θελουν κρυψωνες απο πετρες χρησημοποιουν τα κοχυλια σωστα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και καμια να μη βαλεις δεν πειραζει..

Αλλα εγω θα εβαζα μερικες.......

Οτι θες :thumbup:

Οπως σωστα ειπες..Κοχυλοψαρα ειναι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χλωρίνη ??? ποιά χλωρίνη?? , πότε ??, πού ??, πώς ???

Μπορείς να μας πεις πώς ακριβώς σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τη χλωρίνη ώστε να σε αποτρέψουμε όσο γίνεται συντομότερα ??

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι υπάρχει κόσμος που κάνει απολύμανση με χλωρίνη στα ενυδρεία του.Εγώ το αποφεύγω γιατί το φοβάμαι λίγο.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σφουγγαράκι με ζεστό νερό να διώξεις τις άλγες αν αυτό είναι το ζήτημα ,βέβαια πιο κάτω γράφεις οτι θέλεις να κάνεις απολύμανση.Αν χρειάζεται τόσο πολύ να γίνει κάνε μετά πολύ καλό πλύσιμο το ενυδρείου προτού αρχίσεις το νέο στήσιμο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για την αλγη μπορεις οσο εχεις νερο ακομα και δεν ειναι ξερη η αλγη να παρεις μια τηλεκαρτα και να "ξυσεις" το τζαμι...Η τηλεκαρτα δεν θα το γρατζουνισει και θα σου καθαρησει την αλγη...

Αν θες να απομακρυνεις τα αλατα που εχει το τζαμι μπορεις να χρησιμοποιησεις ξυδι για να καθαρησεις το ενυδριο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν βαζω χλωρινη θα δοκιμασω με ζεστο νερο κ ξυδι ευχαριστω παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ειχα φυτεμενο ειχα βαλει gro lux λαμπες στις κιχλιδες να τις αφησω να τις αλλαξω με day light? ποση φωτοπεριοδο θελουν τα ψαρια αυτα? τελικα αποφασισα κ πιστευω οτι ειναι το σωστοτερο να το ξαναστρωσω απο την αρχη με αμμωνια κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ειχα φυτεμενο ειχα βαλει gro lux λαμπες στις κιχλιδες να τις αφησω να τις αλλαξω με day light? ποση φωτοπεριοδο θελουν τα ψαρια αυτα? τελικα αποφασισα κ πιστευω οτι ειναι το σωστοτερο να το ξαναστρωσω απο την αρχη με αμμωνια κλπ

Αν οι λάμπες είναι δύο βάλε μια daylight και άφησε μία grolux.Για το στρώσιμο κοίτα εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162 .

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...