Jump to content

Tetra Ex 1200


nikoscorsa

Recommended Posts

Ειμαι σε διλλημα για το πως θα αντικαταστησω το καινουριο φιλτρο της τετρα (τετρα ex 1200) με το παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω στο 380 λιτρα ενυδρειο μου...(δεν θελω να μεταβληθουν οι τιμες που ειδη υπαρχουν..).. Τι μπορω να κανω?? Να βαλω το καινουριο φιλτρο να δουλεψει για καποιο διαστημα μαζι με το παλιο?? Να παρω νερο απ το ενυδρειο και απ τη βρυση και να τα βαλω (σε ενα βαρελι πχ) για να δουλεψει λιγο καιρο εκει το φιλτρο?? Ειμαι πολυ μπερδεμενος και θα με βοηθουσαν πολυ οι προτασεις σας..

Ευχαριστω προκαταβολικα..

Έγινε επεξεργασία - nikoscorsa
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλλημα για το πως θα αντικαταστησω το καινουριο φιλτρο της τετρα (τετρα ex 1200) με το παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω στο 380 λιτρα ενυδρειο μου...(δεν θελω να μεταβληθουν οι τιμες που ειδη υπαρχουν..).. Τι μπορω να κανω?? Να βαλω το καινουριο φιλτρο να δουλεψει για καποιο διαστημα μαζι με το παλιο?? Να παρω νερο απ το ενυδρειο και απ τη βρυση και να τα βαλω (σε ενα βαρελι πχ) για να δουλεψει λιγο καιρο εκει το φιλτρο?? Ειμαι πολυ μπερδεμενος και θα με βοηθουσαν πολυ οι προτασεις σας..

Ευχαριστω προκαταβολικα..

Εγώ θα σου πρότεινα να τα βάλεις να λειτουργούν και τα δύο μαζί για κανά μήνα περίπου και μετά να το βγάλεις το εσωτερικό. Ετσι θα έχει χρόνο να αναπτυχθεί η βιολογία στο νέο φίλτρο. Επίσης όταν θα βγάλεις το εσωτερικό (αφού τα έχεις και τα δύο για ένα μήνα μαζί) μπορείς να μεταφέρεις και υλικά από το παλιό στο καινούριο φίλτρο ή να στραγγίσεις μέσα στο καινούριο τα σφουγγάρια (αν έχεις) του παλιού. Εγώ στο δικό μου τα είχα αφήσει να λειτουργούν μαζί για ένα μήνα περίπου και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου τα είχα αφήσει να λειτουργούν μαζί για ένα μήνα περίπου και δεν είχα πρόβλημα.

Και φανταζομαι δεν ειχες προβληματα με τις τιμες του ενυδρειου...?

Link to comment
Share on other sites

Και φανταζομαι δεν ειχες προβληματα με τις τιμες του ενυδρειου...?

Οχι, καθόλου, αλλά για να είσαι και σίγουρος κάνε τεστάκια συχνά. Ξέχασα να σου πω ότι είχα στραγγίσει και τα σφουγγάρια του εσωτερικού μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι είχα στραγγίσει και τα σφουγγάρια του εσωτερικού μέσα.

Φανταζομαι πριν θεσεις σε λειτουργια το καινουριο φιλτρο τα στραγγιξες....

(σ ευχαριστω για την βοηθεια..) :blush:

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πριν θεσεις σε λειτουργια το καινουριο φιλτρο τα στραγγιξες....

(σ ευχαριστω για την βοηθεια..) :blush:

Οχι, αυτό το έκανα την ίδια μέρα που έβγαλα τελείως το εσωτερικό, δηλαδή μετά από 1 μήνα περίπου που δούλευαν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σ ευχαριστω... θα το ξεκινησω σημερα!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...