Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

φιλε τελεια η κατασκευη!να ρωτησω κατι θελω εγω που ειμαι αρχαριος...τη πατεντα ειναι αυτη με τα αφρολεξ???θα το βαψεισ η θα πιασει αλγη???

διάβασε το θέμα από την αρχή :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σας αρεσει το backround? θελω γνώμες για να δω αν θα το συνεχίσω, δεν κραταω κακία σε κανέναν μιλήστε ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι, αυτο που θα αφαιρουσα ειναι τα μεγαλο κομματι που εχεις βαλει καθετα, ειδικα αυτο που εχει την τρυπα στην μεση. Σαν αποτελεσμα κανεις δεν ξερει ακομη, πιστευω ομως οτι το πας καλα. Ειδικα με το τσιμεντοκονιαμα θα δειξει παρα πολυ.

ΥΓ Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα πιστευω οτι το durso σε πυργο υπερχειλισης με τρυπα στον πατο κανει τον ιδιο θορυβο με τρυπα στο πισω τζαμι περιπου στην σταθμη νερου και τοποθετηση κουτιου με χτενια. Στο κουτι που σου λεω κινδυνευεις λιγοτερο σε περιπτωση διαροης απο την τρυπα. δεν εχεις την αντιαισθητικη γωνια, λες και εχεις εσωτερικο φιλτρο και χανεις λιγοτερα ωφελημα λιτρα απο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το durso θεωρειτε ως το ποιο αθόριβο συστημα υπερχίλισης http://cart.dursostandpipes.com/?page_id=58

λύτρα δεν χάνο αφου και ο πύργος γεμάτος με νερό θα είναι... ειναι ολα μελετημένα και σήγουρα!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει...

Τα συγχαρητηρια μου :ninja:

Καταπληκτικο θα γινει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε.

Μολις περσατει και τσιμεντο και παρει το σκουρο χρωμα που θες θα δειξει παρα πολυ καλα.

Συνεχισε να μας ενημερωνεις με φωτογραφιες :ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! μετα απο 1 μηνα διάβασμα το ξεκίνησα και ειναι η πρώτη μου κατασκευή!. πιστεύω πως πιάνει το χέρι μου και ήθελα να μειραστώ την χαρά μου μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά ψαγμένος και εφευρετικός ο Σάκης, μπράβο ρε φίλε! :hysterical:

Η χτένα με το κανάλι με έστειλε και εννοείτει οτι αφού δεν έχεις copyright θα την αντιγράψω με περισσή χαρά! :ninja:

Αν μπορούσα να κάνω μια πρόταση θα ήταν να μην είναι τόσο λεπτά τα κομμάτια που έχεις βάλει σαν φέτες με περάσματα γιατί χτυπάει στο μάτι ως τεχνητό. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά ψαγμένος και εφευρετικός ο Σάκης, μπράβο ρε φίλε! :hysterical:

Η χτένα με το κανάλι με έστειλε και εννοείτει οτι αφού δεν έχεις copyright θα την αντιγράψω με περισσή χαρά! :ninja:

Αν μπορούσα να κάνω μια πρόταση θα ήταν να μην είναι τόσο λεπτά τα κομμάτια που έχεις βάλει σαν φέτες με περάσματα γιατί χτυπάει στο μάτι ως τεχνητό. :hysterical:

ευχαριστώ για την προτασή σου! θα το βελτιώσω!

ναι για την χτένα μου ήρθε ξαφνικά η ιδεα και θα ειναι super!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε.

Μολις περσατει και τσιμεντο και παρει το σκουρο χρωμα που θες θα δειξει παρα πολυ καλα.

Συνεχισε να μας ενημερωνεις με φωτογραφιες :ninja::hysterical:

Εγω θα περιμενω να το δω με τσιμεντο για να πω τι γνωμη μου...

Πλησιαζει σε αυτο που σκευτομουν.... αλλα η ιδεα μου ειναι το τελειο.... ο σακης.... ειναι τελιος!!!

Εσυ ο σακης... θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ολοκληρωθεί πιστεύω οτι θα είναι πολύ καλό.Σε περιμένουμε με αγωνία να μπείς στη γειτονιά μας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 για να μιλήσουμε για την σύνθεση πια των ψαριών.

:ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ολοκληρωθεί πιστεύω οτι θα είναι πολύ καλό.Σε περιμένουμε με αγωνία να μπείς στη γειτονιά μας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 για να μιλήσουμε για την σύνθεση πια των ψαριών.

