Jump to content

Malawi Tank 180x55x70


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Η συστηματική δουλειά αποδίδει !

Πολύ όμορφο γίνεται και ακόμα που είσαι.

Αυτό που θα ήθελα να δω είναι και καμιά πλαϊνή, είμαι περίεργος να δω τελικά πόσος χώρος καθαρός έμεινε μετά την τοποθέτηση του background. Ίσως χρειστείς λίγες πέτρες ακόμη από κάποια γωνία μέχρι μπροστά. θα δείξει.

Δεν χρειάζεται να βιαστείς να κάνεις ακόμη αλλαγή, αλλά βάλε άνθρακα για λίγες μέρες στο φίλτρο να μαζέψει διάφορα.

:):D

εδω ειναι μια πλάγια οψη

DSC06180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντυπωσιακο.

Και θα δειξει πολυ περισσοτερο φυσικο,οταν θα κανει την εμφανιση της η αλγη :)

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο.

Και θα δειξει πολυ περισσοτερο φυσικο,οταν θα κανει την εμφανιση της η αλγη :)

:D εκει ποντάρω και γω! η αμμος μου φενεται πολυ ομως, μηπος να αφαιρεσω λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω απο την αμμο εβαλες υποστρωμα?και αν ναι για ποιον λογο?θα βαλεις φυτα?

Καταπληκτηκη δουλεια!!! :):D:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω απο την αμμο εβαλες υποστρωμα?και αν ναι για ποιον λογο?θα βαλεις φυτα?

Καταπληκτηκη δουλεια!!! :):D:closedeyes:

ειχα κολήσει φελιζόλ για της πετρες για να ειμαι σηγουρος... φυτα ισως βάλω αργότερα αλλα δεν ξερω αν πρεπει κιολας αφου στην λιμνη malawi δεν νομιζω να εχει φυτα.( ισως 2-3 για να σπασει την μονοτονία) θα ηθελα στην γωνια να βάλω και καμια ρίζα αλλα το σκευτομαι και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

ειχα κολήσει φελιζόλ για της πετρες για να ειμαι σηγουρος... φυτα ισως βάλω αργότερα αλλα δεν ξερω αν πρεπει κιολας αφου στην λιμνη malawi δεν νομιζω να εχει φυτα.( ισως 2-3 για να σπασει την μονοτονία) θα ηθελα στην γωνια να βάλω και καμια ρίζα αλλα το σκευτομαι και αυτο....

Θα μπορούσες να βάλεις βαλισνέρεια ή κερατόφυλλο ή potamogeton ,φυτά που υπάρχουν στη malawi αλλά μόνο σε αβαθή νερά των λασπωδών κόλπων το ίδιο ισχύει και για τις ρίζες.Θα μπορούσες να βάλεις λίγα φυτά με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατί υπάρχουν ψάρια malawi τα οποία τους αρέσει να τα τρώνε.

Βέβαια όλα αυτά και άλλα πολλά θα συζητηθούν όταν με το καλό ανοίξεις τη συζήτηση στο θεματικό της Αφρικής.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις βαλισνέρεια ή κερατόφυλλο ή potamogeton ,φυτά που υπάρχουν στη malawi αλλά μόνο σε αβαθή νερά των λασπωδών κόλπων το ίδιο ισχύει και για τις ρίζες.Θα μπορούσες να βάλεις λίγα φυτά με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατί υπάρχουν ψάρια malawi τα οποία τους αρέσει να τα τρώνε.

Βέβαια όλα αυτά και άλλα πολλά θα συζητηθούν όταν με το καλό ανοίξεις τη συζήτηση στο θεματικό της Αφρικής.

:)

:D:closedeyes::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε σακη όταν τελικά ολοκλήρωσης την δουλειά σου και πιάσει και λίγη άλγη η τρομερή πλάτη του ενυδρείου σου πιστεύω ότι δεν θα έχεις να ζηλέψεις τίποτα από τα ενυδρεία που παρέθεσες ως παράδειγμα. ομολογουμένως έχεις κάνει τρομερή δουλειά με πολύ πολύ μεράκι. συχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

soz gia greekenlgs .alla den exo elliniko pliktrologio.

Saki i douleia sou den paizete..sinxaritiria.tha se valo na m stiseis kai mena ena molis kateueis xexe

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα την προσπάθεια και την εξέλιξη από την πρώτη μέρα.

Το μόνο που θα πω είναι ένα μεγάλο μπράβο και γεια στα χέρια σου!

Link to comment
Share on other sites

soz gia greekenlgs .alla den exo elliniko pliktrologio.

Saki i douleia sou den paizete..sinxaritiria.tha se valo na m stiseis kai mena ena molis kateueis xexe

Mπορεις να εγκαταστησεις ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

soz gia greekenlgs .alla den exo elliniko pliktrologio.

Saki i douleia sou den paizete..sinxaritiria.tha se valo na m stiseis kai mena ena molis kateueis xexe

sorry για greekenlgs .αλλα δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο.

Σακη η δουλειά σου δεν παίζεται..συγχαρητήρια.θα σε βάλω να m στήσεις και μένα ένα μόλις κατέβεις xexe

Ολα γινονται.

