Jump to content

Χρησιμοποιειται Uv και οζον στο F.o σας?


nickolaos28

Recommended Posts

Kαλησπερα φιλε,

τωρα πηρα μια συσκευη για οζον, οποτε δεν εχω ακομα ετοιμα συμπερασματα.

Μια ερωτηση ομως: πως καταλαβαινεις εαν δουλευει μια τετοια συσκευη, εκτος απο μετρηση redox. Μονο απο οσμη;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλε,

τωρα πηρα μια συσκευη για οζον, οποτε δεν εχω ακομα ετοιμα συμπερασματα.

Μια ερωτηση ομως: πως καταλαβαινεις εαν δουλευει μια τετοια συσκευη, εκτος απο μετρηση redox. Μονο απο οσμη;

Το καταλαβαινεις και απο την οσμη..

Τα ηλεκτροδια Redox θελουν συνηθως 10 μερες να δειξουν σωστες τιμες οταν ειναι καινουργια ή τα καλιμπραρεις.

Μια ερωτηση μονο...Που θα συνδεσεις την παροχη μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Θα την συνδεσω στο skimmer. (Tunze 9005) Εχει ετοιμη υποδοχη. Δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να βαλω ανθρακα μεσα στο skimmer για τις οσμες...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα το Tunze 9015 μετα απο κανα χρονο θα σου σπασει την ενωση της μικρης σωληνας στο καπακι το οζον.Εμενε μια μερα ξεκολλησε μονο του.Το καλυτερο ειναι να το δουλεψεις με μια αεραντλια στο sump μεσα απο καποιο δοχειο γεματο με carbon

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως nickolaos28 δεν εχω sump. Λες να μου βγαλει και εμενα τετοιο προβλημα; Πως το διορθωσες; Ανταλλακτικο ή καινουριο; Σκεφτομαι να το δουλευω 6 ωρες τη μερα. Εσυ το ειχες 24ωρο; Απο οτι ειδα, εχει το skimmer μια εξοδο αναθυμιασεων διπλα απο εκει που ρυθμιζεις τον αερα. Πιθανοτατα απο εκει να θελει κατι (ανθρακα:) για τις οσμες.

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα θα βαλεις σε ενα σακκουλακι και θα το τοποθετησεις στην εξοδο νερου στο σωληνα.Πιστευω οτι ειναι μακροχρονιο προβλημα το οποιο δε θα επρεπε να σε απασχολει ακομα.Υπαρχουν ανταλλακτικα δοχεια συλλογης Τunze παντως.

Link to comment
Share on other sites

Λες για την εξοδο που βρισκεται απο την αλλη πλευρα απο αυτην που ειναι η βιδα για τον αερα; Απλα βαζω εκει τον ανθρακα για να τραβηξει.

Link to comment
Share on other sites

Λεω για την εξοδο του νερου απο το skimmer δηλ το σωληνα με το σφουγγαρακι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με το σφουγγαρι ειναι για οταν το εχεις σε sump. Αν το εχεις μεσα στο ενυδρειο, οπως εγω, δεν βαζεις καποιο σφουγγαρι, απλα την συσκευη οπως ειναι μεσα και ανοιγεις το πορτακι για την εισοδο του νερου. Νομιζω οτι το σφουγγαρι ειναι μονο για χρηση σε sump γιατι εχει να κανει με την σταθμη που θα τραβαει νερο (Αν τα λεω καλα). Ετσι τουλαχιστον το ειδα στο manual

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τοτε τον σωληνα χωρις το σφουγγαρι εσυ για να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις ανθρακα στην εξοδο του

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες. Και οσον αφορα αυτο που ρωτας (γιατι ξεφυγαμε απο το θεμα που ανοιξες), εχω οζονιστηρα Sander 100 με αφυγραντηρα και σε λιγες μερες θα βαλω και uv JBL 11W. Τωρα πως θα τα δουλεψω και σε τι ωρες, ακομα το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ποτε μου δεν θα βαλω ουτε οζον ουτε βεβαια uv.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...