Jump to content

Guppies ή Platys;


sailim

Recommended Posts

Εκ μέρους ενός φίλου μου, που δεν έχει πρόσβαση στο νετ, κάνω την εξής ερώτηση:

Σε ενυδρείο περίπου 100 λίτρων, τί ειναι προτιμότερο ως είδος, γκαπάκια ή πλάτυ; Έχει αυτο το δίλλημμα.. Πρόκειται για νεοστημένο στρωμένο όμως ενυδρείο, φυτεμένο. Είναι θέμα γουστου η επιλογή ή υπάρχουν διαφορές; Δεν ξέρει τι να επιλέξει..

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα guppies!! Επειδη εμενα αρεσουν! Αν και νομιζω οτι αυτα τα 2 ειδη ταιριαζουν! Οποτε για να βγει απο το διλημμα ας βαλει και απο τα 2 ειδη!!! Περιμενε ομως και εναν πιο εμπειρο για να σου απαντησει!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσουν τα platty πιο πολυ γιατι σε ενα ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι πιο μεγαλα και φαινονται(υπαρχουν και επιλογες χρωματων) ενω guppy θα πρεπει να βαλεις πολλα.βεβαια δικο σου οτι θες βαζεις

φιλικα Γιωργος :D

Link to comment
Share on other sites

Guppy και απο μενα γιατι μου αρεσουν οι χρωματισμοί τους αλλα μπορει να βαλει και απο τα 2 μαζι μεσα.

Οσο για τον φιλο πιο πανω που είπε οτι πρεπει να βαλει πολλα για να τα βλεπει,Αρκει σε 100 λιτρα 10 θηλυκά και καπου 3-4 αρσενικα και σε 2-3 μηνες δεν θα ξερει ο φιλος σου τι να τα κανει θα φλομώσει στο γκαπακι.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει δύο μήνες παρά κάτι μέρες.. Οι μετρισεις του ειναι ok, μηδενισμένη αμμωνία κ νιτρώδη, νιτρικά 10-15 κ pΗ κοντα στο 7,5

Link to comment
Share on other sites

τα δυο ειδη απαιτουν ιδιες περιπου συνθηκες διαβιωσης οντας ζωοτοκα...η επιλογη ειναι δικη του αν και θα προτεινα να βαλει και τα δυο ειδη δεν θα εχει προβλημα...!

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

..θα προτεινα να βαλει και τα δυο ειδη δεν θα εχει προβλημα...!

Πόσα να πάρει για αρχή; 2 πλατίνες, 2 γκαπίνες και απο έναν αρσενικό κάθε είδους;

Link to comment
Share on other sites

1 προς 3 να παρει.

1 Α για 3 Θ.

:D

Link to comment
Share on other sites

1 προς 3 να παρει.

1 Α για 3 Θ.

Σύνολο 8 ετσι;

Αν αρχίσουν να γεννάνε (το ρωτάω γιατί έχω κ εγώ platy) κ από τα δυο είδη, το ενα είδος θα τρώει τα νεογνα του άλλου είδους ή όσο ακριβώς κινδυνευουν απο την ιδια τους τη μανα;

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει δύο μήνες παρά κάτι μέρες.. Οι μετρισεις του ειναι ok, μηδενισμένη αμμωνία κ νιτρώδη, νιτρικά 10-15 κ pΗ κοντα στο 7,5

:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...