:ninja::hysterical:

εκει θα χρειαστώ σήγουρα βοήθεια αλλα δεν με προβληματίζεια γιατι με εσας που έμπλεξα, ξερω πως αυτο δεν θα ειναι πρόβλημα! :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν ήθελα να φένεται τίποτα απο σωλινωσεις εξω απο το ενυδριο για 2 λόγους

1. καθαρα εμφανισιμος

2. οσο το δυνατόν αθόρυβη λειτουργεία μιας και θα ειναι δίπλα απο το κρεβάτι μου!

Υπαρχει περιπτωση να μπορει να κοιμηθει καποιος διπλα σε sump? :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μπορει να κοιμηθει καποιος διπλα σε sump? :hysterical:

Οσάκις τόσο μάγκας όσο ο Σάκης... ναι γίνεται! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οσάκις τόσο μάγκας όσο ο Σάκης... ναι γίνεται! :ninja:

Σοβαρα τωρα ρωτησα.

Εγω χθες πχ ειχε πεσει λιγο στο σαλονατο (αποσταση 10 μετρα) η σταθμη και το spraybar του εξωτερικου πιτσιλιζε στο νερο και δεν μπορουσα να κοιμηθω.

Μεχρι που σηκωθηκα και κατεβασα το spraybar στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με durso και καλή μελέτη-πατεντούλες ώστε να μην έχεις ανακάτεμα αέρα με νερό που κάνει αυτόν τον θόρυβο, φυσικά όσο περισσότερο παφλάζει τόσο μεγαλύτερη η οξυγόνωση αλλά σε sump πόσο μικρή να είναι η οξυγόνωση?...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεράκι και δυνατή κατασκευή!!!!!!! :ninja::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν περάστηκε με το durostick d-1 στο γωνιακό backround

DSC05993.jpg

βελτιώθηκε και το πίσω μέρος και αυριο θα περαστει με το durostick d-1

DSC05995.jpg

γέμισα και το sump με νερό και έβαλα την αντλία Eheim pump compact+ 5000 να το δοκιμάσω

DSC05987.jpg

DSC05988.jpg

th_MOV05989.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες στιγμές του hobby μας. Στήσιμο DIY με υπομονή και διασκέδαση.

Εμείς όμως δεν έχουμε υπομονή και περιμένουμε με ανυπομονησία και τη συνέχεια !! :ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το sump με τι διαφορα υψους εχει σχεδιαστει να λειτουργει σε σχεση με την τελευταια δεξαμενη της αντλιας; Εαν παραμεινει ο καταραχτης ξεχνα την ησυχια που θες.

Ο Νιδαλιος εκανε μοδα τα 6+1 διαμερισματα στα sump; Τωρα τελευταια ολο το ιδιο στησιμο βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

το sump θα ειναι ακριβος απο κατω απο την βάση! ναι το περίμενα αυτο και εχω βάλει σφουγκάρι εκει για να μην ακουγεται το πέσιμο. ναι το 6+1 εχει πολύ καλο αποτέλεσμα, δεν ξέρω ποιος την βρήκε αυτην την πατέντα αλλα πολλά μπράβο του! εβαλα τα βιολογικά υλικά σημερα μεσα στο sump

1 γιαλοβάμβακας

2 ενυδριακό μπλέ σφουγκάρι

3 βιομπάλες καπου στο 1,5 λιτρο αλλα σήγουρα θα μπούνε κιάλες

4 substart

5 syporax ( μακαρόνια ) 11 λίτρα

6 μπλέ ενυδριακό σφουγκάρι μπλέ

αυριο θα το γεμίσω να δώ ποσο ανετα κυκλοφορει εκει μέσα το νερο

πάντος με αυτα τα υλικλα το sump μου φενεται αδιο :ninja: τι προτίνεται ακομη? ποσο βιολογικο υλικο και βιομπάλες ακομή??? αυριο θα ανεβάσω καινουριες φωτο με την λειτουργεια του sump και τα υλικά του οπως και φωτο απο το τελιωμένο backround!!! εγινε πολυ καλύτερο απ οτι περίμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

EHEIM Substrat pro 2 λύτρα

Link to comment
Share on other sites

Θεαματικο. :hysterical:

ΥΓ ελπιζω μονο να μην εχεις βαλει αληθινο "γιαλοβαμβακα" :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...