Jump to content

Feather Star


sp67

Recommended Posts

Μόλις χθες απέκτησα ένα feather star αστερία.Το μόνο που

γνωρίζω είναι ότι θέλει καλές συνθήκες νερού και ότι τρέφετε

με microplankton.Μπορεί κάποιος να βοηθείση λίγο περισσότερο;

Ας πούμε,κάθε πότε τον τα'ί'ζω και πόσο;Πως θα καταλάβω αν

έχει κάποιο πρόβλημα ή ότι είναι ok;

Το ενυδρείο μου είναι 200λ με το sump, FO και από αμμωνία-νιτρικά,

που ξέρω ότι επιρεάζουν τον αστερία,έχω μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτα τα ζωντανα εχουν μηδαμινη πιθανοτητα επιβιωσης σε ενα reef,ποσο μαλλον σε ενα fish only,οτι και να ταισεις,οτι και να προσθεσεις.

Πλανκτονικα προσθετα (φυτοπλαγκτον-ζωοπλαγκτον) σιγουρα βοηθανε,αλλα μονο βραχυπροθεσμα.

Οποτε κανε το παν για να τον κρατησεις,χωρις υπερβολες στο ταισμα που θα επιβαρυνουν και τα ψαρια,αλλα αν τον χασεις μην θεωρησεις οτι εκανες κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ελπίζω να μπορέσω να τον

κρατήσω.Στο μαγαζί που τον αγόρασα, μου είπαν να ρίχνω

microplakton 1-2 φορές την εβδομάδα.Μισό κύβο.Αυτό που

φοβάμε, είναι μήπως είναι πολύ, ο μισός κύβος και επιβαρύνω

το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Oπως εγραψε και ο ΑΚΗΣ, ειναι δυσκολο εως απιθανο να επιβιωσει. Ειχα εναν (κακως) ο οποιος αντεξε 2 μηνες. Λεω κακως γιατι εκτος του οτι δεν ειχε πολλες πιθανοτητες, ηταν και σχετικα φρεσκο το ενυδρειο (4 μηνες).

Οταν δεν ειναι καλα ή στρεσσαρεται, κοβει τα ποδια-φτερα του. Οταν τον ειχα στην αρχη ηταν φουντωτος και "πλουσιος". Σιγα σιγα αρχισε να μαραζωνει και να μαζευει, μεχρι που την "εκανε".

Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικά να αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα, αφού εδω και ένα χρόνο περίπου ζεί και βασιλεύει στο ενυδρείο μου ένας μπλέ αστερίας που είχα πάρει απο την Ναταλία όταν ξέστηνε το ενυδρείο της.Είναι το καμάρι μου πλέον!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικά να αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα, αφού εδω και ένα χρόνο περίπου ζεί και βασιλεύει στο ενυδρείο μου ένας μπλέ αστερίας που είχα πάρει απο την Ναταλία όταν ξέστηνε το ενυδρείο της.Είναι το καμάρι μου πλέον!!!

Αυτος που εχεις εσυ ειναι blue linckia και εχει αρκετες πιθανοτητες επιβιωσης σε μεγαλο reef ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχεις εσυ ειναι blue linckia και εχει αρκετες πιθανοτητες επιβιωσης σε μεγαλο reef ενυδρειο.

Ναι άυτός είναι, όμως γενικά οι αστερίες έχουν μεγάλο πρόβλημα επιβίωσης σε κλειστό κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, ότι δεν ήξερα το βαθμό δυσκολίας ενός τέτοιου

αστερία αλλά ούτε και το μαγαζί που μου τον πούλησε.Έτσι

όσες μέρες τον έχω, ελάχιστα τον έχω δει να ανήγει τα πόδια-φτερά

του.Οι φωτό είναι χαρακτηριστηκές.

post-1898-1265182435_thumb.jpg

post-1898-1265182452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι άυτός είναι, όμως γενικά οι αστερίες έχουν μεγάλο πρόβλημα επιβίωσης σε κλειστό κύκλωμα.

+1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά ο αστερίας άρχησε να προσαρμόζετε απ'ότι

φαίνετε,αλλά πρόσεξα ότι υπάρχει κάποιο σκουλίκι

το οποίο περιφέρετε στα πλοκάμια του.Μήπως μπορεί

κάποιος να βοηθείσει;Οι φωτό ελπίζω να βοηθάνε.

post-1898-1265306826_thumb.jpg

post-1898-1265306837_thumb.jpg

post-1898-1265306849_thumb.jpg

post-1898-1265306860_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το διακρίνω καθώς θολώνει η εικόνα.Απλά να σου πω ότι ,διάφορα μικρά καβούρια, γαρίδες, σκουλήκια και άλλα μικρά ζώα μπορούν να ζήσουν σε ένα από τα πόδια του αστέρια, λαμβάνοντας μερικά από τα τρόφιμα που θα πιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ένα τελικά, καθώς είδα ότι υπάρχει και δεύτερο, αν

όχι και τρίτο σκουλικάκι.Το θέμα είναι ότι θα περάσουν λογικά και

στο ενυδρείο κάποια στιγμή.Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα

μ'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο κ διαβασμα βρηκα οτι αυτα που ζουνε επανω στα feather stars λεγονται myzotomes κ ζουνε σε αριθμο των 3 περιπου σε καθε feather star.Παρασιτουν ετσι ωστε να ''κλεβουν'' την τροφη των feather stars,εχουν μικρους γαντζους που τους κρατανε επανω στα χερια του feather star.Στην φυση δεν προκαλουν προβλημα μιας κ η πλακτονικη τροφη ειναι αφθονη αλλα στο ενυδρειο μπορει κ να ειναι η αιτια του θανατου.Η λυση στο προβλημα ειναι η εξης:Παιρνεις ενα τσιμπιδακι με ψιλη μυτη οπως αυτο στη φοτο κ τα βγαζεις εαν μπορεις καλυτερα εξω απο το ενυδρειο σε ενα μπολ.Αν δεν μπορεις να το ξεκολησεις το ζωντανο μη το πιεσεις,κλεισε την κυκλοφορια κ βγαλτα επιτοπου(προσεκτικα μη πληγωσεις το feather star) η βγαλε τον βραχο που ειναι επανω κ κανε την δουλεια σε ενα ταπερ.Ελπιζω να σε βοηθησα κ ελπιζω την επομενη φορα να ψαχνεις πριν αγορασεις(παντα φιλικα μιλαω).Να κ ενα καλο αρθρο απο τον καλο μας φιλο: http://www.reefs.org/library/aquarium_net/1296/1296_9.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Andreas Kika, ένα μόνο ευχαριστώ είναι λίγο.

;):hysterical::hysterical:

Η απάντησή σου και το άρθρο που μου έδωσες, είναι πραγματικά

πολύ ενημερωτικά.

Όσο για το, να ψάχνω πριν αγοράσω,ναι έχεις δίκιο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ;) ....Παντως μην απογοητευτεις εαν το χασεις γιατι εχω διαβασει κ αλλα αρθρα απο ξενα περιοδικα που λενε πως ακομα κ οι πιο εμπειροι ακουαριστες/ρεεφαδες δεν τα καταφερνουν να το κρατησουν αυτο το παραγματικα πανεμοφρο ζωνατο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...