Jump to content

Η μονοκατοικία του Γκάρυ


tsoum

Recommended Posts

Σε τέτοια και Apple μπορείς να βάλεις, ή και Helena που είναι όμορφα και να τα βάζεις κανένα σαλιγκάρι απο το μεγάλο σου όταν γίνονται πολλα.

Εγώ αυτό με τα Helena θα το κάνω κάποια στιγμή, ειδικά αν κάνω γλάστα με σκοπό φυτό που θα ανθίσει... Ενα φυτό στη μέση και τα άλλα να κόβουν βόλτες γύρω γύρω.

Χωρίς φίλτρο ζει το σαλιγκάρι; Δεν θα βγεί έξω χωρίς καπάκι;

Τι είναι το Helena, γιατί στο ίντερνετ βρήκα αυτό! :bowdown::thumbup:

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...SuKHA6CKngPfp0k

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο Amano εισαι???!!!!

καλο :thumbup:

Hahaha! Καλο!

Χωρίς φίλτρο ζει το σαλιγκάρι; Δεν θα βγεί έξω χωρίς καπάκι;

Μια χαρα ζεί. Του αλλάζω κάθε 1-2 μέρες το νερό και δεν εχει πρόβλημα.

Οσο για το αμα βγεί έξω... Θα δουμε

Τι είναι το Helena, γιατί στο ίντερνετ βρήκα αυτό! :bowdown::thumbup:

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...SuKHA6CKngPfp0k

Καλα τρελάθηκες?!?!?!?!? Antenome Helena (εδώ κι

) είναι ένα είδος σαλιγκαριού που τρώει άλλα σαλιγκάρια. Κοινώς... Σαρκοβόρα (αλλα μόνο για σαλιγκάρια). Χρησιμοποιείται για προβλήματα με "υπερσαλιγκαρίωση" αλλα μετά μένουν τα κέλυφη μέσα. Αυτα τα λίγα απο μένα. Για τα υπόλοιπα... -> google
Link to comment
Share on other sites

Καλα τρελάθηκες?!?!?!?!? Antenome Helena (εδώ

To έβαλα για να καταλάβεις ότι δεν βρίσκω τι είναι και να μου εξηγήσεις...Τι κατάλαβες; Ότι νόμιζα ότι αυτό που βρήκα έχεις βάλει στο βάζο σου;;; :bowdown::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ε... Δεν ξέρω. Μπορεί και να είχες καταλάβει αυτο. :bowdown:

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα.... Το σύστημα δεν λειτουργεί ώς προς την ομορφία. Παρ'ολο που έχω αρκετές ώρες το φώς αναμμένο ΠΑΝΩ απο το "ενυδρείο" το κερατόφυλλο δεν φωτοσυνθέτει πια. Έχει γίνει ενα μουντο πράσινο απο ζωηρό λαχανι όταν το έκοψα.... :helpsmilie: Το θετικό είναι οτι...:

Ο Γκαρυ έγινε ΜΠΑΜΑΣ/ΜΑΜΠΑ!!! Έχει ήδη κολλήσει τρια ζελέ συνολικά 40-50 αυγά!! Όλα αυτά μέσα σε 3 μέρες! Το πρώτο το έβγαλε Σαββατο βράδυ και τα άλλα δύο Κυριακή. Ακόμα έβαλα 2 φυλλαράκια φακής πανω στα οποία ήταν κολλημένα αυγά απο κάποιο άλλο σαλιγκάρι και σε 2-3 μέρες θα βγούνε μου φαίνεται! :thumbup:

Επίσης το νερό έχει πρασινήσει αρκετά και μου φαίνεται πως βγαίνει spot στα "τζάμια"!!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ! Ο Γκαρυ και τα Γκαρακια θα έχουν πολυυυυ φαϊ. :bowdown:

Ο Γκάρυ πρέπει να έχει μεγαλώσει 2-3 χιλιοστά (δεν είναι πολύ αλλα τα άλλα ίσου μεγεθους στο μεγάλο οταν τον έβγαλα δεν άλλαξαν και πολυ) :thumbup:!

Το σύστημα δεν λειτουργεί ώς προς την ομορφία

Αλλα λειτουργεί ώς προς τον σκοπο... Αναπαραγωγή σαλιγκαριών!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Αλλα λειτουργεί ώς προς τον σκοπο... Αναπαραγωγή σαλιγκαριών!

Επειδή είχα βγάλει 3 πιτσιρίκια σαλιγκαράκια μυτερά από το ενυδρείο και τα είχα βάλει σε ένα δοχειάκι, σε ακολούθησα και τα έβαλα σε μία σφαιρική φυάλη εργαστηρίου 500ml, με ένα κλαδί cabomba και λίγο χαλαζιακό χαλίκι. Και πάνω στο ντουλάπι του μπάνιου. Όταν θα έχω νέα θα σου πω! Να δω τι θα τα κάνουμε, τόσα σαλιγκάρια...

post-14631-1256603765_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν πάτε καλά και οι δυό, tsoum και kaeir!!!

Τι δημιουργικότητα είναι αυτή;

Φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν μετακινηθείτε σε περισσότερα λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα βγάλει 3 πιτσιρίκια σαλιγκαράκια μυτερά από το ενυδρείο και τα είχα βάλει σε ένα δοχειάκι, σε ακολούθησα και τα έβαλα σε μία σφαιρική φυάλη εργαστηρίου 500ml, με ένα κλαδί cabomba και λίγο χαλαζιακό χαλίκι. Και πάνω στο ντουλάπι του μπάνιου. Όταν θα έχω νέα θα σου πω! Να δω τι θα τα κάνουμε, τόσα σαλιγκάρια...

post-14631-1256603765_thumb.jpg

Χαχαχα! Μήπως θα τα κάνεις και καμία απόσταξη; Παντως αμα θές να διατηρηθεί η καμπομπα πρέπει να έχεις καλό φως απο πάνω. Το κερατόφυλλό μου δεν άντεξε με απλό φώς... Φαντάσου την καμπομπα

Ε, δεν πάτε καλά και οι δυό, tsoum και kaeir!!!

