Jump to content

Νερό από ΑΟ μόνο?


viciouscircle

Recommended Posts

Ο Untergasser ειπε οχι.(ιχθυοπαθολογος)

Ο Stendker ειπε ναι. (Εκτροφεας-εμπορος της τροφης)

Διαλλεξτε.

Ο πρωτος πουλαει ξηρα τροφη και ο δευτερος καρδια,

Ρωτηστε κι αλλου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και επειδη εχει παει το θεμα στην διατροφη καλο ειναι να μας πει και ο Νιdal την αποψη του. :)

Μεγαλο και πονεμενο κεφαλαιο!!!

Προσωπικα γουσταρω την ποικιλια. Οταν ας πουμε παω στο ταβερνακι θα παραγγειλω δεκα πιατα για να τσιμπησω απο λιγο, και ας μεινουν ολα μισα στο τελος. Γιατι δηλαδη να μην ισχυει το ιδιο και για τα ψαρια μας? Αλλωστε αυτο που εχει μεινει περισσοτερο απ'ολα οσα μας εχει πει ο Heiko ειναι το "Think fish......"!!!

Για το θεμα της μοσχαροκαρδιας εχουν ειπωθει πολλα. Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι ταιζω τα αγριμια μου με δικη μου καρδουλα αλλα και εμποριου, περιπου 4 φορες τη βδομαδα. Η υπολοιπη διατροφη τους αποτελειται απο πααααααρα πολλα ακομα φαγητα. Απο Mysis, μεχρι πορτοκαλια...............

Παντως για να ειμαστε σωστοι, δεν νομιζω οτι υπαρχει ασφαλεστερη διατροφη απο μιας καλης ποιοτητας ξηρα τροφη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος πουλαει ξηρα τροφη και ο δευτερος καρδια,

Ρωτηστε κι αλλου :)

Ο πρωτος ομως ειναι ο κορυφαιος ιχθυοπαθολογος στον κοσμο τα τελευταια τριαντα χρονια και εκτροφεας δισκων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος ομως ειναι ο κορυφαιος ιχθυοπαθολογος στον κοσμο τα τελευταια τριαντα χρονια και εκτροφεας δισκων :)

Συμφωνω (και συγκλινω και προς την αποψη του για την τροφη), αλλα ειναι στο payroll καποια εταιρειας οπως και να το κανουμε.

Ψεμματα δεν θα πει σαν ιατρος αλλα θα προσπαθησει να προωθησει την εταιρεια που τον ζει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω (και συγκλινω και προς την αποψη του για την τροφη), αλλα ειναι στο payroll καποια εταιρειας οπως και να το κανουμε.

Ψεμματα δεν θα πει σαν ιατρος αλλα θα προσπαθησει να προωθησει την εταιρεια που τον ζει. :)

Μαζι σου

αν και διαφωνώ με τα μοσχάρια μετα απο αυτα που επαθα με τα bloodworms γνωστής εταιρίας που της ειχα εμπιστοσύνη θα ξαναγυρίσω στην δικια μου τροφή με γαρίδα καροτο και αλλα ζαρζαβατικά

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου

αν και διαφωνώ με τα μοσχάρια μετα απο αυτα που επαθα με τα bloodworms γνωστής εταιρίας που της ειχα εμπιστοσύνη θα ξαναγυρίσω στην δικια μου τροφή με γαρίδα καροτο και αλλα ζαρζαβατικά

Αμα ελεγες και την συνταγη θα ηταν ακομη καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ελεγες και την συνταγη θα ηταν ακομη καλυτερα. :thumbup:

Τωρα τι να σου πω άδικα τα γράφω ωρε λεμε στους νεους να διαβαζουν και εμεις :) ειναι δημοσιευμένη

και ξερεις που!! Μην ριξω κανα λινκ και φαω μπανιαρισμα για το τιποτε :band:

Link to comment
Share on other sites

Ας συμπληρωσουμε ακομα καποιες αποψεις σχετικα με την διατροφη.

Ο Jefry Tan χθες ειπε οτι ταιζει τους δισκους του με μοσχαροκαρδια εμπλουτισμενη με καρυ σπιρουλινα κλπ

συνεχως διοτι το επιθυμητο ειναι η γρηγορη αναπτυξη, αλλα αμεσως μετα αλλαγη νερου.

