Jump to content

Νερό από ΑΟ μόνο?


viciouscircle

Recommended Posts

ουτε για δείγμα

εχω κανει πολλες δοκιμές και οτι εμαθα το εμαθα με τον δύσκολο τροπο (trial and error)

Οτι διαβάσω το δοκιμάζω αν δουλέψει το υποστηρίζω αν οχι στα σκουπίδια και ας το υποστηρίζει ολος ο κόσμος (δεν ειμαι εγωιστής λιγο ξεροκέφαλος) για αυτο και με θεωρώ ανορθόδοξο

εσυ τουλάχιστον ξερεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πειραματισμός ε? μαρέσει, νομίζω οτι πρέπει να σας κάνω περισσότερη παρέα. :excl:

Οχι μηηηηηηηηηηη δεν αντέχω αλλα ρεμαλιααααααα :excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάει, το κακό έγινε... :excl:

Μιας και είστε εδώ γύρω, θα προτείνατε σε κάποιον που αρχίζει τώρα με δίσκους νερό μόνο από ΑΟ? Κάποιες συμβουλές για να δουλέψει καλά η μέθοδος?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αργα πολυ αργα η αλλαγη σε νερο Α/ο και χαμηλα ph οι εκτροφεις προσπαθουν να συνηθίσουν

τους δισκους σε υψηλα PH και σκληροτητες για να μην υπαρχουν απώλειες στα ψαρια που διαθετουν στην αγορα αλλα αυτο δεν αλλαζει το Dna σε λιγα χρονια έστω και 100 χρειαζονται εκατομυρια χρονια για να αλλάξει (ακομα και ο stendker ειπε αμα δεις προβλημα ph κατω απο 6 )

Link to comment
Share on other sites

sorry βρε παιδια αλλα ΤΙ σημαινει νερο Α/Ο?

Αντιστροφη οσμωση.Ενδυκνειται για ενυδρεια με μ****α νερα. Πηγαινε στην αναζητηση και θα βρεις πολλα γραμμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιστροφη οσμωση.Ενδυκνειται για ενυδρεια με μ****α νερα. Πηγαινε στην αναζητηση και θα βρεις πολλα γραμμενα.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μηηηηηηηηηηη δεν αντέχω αλλα ρεμαλιααααααα :excl::excl:

Boss την πατησες με τον Γιωργο. Προσεξε μη σου κανει τα ενυδρεια λαχανοκηπους.

Link to comment
Share on other sites

Στο Σαλονι εχω και εγω τρεις ριζουλες πρασινάδα αλλα απο δισκους μονο τον κατημα (ειναι το σανατοριο) ολα τα δύσμορφα που λυπούμε να τα στείλω και αποτυχημένα χρωματα :excl:

Έγινε επεξεργασία - Yiannis59
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μίλησα τελικά με τον ιχθυολόγο ο οποίος ψιλοκουφάθηκε που τα ψάρια ζουν σε νερό για... σιδέρωμα!... :hysterical:

Βέβαια δεν ασχολούνται με τη φυσιολογία τροπικών ψαριών και μάλιστα σε τόσο εξεζητημένα περιβάλλοντα.

Μου είπε οτι προφανώς και παίρνει τα άλατα και ιχνοστοιχεία από την τροφή και με ρώτησε αν τρώει κάτι εξειδικευμένο φυσικά του είπα ναι, τρώει καρδιές μοσχαριών! :ooh2::bowdown::thumbup:

(για να μην μπερδέψω όσους δεν το γνωρίζουν, αυτό δεν συμβαίνει με τίποτα στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού, απλά χρησιμοποιούν την καρδιά πολλοί εκτροφείς...)

Α, και άλλο ένα, μου είπε αν έχουμε κάποιο νεκρό ψάρι και θέλουμε κάποια επίδειξη ανατομίας να τον προμηθεύσω και να το κανονίσουμε να πάμε όσοι ενδιαφερόμαστε, θα ήταν χρήσιμες και κάποιες φωτογραφίες από ανοιγμένο ψάρι για να βγάλει κάποια συμπεράσματα για την εξειδίκευση του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να τον αφησες με την εντυπωση οτι ολοι οσοι διατηροιυν σε 100% ΑΟ τους δισκους τους, τους ταιζουν μονο μοσχοκαρδια? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα τελικά με τον ιχθυολόγο ο οποίος ψιλοκουφάθηκε που τα ψάρια ζουν σε νερό για... σιδέρωμα!... :hysterical:

Βέβαια δεν ασχολούνται με τη φυσιολογία τροπικών ψαριών και μάλιστα σε τόσο εξεζητημένα περιβάλλοντα.

Μου είπε οτι προφανώς και παίρνει τα άλατα και ιχνοστοιχεία από την τροφή και με ρώτησε αν τρώει κάτι εξειδικευμένο φυσικά του είπα ναι, τρώει καρδιές μοσχαριών! :ooh2::bowdown::thumbup:

(για να μην μπερδέψω όσους δεν το γνωρίζουν, αυτό δεν συμβαίνει με τίποτα στο φυσικό περιβάλλον του ψαριού, απλά χρησιμοποιούν την καρδιά πολλοί εκτροφείς...)

Α, και άλλο ένα, μου είπε αν έχουμε κάποιο νεκρό ψάρι και θέλουμε κάποια επίδειξη ανατομίας να τον προμηθεύσω και να το κανονίσουμε να πάμε όσοι ενδιαφερόμαστε, θα ήταν χρήσιμες και κάποιες φωτογραφίες από ανοιγμένο ψάρι για να βγάλει κάποια συμπεράσματα για την εξειδίκευση του είδους.