Ακολουθα τις οδηγιες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36642

κοιτα το Νο5

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια,,,θελω πολλα να κανω ακομη,, καπακι με ανεμιστηρακια και τ5 λαμπες που θα ντιμαρονται , αυτοματη αναπληρωση νερου απο το βαρελι αναπληρωσης που θα μπει διπλα στο σαμπ, ντυσιμο με μελαμινη και ραφια κατω αριστερα οπως και 2 μικροτερα ενυδρια δεξια που το ενα θα πέρνει απο το υπαρχον σαμπ και θα το εχω για τα νεογενιτα ενω το δευτερο με φιλτρο αμβουργου που θα το εχω για καραντινα.... και πολλα πολλα αλλα οταν θα υπαρχει χρονος και χρημα!!!....

ηθελα να ρωτησω κατι, υπαρχει καποια ταμπλετα για να πετυχω πιο γρηγορα αλγη?? αν οχι τι πεζει ρολο πανο σε αυτο??? πχ μεγαλη φωτοπεριοδος?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποιο γενικο λιπασμα ή σιδηρο :D

σιδηρο? εχεις να μου προτηνεις καποιο αξιοπηστο λιπασμα του εμποριου? ειναι ασφαλες?

Link to comment
Share on other sites

σιδηρο? εχεις να μου προτηνεις καποιο αξιοπηστο λιπασμα του εμποριου? ειναι ασφαλες?

Σιδηρο, με φειδω ετσι?

Εγω χρησιμοποιουσα seachem iron στο 1/3 της δοσολογιας για φυτεμενο με μετρια φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν πολλά φυτά θα έλεγα όχι σίδηρο μόνο του καθώς υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για αύξηση της αιωρούμενης άλγης που είναι και απ' τις χειρότερες (πρασινίζει το νερό).

Άλγη θα εμφανιστεί και μόνο από τα φυσικά διαλυτά απόβλητα αρκεί να έχεις καλό φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο βδομαδα ελπιζω να βρω χρονο για να το επενδυσω επιτελους με μελαμινη οπως και την κατασκευη του καπακιου! παρατηρησα πως εχω 10 λιτρα την βδομαδα νερο εξατμιση!!! ειναι δυνατον? ειναι στους 26 βαθμους. ελιπιζω οταν μπει το καπακι να εχω λιγοτερη εξατμιση.....

Link to comment
Share on other sites

απο βδομαδα ελπιζω να βρω χρονο για να το επενδυσω επιτελους με μελαμινη οπως και την κατασκευη του καπακιου! παρατηρησα πως εχω 10 λιτρα την βδομαδα νερο εξατμιση!!! ειναι δυνατον? ειναι στους 26 βαθμους. ελιπιζω οταν μπει το καπακι να εχω λιγοτερη εξατμιση.....

Άνετα, εγώ σε 200άρι και χάνω καμιά 20αριά μερικές φορές ανάλογα τα κέφια... <_< Το καπάκι θα την περιορίσει πολύ. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτοματη αναπληρωση οπως και διποτε!!! για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον μετα απο αρκετες μερες βρηκα χρονο να συνεχεισω το εργο μου.. τα επιπλα με πεδεψαν παρα πολυ...

μερικες φωτο

DSC06380.jpg

DSC06383.jpg

DSC06361.jpg

DSC06359.jpg

και το καπακι το οποιο δεν εχει τελειωσει ....

DSC06364.jpg

DSC06365.jpg

στο σταθερο κομματι πισω που ειναι 18χ180 θα μπουνε ανεμιστηρακια ενω στο αλλο 37χ180

μπηκαν 4 λαμπες τ5 που θελω να μου πειτε αν εκανα καλα στην επιλογη της λάμπας

DSC06363.jpg

ηλεκτρονικους μετασχηματιστες τ5, οι 2 λαμπες θα αναβουν ξεχωριστα με διπλο πληκτρο και οι

αλλες 2 με ντιμαριζόμενο αναμα μαζι

DSC06186.jpg

δεν εβρησκα πουθενα στεγανα ντουι και ας ειμαι και ηλεκτρολογος. προτημησα λοιπον θερμοσηστελομενο

το οποιο εβαλα επανω στα ντουι

DSC06187.jpg

DSC06191.jpg

DSC06191.jpg

DSC06367.jpg

DSC06368.jpg

οι λαμπες που χρεισημοποιησα ηταν 2 λαμπες 54w της aqualine plant grow

1 λαμπα 54W της aqualine reef blue

1 λαμπα 54W της aqualine fiji purpe coral light

ο πωλητης μου ειπε πως αυτες ηταν καταληλες για λιμνη μαλαουι και τον εμπιστευτικα

ειναι οκ?

DSC06369.jpg

DSC06185.jpg

DSC06370.jpg

DSC06382.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τα πρωτα ψαρακια !!!

DSC06327.jpg

DSC06322.jpg

DSC06346.jpg

DSC06344.jpg

DSC06319.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου τρέχουν τα σάλια! Φτου να μη το βασκάνω! :)

Σε παρακαλώ μια καλή όλο το ενυδρείο.

Great! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...