Jump to content

Γλυφτης αρρωστος.. Sos!!


Recommended Posts

καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα...εχω το ενυδρειο σχεδον 1μισι χρονο

να ενημερωσω οτι δεν ξερω πολλα απο ενυδρεια μετρησεις κλπ...εχω καθε μηνα χανω περιπου 2-3 ψαρια..και αγοραζω αλλα που και που..

ο λογος που γραφω ειναι για τον γλυφτη ( ο οποιος πεθανε πριν απο λιγες ωρες δεν κουνιονταν καθολου και τον εβγαλα :blush: )

χθες τον βρηκα με ασπριλες σε ολο του το σωμα και μου εδωσαν απο το πετ σοπ ενα υγρο που εκανε μπλε το ενυδρειο...σημερα δεν ειδα καποια διαφωρα..τον βρηκα οπως ειναι στις εικονες παρακατω

εχω καποιες εικονες που τραβηξα πριν πεθανει...

spa0175.th.jpg[/img]

spa0174a.th.jpg[/img]

spa0177.th.jpg[/img]

spa0178g.th.jpg[/img]

ξερει καποιος τι περιπου μπορει να ειναι?

να σημειωθει οτι ο συγκεκριμενος ειχε φαει πανω απο 10 ψαρια..και προχθες 2-3 μικρα καρχαριακια που εβαλα μεσα πεθανανε..

και κατι ακομα το ενυδρειο εχει μεσα 4 χρυσοψαρα που μαζι με τον γλυφτη...ειναι τα μονα που εχουνε αντεξει 1 χρονο (πεθανε ο γλυφτης)..ολα τα αλλα οι δισκοι κλπ εχουνε πεθανει και εχουν αντικατασταθει με αλλους

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να ψάξουμε το γιατί πέθανε ο πλέκο σου... Τα λάθη σου προφανώς και είναι πολλά και πιθανόν να μη φταις εσύ στο 100% γι'αυτό.

Διάβασε εδώ όλα τα άρθρα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Θα καταλάβεις τι έχει κάνει λάθος! Για ότι απορία έχεις μπορείς να το ρωτήσεις στις κατάλληλες κατηγορίες του φόρουμ.

Καλώς ήρθες :blush:

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα να τα αφησω μεσα?

Αν θελεις να κρατησεις τα χρυσοψαρα,θα κρατησεις μονο αυτα.Ποσα λιτρα ειπαμε ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πόσα χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

80 λιτρα ειναι φιλε

Τα 80 λιτρα ειναι ισα ισα για 2 χρυσοψαρα μονο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 λιτρα ειναι ισα ισα για 2 χρυσοψαρα μονο!!!!!

Ίσως οριακα 3....

Θα μπορουσες να βαλεις και 3-4 gold apple snail παρεα.

Αλλα επαναλαμβανω... με τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ προυποθεσεις... μπορουν να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

4 χρυσοψαρα εχω μαζι με αλλα ψαρια καρχαριακια αγγελοψαρα δισκους κατι αλλα...

τα χρυσοψαρα ειναι τα μονα που εχουν αντεξει απο τωτε που εχω αγορασει το ενυδρειο (1μισι χρονο) ολα τα αλλα πεθαινουνε καθε μηνα..και να αντικασταστω που και που...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πιο καλα, να κατσεις να μαθεις τι πρεπει να κανεις για να ζουν τα ψαρακια και εσυ να μην τα αντικαθιστας συνεχεια?

Ξεκινα να διαβαζεις τα αρθρα απο τα λινκ που σου εδωσαν πιο πανω :blush:

Link to comment
Share on other sites

ekt ξεκινα το διαβασμα οπως σου ειπε ο delta66 γιατι εχεις ξεκινισει λαθος ολο το στησιμο του ενυδρειου και με λαθος επιλογες ψαριων.

Ειναι κριμα να χανεις καθε μηνα ψαρακια. Τα δισκοψαρα ειναι πολυ απαιτητικα ψαρια για την ποιοτητα του νερου,και ειναι και πανακριβα για να τα χανεις.

καλη επιτυχια και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...