Jump to content

Μεταφορα ενυδρειου


kostasg

Recommended Posts

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Εχω ενυδρείο 80*40*40 και τρέχει 2.5 χρονια. Πρόσφατα έχει ενα μηνα πουά λλαξα το υπόστρωμα και τα χαλίκια γιατι είχα ενα πρόβλημα. Τώρα θα πάρω πιο μεγάλο ενυδρείο και θέλω να κάνω την μεταφορά από το 80αρη στο καινουργιο το 110. Το υπόστρωμα που έχω στο 80αρη πώς θα το μεταφέρω στο καινουργιο? Μηπως πρέπει να πάρω καινουργιο? :excl:

Link to comment
Share on other sites

-καινουργιο.και - :excl:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Εχω ενυδρείο 80*40*40 και τρέχει 2.5 χρονια. Πρόσφατα έχει ενα μηνα πουά λλαξα το υπόστρωμα και τα χαλίκια γιατι είχα ενα πρόβλημα. Τώρα θα πάρω πιο μεγάλο ενυδρείο και θέλω να κάνω την μεταφορά από το 80αρη στο καινουργιο το 110. Το υπόστρωμα που έχω στο 80αρη πώς θα το μεταφέρω στο καινουργιο? Μηπως πρέπει να πάρω καινουργιο? :excl:

Είχα κάνει κάτι παρόμοιο. Παίρνεις ένα φαράσι καινούργιο ή κάτι παρόμοιο (πχ. ένα τάπερ που βάζουμε φαγητά), το καθαρίζεις-ξεπλένεις με νερά καλά να φύγει ότι μπορεί να έχει πάνω , αδειάζεις όσο μπορείς το ενυδρείο και παίρνεις με αυτό το υπόστρωμα από το ένα ενυδρείο και το βάζεις στο άλλο. Σίγουρα θα μείνει και λίγο στο παλιό ενυδρείο αλλά θα είναι αμελητέα η ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να το μεταφέρω οπως λες με φαράσι αλλά δεν θα ανακατευτεί το υπόστρωμα με το χαλίκι? Δεν θα δημιουργίσει πρόβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβασατε τι εγραψα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρέπει να πάρω καινούργιο υπόστρωμα η μπορώ να μεταφέρω αυτό που έχω στο παλιο ενυδρείο το 80αρη?

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι γιατι μαλλον δεν τα''πιανετε'' γρηγορα..... :excl::excl:

θα παρεις καινουργιο για 2 απλουστατους λογους.

1)θα ανακατεψεις το υποστρωμα με το χαλικι σου και κατι τετοιο δεν το θελεις για να μην κανει παρτι η αλγη.

2)μετα απο τοσα χρονια που το ειχες θελεις να ξαναβαλεις κατι που θα εχει ηδη χασει σχεδον ολη τη δυναμικη του σαν υποστρωμα.....?δεν το νομιζω.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρέπει να πάρω καινούργιο υπόστρωμα η μπορώ να μεταφέρω αυτό που έχω στο παλιο ενυδρείο το 80αρη?

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ότι εννοούσες υπόστρωμα για φυτά, εννοείται ότι θα πάρεις καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα που έχω τωρα στο ενυδρείο μου ειναι καινουργιο. Το έχω 1 μηνα. Αν το μεταφέρω στο καινουργιο ενυδρείο θα υπαρχει πρόβλημα? γιατι σίγουρα θα ανακατευτει με το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι γιατι μαλλον δεν τα''πιανετε'' γρηγορα..... :excl::excl:

θα παρεις καινουργιο για 2 απλουστατους λογους.

1)θα ανακατεψεις το υποστρωμα με το χαλικι σου και κατι τετοιο δεν το θελεις για να μην κανει παρτι η αλγη.

2)μετα απο τοσα χρονια που το ειχες θελεις να ξαναβαλεις κατι που θα εχει ηδη χασει σχεδον ολη τη δυναμικη του σαν υποστρωμα.....?δεν το νομιζω.....

εχεις αρχισει να με κουραζεις.....εισαι αφηρημενος η δεν διαβαζεις αυτα που σου γραφω...???? ;)
Link to comment
Share on other sites

Μα μου γραφεις ασχετα πραγματα....

εγω σου απαντησα εντελως απλα. πιο απλα δεν γινοταν.τεσπα.ελπιζω να πηρες την απαντηση που ηθελες.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έχεις μπερδέψει το υπόστρωμα με το χαλίκι. Το υπόστρωμα είναι αυτό που μπαίνει κάτω απο το χαλίκι και αποτελεί το λίπασμα για τα φυτά.

Αν εννοείς αυτό, τοτέ σου έδωσε την απάντηση ο Klaz.

Αν, λέγοντας υπόστρωμα, εννοείς το χαλίκι ή την άμμο, τότε δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα. Το μεταφέρεις άφοβα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...