Και οχι μονο αυτο Γιωργο, να πουμε οτι οι εκτροφεις κατα την γνωμη μου πουσαρουν τα ψαρια ετσι

και δεν γνωριζουμε ποιες ειναι οι συνεπειες μακροχρονια στην υγεια τους. Δεν αναφερομαι σε3-4 χρονια,

πολλα περισσοτερα, ζουν 14.

Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο αυτο Γιωργο, να πουμε οτι οι εκτροφεις κατα την γνωμη μου πουσαρουν τα ψαρια ετσι

και δεν γνωριζουμε ποιες ειναι οι συνεπειες μακροχρονια στην υγεια τους. Δεν αναφερομαι σε3-4 χρονια,

πολλα περισσοτερα, ζουν 14.

Και η δική μου άποψη προς τα εκεί κλίνει. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεδομενο αλλα το λεμε πιο γλυκα.

Ταισμα σε καθημερινη βαση με καρδια και αλλες προσμιξεις... που δεν λεγοντε ολα.

Πως θα μεγαλωσουν γρηγορα και θα κανουν χρωματακι εντονο?

Αυτο δεν αφορα ολους τους εκτροφεις βεβαια ετσι?

To δυσκολο ειναι να τους αλλαξεις διατροφη επισης οταν τους αποκτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεδομενο αλλα το λεμε πιο γλυκα.

Ταισμα σε καθημερινη βαση με καρδια και αλλες προσμιξεις... που δεν λεγοντε ολα.

Πως θα μεγαλωσουν γρηγορα και θα κανουν χρωματακι εντονο?

Αυτο δεν αφορα ολους τους εκτροφεις βεβαια ετσι?

To δυσκολο ειναι να τους αλλαξεις διατροφη επισης οταν τους αποκτησεις.

Αν θυμάμαι καλά ο Bleher μας πρότεινε να ακολουθούμε τις διατροφικές συνήθειες που έχει αποκτήσει ο κάθε δίσκος.....

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο Bleher μας πρότεινε να ακολουθούμε τις διατροφικές συνήθειες που έχει αποκτήσει ο κάθε δίσκος.....

Συμφωνοι αλλα για ποσο?

Οταν οπως ειπαμε δεν γνωριζουμε την μακροχρονια εξελιξη?

Μηπως ειναι καλυτερα να δινουμε την συγκεκριμενη τροφη με πολυ μικροτερη συχνοτητα

προκειμενου να περιορισουμε ανεπιθυμητες μακροχρονιες καταστασεις?

Αλλη νομιζω η περιοδος αναπτυξης των πρωτων μηνων και αλλο οταν ειναι πλεον ενηλικα.

Επισης ο Bleher ειχε συμφωνησει οτι στη φυση δεν υπηρξε στην διατροφη τους μοσχαροκαρδια.

Μακαρι να υπηρχε καποιος που να ταιζει τους δισκους του για πανω απο 7,8,9 χρονια να μας ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι αλλα για ποσο?

Οταν οπως ειπαμε δεν γνωριζουμε την μακροχρονια εξελιξη?

Μηπως ειναι καλυτερα να δινουμε την συγκεκριμενη τροφη με πολυ μικροτερη συχνοτητα

προκειμενου να περιορισουμε ανεπιθυμητες μακροχρονιες καταστασεις?

Αλλη νομιζω η περιοδος αναπτυξης των πρωτων μηνων και αλλο οταν ειναι πλεον ενηλικα.

Επισης ο Bleher ειχε συμφωνησει οτι στη φυση δεν υπηρξε στην διατροφη τους μοσχαροκαρδια.

Μακαρι να υπηρχε καποιος που να ταιζει τους δισκους του για πανω απο 7,8,9 χρονια να μας ελεγε.

Eλα ντε,όλο και κάτι μένει αναπάντητο.Τροφή για σκέψεις και σχολια θέλω να δώσω.Συμφωνώ μαζί σου και γιαυτό δίνω καρδιά στους δίσκους μου πολύ αραιά.Το ίδιο περι καρδιάς ανέφερε και ο Untergasser. :)

Link to comment
Share on other sites

Eλα ντε,όλο και κάτι μένει αναπάντητο.Τροφή για σκέψεις και σχολια θέλω να δώσω.Συμφωνώ μαζί σου και γιαυτό δίνω καρδιά στους δίσκους μου πολύ αραιά.Το ίδιο περι καρδιάς ανέφερε και ο Untergasser. :)

Ετσι :thumbup:

Την Κυριακη θα παρουμε κιαλλη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από πολύ πρωτεΐνη τι άλλο έχει η καρδιά?

Πολλα λιπιδια τα οποια επηρεαζουν τα ζωτικα οργανα του δισκου.

Τις πρωτεινες αυτες μπορουμε να τις παρεχουμε μεσω αλλων τροφων πιο ασφαλων.

Εμεις μπορουμε να τρωμε παιδκια καθε μερα και για ποσο?( Ηλικια) Με αποτελεσμα?

Λεγονται πολλα και γενικα για τροφες απο μη υδροβιους οργανισμους. (Συνδρομο 40 ημερων πχ)

Ο Untergasser ειπε οχι.(ιχθυοπαθολογος)

Ο Stendker ειπε ναι. (Εκτροφεας-εμπορος της τροφης)

Διαλλεξτε.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα δεν τρωνε με τιποτα καρδια μοσχαριου ουτε αλλη κατεψυγμενη.Επισης δεν εχω δει σε ενυδρειο δισκο 10 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη εχει παει το θεμα στην διατροφη καλο ειναι να μας πει και ο Νιdal την αποψη του. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...