Jump to content

Ser. Manueli


Nick S3

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα το Manueli μου και σας τον παρουσιάζω με μεγάλη χαρά :P

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα αλλά θα μείνει για λίγο καιρό σε αυτό μέχρι να ετοιμάσω ένα μεγαλύτερο.

Θα ήθελα και να ευχαριστήσω τον φίλο μου τον Αντώνη για το (ψαράκι) που μου έδωσε και να του πω ότι είναι σε καλά χέρια :ninja: Περιμένω σχόλια για καμιά διόρθωση.

μερικές φώτο από το ενυδρείο μου αλλά με το Manueli λίγο στρεσαρισμένο.....

dsc00419f.th.jpg

dsc00420v.th.jpg

dsc00421j.th.jpg

dsc00426d.th.jpg

dsc00425o.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει ο ενυδρειο ετσι σκοτεινό που ειναι!!!

Πόσο μεγεθος έχει ο ψαρης??

Πόσο φτανει???

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι περίπου στους 15 πόντους και φτάνει νομίζω τους 35 + - σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Νικο να το χαιρεσαι κ να ξερεις οτι ειναι πολυ ιδιαιτερο ψαρι οπως ολα τα manueli!

πραγματικα πρωτη φορα στεναχωριεμαι τοσο που αποχωριζομαι ενα ψαρι αλλα ξερω οτι παει σε καλα χερια.

συντομα θα σε εκπληξει με τη συμπεριφορα του. ειμαι σιγουρος.

για το ενυδρειο προσωρινα φαινεται καλο.

αν νομιζεις οτι το πολυ φως τον στρασαρει βαλε καποια φυτα επιφανιας.

ειναι καλο που στις ακρες του ενυδρειου θα βρει μερη που θα νιωθει μεγαλυτερη ασφαλεια.

το μεγεθος του νομιζω οτι ειναι γυρω στα 15 cm.

δεν τον μετρησαμε αλλα τοσο μου φανηκε.

στο ενυδρειο τα manueli εχουμε δει να μεγαλωνουν μεχρι τα 30 περιπου cm αρα ειναι μικρουλης ακομα :P

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο ψαρι :P

Σε ποσα λιτρα θα πας μετα;

Αργότερα θα τον βάλω στο 300άρι που έχω τώρα τον Rhom και ο Rhom θα μπει σε ένα 480άρι

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος ο ψαρης,ωραιος φαινεται,μολις ξεστρεσαριστει θα πάρει τα πανω του....απο φωτισμό τι παίζει φωτο???

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο που ειναι ο ψαρης σου τωρα .Ομορφα φυτα και σκοτεινο φως ,οτι χρειαζετε.Καλη συνεχεια και με το αλλο που θα μεταφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός φωτισμός, σχεδόν κινηματογραφικός... Λίγες περισσότερες πληροφορίες για τα φώτα αν θέλεις (είδος, διάρκεια κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Νικο να το χαιρεσαι το mannie σου (οπως τα λενε και στην America)...απο οτι βλεπω εμπλεξες για τα καλα με τα serrasalmus, η αληθεια ειναι οτι αυτα τα ψαρια εχουν κατι το ιδιαιτερο και εαν κολλησεις με αυτα θα γεμισεις τον τοπο ενυδρεια...βλεπε Αντωνης :P .Τελος ευχομαι το ψαρι σου να γινει σαν και αυτο :post-8529-1258102859_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικο να το χαιρεσαι το mannie σου (οπως τα λενε και στην America)...απο οτι βλεπω εμπλεξες για τα καλα με τα serrasalmus, η αληθεια ειναι οτι αυτα τα ψαρια εχουν κατι το ιδιαιτερο και εαν κολλησεις με αυτα θα γεμισεις τον τοπο ενυδρεια...βλεπε Αντωνης :ninja: .Τελος ευχομαι το ψαρι σου να γινει σαν και αυτο :post-8529-1258102859_thumb.jpg

To 17 ειναι ιντες?? :P

Link to comment
Share on other sites

To Manueli ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα πιρανια με το μεγεθος του να φθανει στην φυση και τα 40 - 50cm...

οποτε μιλαμε για τερας!!! στο ενυδρειο συνηθως δεν ξεπερνα τα 35cm... θελει ενυδρεια με μηκος τουλαχιστον

120-150cm γιατι ειναι ταχυτατο (και μεγαλο :P ).....

αυτα για γενικες γνωσεις....

να πω οτι αν και περιεργο μαρεσει το setup του ενυδρειου σου... βεβαια τα λιτρα ειναι ελαχιστα.... ευχομαι να το

βαλεις συντομα στο 300 για να το χαρεις καλυτερα...για Ακομα μια φορα Μπραβο Νικο!!! εισαι παραδηγμα

χομπιστα...(καποια στιγμη θελω να περασω για καφε και να θαυμασω τα τερατα...)

ps Αντωνη ξεκληρησες ολη την φαμιλα σου ορε!!! με ενα λυκο θα μεινεις στο τελος να ουρλιαζει μονος.... :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :P

Λοιπόν ο χαμηλός φωτισμός είναι απο 3 σποτάκια τυπου led 3watt σύνολο και ανάβουν απο 9.00-23.00 και επίσης υπάρχει και μιά Τ8 που ανάβει απο 17.00-22.00

Στάθη όποτε θέλεις έλα να πιούμε κανένα καφεδάκι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο ψαρι! :ninja:

να το προσεχεις και να το χαρεις για να ειναι ηρεμος και ο πρωην πλεον ιδιοκτητης! :P

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :P

Λοιπόν ο χαμηλός φωτισμός είναι απο 3 σποτάκια τυπου led 3watt σύνολο και ανάβουν απο 9.00-23.00 και επίσης υπάρχει και μιά Τ8 που ανάβει απο 17.00-22.00

Στάθη όποτε θέλεις έλα να πιούμε κανένα καφεδάκι :ninja:

και ειναι όλη μερα ανησυχος ο ψαρης λη δε σινει σημασια σα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

αν και θα τα πουμε απο κοντα αυριο, απο σημερα σου λεω πως ειναι πολυ καλο το ενυδρειο και φυσικα και ο ψαρης.ενα μεγαλο μπραβο απο μενα νικο γιατι εχεις μερακι φιλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορεις να ανεβασεις αλλες φοτο ή να δωσεις καποιο λινκ γιατι δεν με αφηνει να τις δω αυτες... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη σήμερα για πρώτη φόρα επιτέθηκε στο τζάμι ενώ τον έπαιζα.....πολύ γρήγορα ξεψάρωσε αυτός :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικές φώτο

dsc00484l.th.jpg

dsc00481tl.th.jpg

dsc00485xv.th.jpg

dsc00429f.th.jpg

dsc00514bl.th.jpg

dsc00502z.th.jpg

:hysterical: υπροχος ο ψαρης σου φιλε.ανυπομονω τον δικο μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...