Jump to content

πρόβλημα με μονομάχο


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

τα πτερύγια του,ειδικά στην ουρά εχουν γίνει σε κάποιο σημείο σαν κρόσσια ενω στο ραχιαίο πτερύγιο υπάρχουν κάτι μικρές τρυπούλες..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 30

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):σφουγγάρι της μαμάς του και ενεργός άνθρακας

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): bloodworms της sera, 20% αλλαγή κάθε 10 μερες αντιχλωρικό και παραμονη μια μερα σε δοχείο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 27 - 28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

δεν βάζω τις μετρησεις γιατι εχω ξεμεινει απο τεστ.αγορα λίαν συντόμως

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: το έχω σχεδόν 2 μήνες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):είχα παρατηρήσει υπερβολικα αυξημένη κινητικότητα,ενώ τώρα έχει ηρεμήσει λίγο και κρύβεται πίσω από τα φυτά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν εχει ξαναεμφανισει τίποτα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: myxazin

-Δοσολογία: 2ml

-Χρόνος Χρήσης: ξεκίνησα σήμερα..

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-15979-1259917298_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

το "φάγωμα"αυτό εμφανίστηκε μόλις σήμερα ενώ χθες δεν υπήρχε απολύτως τίποτα.στο ενυδρείο υπάρχουν μονο μικρα σαλιγκαράκια και κανένα αλλο ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - Licious
Link to comment
Share on other sites

Περα απο το σκισιμο που μπορει να εγινε ακομα και απο τα φυτα, δεν βλεπω κατι ανυσηχητικο στη φωτο.

Το φαρμακο με ποιο σκεπτικο το εβαλες?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχεις πολυ υψηλη θερμοκρασια. Γυρω στο 25 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το σκισιμο που μπορει να εγινε ακομα και απο τα φυτα, δεν βλεπω κατι ανυσηχητικο στη φωτο.

Το φαρμακο με ποιο σκεπτικο το εβαλες?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχεις πολυ υψηλη θερμοκρασια. Γυρω στο 25 ειναι μια χαρα.

διαβασα τον κατάλογο με τις ασθένειες και έχει τα συμπτώματα του fin rot -διόρθωσε με αν κανω λάθος- οπότε εξ'ου και το φαρμακο.

οκ ευχαριστω θα κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 25

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυ σκληρο νερο, οπως υποψιαζομαι οτι ειναι το νερο σου στη Θεσσαλονικη, εχουμε συχνα τετοια προβλήματα.

Σε μαλακο νερο αυτο μειωνεται ΠΟΛΥ...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυ σκληρο νερο, οπως υποψιαζομαι οτι ειναι το νερο σου στη Θεσσαλονικη, εχουμε συχνα τετοια προβλήματα.

Σε μαλακο νερο αυτο μειωνεται ΠΟΛΥ...

πηγή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποια συγκεκριμμενη σελιδα αυτη τη στιγμη.

Στο net το εχω διαβασει.

Προσωπικα στους μονομαχους μου χρησιμοποιω το ιδιο νερο με το Αμαζωνιου μου -> 75% Α/ο + 25% βρυση με κανενα προβλημα φινροτ στα 3+ χρονια που ασχολουμαι...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο προβλημα με εναν αγγελο, συνέχια το πτερύγιο του "παει" να μαδίσει αλλα μετα επανέρχετε... πιθανον απο τις μεγαλες τιμες στην σκληρότητα του νερου μου που ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..οπότε λέτε οτι είναι από τη σκληρότητα του νερού..τι να κάνω για να την κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι μικρο το ενυδρείο δοκιμασε με τυρφη! εχουν γραφτει πολλα σχετικα με αυτην στο φορουμ, με μια αναζητηση θα παρεις πολλες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι μικρο το ενυδρείο δοκιμασε με τυρφη! εχουν γραφτει πολλα σχετικα με αυτην στο φορουμ, με μια αναζητηση θα παρεις πολλες πληροφοριες

ευχαριστω να σαι καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα να ξές, με την τύρφη θα πάρεια αρκετά καφέ χρώμα το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...