Τι δημιουργικότητα είναι αυτή;

Φαντάζομαι τι έχει να γίνει όταν μετακινηθείτε σε περισσότερα λίτρα

:thumbup::bowdown::thumbup::helpsmilie:

Βέβαια η ιδέα ήταν "βαζάκι"!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα βγάλει 3 πιτσιρίκια σαλιγκαράκια μυτερά από το ενυδρείο και τα είχα βάλει σε ένα δοχειάκι, σε ακολούθησα και τα έβαλα σε μία σφαιρική φυάλη εργαστηρίου 500ml, με ένα κλαδί cabomba και λίγο χαλαζιακό χαλίκι. Και πάνω στο ντουλάπι του μπάνιου. Όταν θα έχω νέα θα σου πω! Να δω τι θα τα κάνουμε, τόσα σαλιγκάρια...

post-14631-1256603765_thumb.jpg

Επειδη εχω δουλεψει με τετοιου ειδους λήκυθο.... πως καταφερες να στησεις ετσι όμορφα την καμπομπα... δεν έχω καταλαβει ακομα!!

Υ.Γ. Εχω ενα καπακι απο στυλό διαφανο.... θα μου το φυτεψετε?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δουλεψει με τετοιου ειδους λήκυθο.... πως καταφερες να στησεις ετσι όμορφα την καμπομπα... δεν έχω καταλαβει ακομα!!

Υ.Γ. Εχω ενα καπακι απο στυλό διαφανο.... θα μου το φυτεψετε?? :thumbup:

Λήκυθος!!! :helpsmilie: Που τα βρίσκεις ώρες-ώρες.... :thumbup:

Οδηγίες προς ναυτιλομένους: Βάζεις λίγο νερό, λίγο χαλίκι, βάζεις το φυτό και το τοποθετείς εκεί που θέλεις με τη βοήθεια μιας λαβίδας ή κάποιου άλλου αντικειμένου που να φτάνει τον πάτο και προσθέτεις λίγο χαλίκι ακόμη.

Το κατάλαβες ή να το ζωγραφίσω; :bowdown:

ΥΓ. Αν δεν είναι bic το καπάκι του στυλού, δεν θα αντέξει... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

που ωραιο φιλε αλλα επηδει ειμαι ασχετοσ δν καταλαβα κατι..πως γεννησε το σαλιγκαρακι σου μονο του?(νομιζα οτι πρεπει να υπαρχουν δυο σαλιγκαρια για να γινει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια είναι ερμαφρόδιτα. Κάνουν αυγά μόνα τους. Δεν χρειάζονται 2ο. Γι'αυτό στο θέμα σου σου λέω να προσέξεις πολύ με το τι σαλιγκάρια θα βάλεις.

Βεβαια δεν κάνουν αυγά όλα με την ίδια ευκολία. Για παράδειγμα τα κοινά σαλιγκάρια που μπορεί να υπάρχουν στα φυτά αναπαράγονται πολύ ευκολα (όπως είδες παραπάνω). Αντίθετα τα Apple δεν γενναν τόσο συχνά, αλλα άμα βρούν καλές συνθήκες (θερμοκρασία, τροφή κτλπ) γεννανε αβέρτα κι αυτα!

Νικολούτσε (:thumbup:) μπορεί σε κανονίσουμε και καμιά βαλλισνέρια εσένα!

Link to comment
Share on other sites

εχω ιδιο βαζακι με σενα..χα μου βαζεις ιδεες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και για τις απαντισεις

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown:

ΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ!!! PICO AQUARIUM / SNAIL BREEDER'S AQUARIUM

Υ.Γ. Koing Koing το δικό σου τι απέγινε; Δεν έκανες τελικά;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

γουσταρω χαχα..δν νομιζεις οτι 8α βγενει ε3ω//

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο γκαρυ εχει ενα υπεροχο ρετιρε αποτι καταλαβα :hysterical:

καλη δουλεια , αν ημουν σαλιγκαρι και εγω θα εμενα ανετα εκει μεσα :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!!

Πλέον ο γκάρυ έχει πολλουοουος φίλους (πάνω απο είκοσι, απ΄οτι μέτρησα). Πρέπει να κάνω ένα μικρό update, και να ανεβάσω καμια φωτογραφία.... Θα γίνει αύριο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θελουμε φωτο με την παλιοπαρεα του γκαρι :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σμικρύνσεις. Κάνε κλίκ για μεγάλες :band:

th_DSC02291.jpg th_DSC02292.jpg th_DSC02293.jpg th_DSC02295.jpg th_DSC02296.jpg th_DSC02297.jpg

Ορίστε η... πολυκατοικία :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πωπω! Ωραιο ήταν!

Θα ανεβασω μια φώτο αυριο και μετα θα ζητησω να κλειδωθει γιατι.... θα δείτε! :)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω! Ωραιο ήταν!

Θα ανεβασω μια φώτο αυριο και μετα θα ζητησω να κλειδωθει γιατι.... θα δείτε! :)

ωχ... πες μου οτι δεν εγινε κηροπηγειο? :P

Link to comment
Share on other sites

...

post-15189-1283506585_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...