Ο Ουντολφ, γερμανος φιλος, του χομπιστας αρχικα και κατοπιν παραγωγος-εμπορος ξηρας τροφης,

κρατησε αντιθετη θεση ως προς την μοσχαροκαρδια λεγοντας οτι δεν ειναι ασφαλης για τους δισκους μας

και προτεινε φυσικα την δικη του, την οποια παρεπιπτοντως δοκιμασα στους δικους μου αμεσως μολις γυρισα σπιτι και ειλικρινα δεν προλαβε να πεσει κατω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ας συμπληρωσουμε ακομα καποιες αποψεις σχετικα με την διατροφη.

Ο Jefry Tan χθες ειπε οτι ταιζει τους δισκους του με μοσχαροκαρδια εμπλουτισμενη με καρυ σπιρουλινα κλπ

συνεχως διοτι το επιθυμητο ειναι η γρηγορη αναπτυξη, αλλα αμεσως μετα αλλαγη νερου.

Ο Ουντολφ, γερμανος φιλος, του χομπιστας αρχικα και κατοπιν παραγωγος-εμπορος ξηρας τροφης,

κρατησε αντιθετη θεση ως προς την μοσχαροκαρδια λεγοντας οτι δεν ειναι ασφαλης για τους δισκους μας

και προτεινε φυσικα την δικη του, την οποια παρεπιπτοντως δοκιμασα στους δικους μου αμεσως μολις γυρισα σπιτι και ειλικρινα δεν προλαβε να πεσει κατω. :)

Αν θυμάμαι καλά ανέφερε πως η καρδιά μοσχαριού είναι η πλησιέστερη πρωτείνη στα έντομα.Και παλι όμως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβλημάτισε είναι το άλλο που είπε, οτι όσοι εκτροφείς δοκίμασαν κάτι εναλλακτικό τελικά κατέληξαν να επιστρέψουν στη μοσχαροκαρδιά και από ότι είπε όχι για λόγους οικονομικής τροφής.

Κάποιο σχόλιο? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να προωθεί την γρήγορη ανάπτυξη και τα έντονα χρώματα.Εμας γιατι να μας αγχώνει η ταχύτητα?(έαν αυτός είναι βασικός λόγος).¨Οσο για την οικονομική πλευρά του θέματος δεν νόμιζω να έλεγε ευκολα κατι διαφορετικό.Στην Ευρωπη(Γερμανια όπου έζησα) εδώ και δεκαετίες καρδιές και άλλα εσωτερικά όργανα ζώων δεν προορίζονται για κατανάλωση.Γιατί να μην είναι μια πάμφθηνη διατροφική λύση?Φυσικά εκφράζω το ενδεχόμενο μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρο μοσχαρι ειναι.

Δεν βλεπεις το κερατο? :)

Ψαχνουνε δρομο για την καρδια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να προωθεί την γρήγορη ανάπτυξη και τα έντονα χρώματα.Εμας γιατι να μας αγχώνει η ταχύτητα?(έαν αυτός είναι βασικός λόγος).¨Οσο για την οικονομική πλευρά του θέματος δεν νόμιζω να έλεγε ευκολα κατι διαφορετικό.Στην Ευρωπη(Γερμανια όπου έζησα) εδώ και δεκαετίες καρδιές και άλλα εσωτερικά όργανα ζώων δεν προορίζονται για κατανάλωση.Γιατί να μην είναι μια πάμφθηνη διατροφική λύση?Φυσικά εκφράζω το ενδεχόμενο μόνο :)

Ακριβως η ταχυτητα αναπτυξης-χρωμα ειναι το ζητουμενο για τους εκτροφεις οταν ομως ειναι σε φαση

ζευγαρωματος και διαγωνισμου ειπε οτι προσεχουν την διατροφη τους, να μην ειναι πολυ πουσαρισμενα,

καθως επισης οτι οι κριτες αποκλειουν τα ψαρια που υποψιαζοντε για χρηση στεροειδων.

Αρα ριχνουν διαφορα στην τροφη.

Link to comment
Share on other sites

77a1366b.jpg

Που τους βρηκες ρε θηριο αυτους?

Ειναι τα νεο ειδος δισκοι χειρουργοι. Ανοιγουν το μοσχαρι και τρωνε την καρδια μονο.

Μπραβο Σπυρο. Οσο για το μοσχαρι δεν του εκαναν σωστη προσαρμογη γιαυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρο μοσχαρι ειναι.

Δεν βλεπεις το κερατο? :)

Ψαχνουνε δρομο για την καρδια.

Ναι βρε,την κατσίκα την ρώτησα ως εναλλακτική,μιας και έχει πολλές η Ελλάδα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε,την κατσίκα την ρώτησα ως εναλλακτική,μιας και έχει πολλές η Ελλάδα! :)

Nα δεις και κατι βοδια που εχει.................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...