Jump to content

αν μπορειτε να μου πειτε τι φυτα ειναι αυτα.


Recommended Posts

Καλημερα σας μηπος μπορειτε να μου πειτε τι φυτα ειναι αυτα και τι απιτησεις εχουν? πως αναπτυσονται κτλπ.

ευχαριστω προκαταβολικα.

post-15692-1268477762_thumb.jpg

post-15692-1268477783_thumb.jpg

post-15692-1268477813_thumb.jpg

post-15692-1268477836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φωτο ειναι καποιο ειδος εχινοδωρου(πιθανοτατα ο amazonicus η ο bleheri)

στην τελευταια φωτο ομως,τα 3 φυτα που ειναι φυτεμενα στην δεξια πλευρα και διπλα -διπλα ειναι δρακαινες,φυτα ακαταλληλα για ενυδρεια καθως δεν ειναι υδροβια αλλα υδροχαρη.(δηλαδη πρεπει μονο οι ριζες τους να ειναι μεσα στο νερο).....βγαλτα....

η 3 φωτο ισως ειναι καποιο ειδος υγροφιλας....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φωτο ειναι καποιο ειδος εχινοδωρου(πιθανοτατα ο amazonicus η ο bleheri)

στην τελευταια φωτο ομως,τα 3 φυτα που ειναι φυτεμενα στην δεξια πλευρα και διπλα -διπλα ειναι δρακαινες,φυτα ακαταλληλα για ενυδρεια καθως δεν ειναι υδροβια αλλα υδροχαρη.(δηλαδη πρεπει μονο οι ριζες τους να ειναι μεσα στο νερο).....βγαλτα....

η 3 φωτο ισως ειναι καποιο ειδος υγροφιλας....

δρακαινες ? αυτος που μου τα εδωσε δε μου ειπε κατι τετοιο οτι ειναι ακαταλληλα... :ninja: δηλαδη τι μπορουν να επηρεασουν ??

κριμα και ειναι οραιο φυτο :hysterical: και τα ειχε κανονικα μαζι με αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξεις στο δίκτυο ως dracaena θα δεις και μόνος σου. Είναι υγρόφιλο και όχι υδρόβιο φυτό και υπάρχει κίνδυνος να σαπίσει. Από όσο γνωρίζω από εχινόδωρους, το δεύτερο φυτό από αριστερά προς τα δεξιά στην τελευταία φωτογραφία είναι echinodorus bleheri και το ακριανό είναι echinodorus amazonicus.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάξεις στο δίκτυο ως dracaena θα δεις και μόνος σου. Είναι υγρόφιλο και όχι υδρόβιο φυτό και υπάρχει κίνδυνος να σαπίσει. Από όσο γνωρίζω από εχινόδωρους, το δεύτερο φυτό από αριστερά προς τα δεξιά στην τελευταία φωτογραφία είναι echinodorus bleheri και το ακριανό είναι echinodorus amazonicus.

το εψαξα δρακαινα απο οτι φαινεται ειναι :ninja::hysterical::hysterical: και μου αρεσει ρε γαμοτο οτι τα πουλανε για μακροζοια.... λενε οτι θελει πολυ φως και κραταει μερικους μηνες και μετα τελος.!

μηπως ξερεις αυτο που ειναι σαν φυκια πως λεγεται?

υποψην το ενυδριο μολις εχει στρωθει και μου ειπε ακομα πως ειναι ευκολα φυτα αρκει το χωμα δεν εχει λιπασμα. φωτισμος 9 ωρες

Link to comment
Share on other sites

το εψαξα δρακαινα απο οτι φαινεται ειναι :ninja::hysterical::hysterical: και μου αρεσει ρε γαμοτο οτι τα πουλανε για μακροζοια.... λενε οτι θελει πολυ φως και κραταει μερικους μηνες και μετα τελος.!

μηπως ξερεις αυτο που ειναι σαν φυκια πως λεγεται?

υποψην το ενυδριο μολις εχει στρωθει και μου ειπε ακομα πως ειναι ευκολα φυτα αρκει το χωμα δεν εχει λιπασμα. φωτισμος 9 ωρες

Αν και δεν φαίνεται καθαρά, μάλλον είναι κάποια ποικιλία βαλισνέρια. Όντως οι εχινόδωροι και η βαλισνέρια είναι εύκολα φυτά αλλά να έχεις υπομονή 2-3 μήνες να συνηθίσουν τις συνθήκες του ενυδρείου σου. Αν θες να βάλεις λιπάσματα για πιο σίγουρα αποτελέσματα, μπορείς να βάλεις από μισή ταμπλέτα στις ρίζες των εχινόδωρων. Από φωτισμό τι διαθέτει το ενυδρείο; Μετρήσεις νερού;

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

το εψαξα δρακαινα απο οτι φαινεται ειναι :ninja::hysterical::hysterical: και μου αρεσει ρε γαμοτο οτι τα πουλανε για μακροζοια.... λενε οτι θελει πολυ φως και κραταει μερικους μηνες και μετα τελος.!

Δες εδώ για να μην την ξαναπάθεις :

Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά., Φυτά ακατάλληλα για τα ενυδρεία μας

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία το πρώτο όπως σου είπαν είναι μάλλον κάποιο είδος βαλισνέριας.

Το δεύτερο σίγουρα δεν είναι εχινόδορος (φαίνεται από την διάταξη των φύλλων) αλλά κάποιο είδος Hygrophila πιθανόν corymbosa.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ! να ειστε καλα για της πληροφοριες σας. και κατι ακομα που παρατηρησα σημερα. το ξυλο εχει αρχισει και βγαζει σαν ασπρο χνουδι σε καποια σημεια. μηπως γνοριζεται τι ειναι αυτο ? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος μύκητας. Δεν κάνεικακό στα ψάρια, αλλά οπτικά δεν είναι και ότι καλύτερο! Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αργά ή γρήγορα θα φύγει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ! να ειστε καλα για της πληροφοριες σας. και κατι ακομα που παρατηρησα σημερα. το ξυλο εχει αρχισει και βγαζει σαν ασπρο χνουδι σε καποια σημεια. μηπως γνοριζεται τι ειναι αυτο ? :ninja:

και καποιες φωτο για να μπορεσετε να διακρινετε καλυτερα. :hysterical:

post-15692-1268557706_thumb.jpg

post-15692-1268557730_thumb.jpg

post-15692-1268557753_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και καποιες φωτο για να μπορεσετε να διακρινετε καλυτερα. :ninja:

καλησπερα αν μπορειτε να μου απαντησετε, αν ειναι φυσικος μυκητας αυτο ? με εναν πλακο' η sae. θα μπορουσε να κανει δουλεια, αν ειναι να εξαφανιστει αυτο το πραγμα..?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι Ριζες Moorwood βγαζουν αυτον τον μυκητα...Αν μπορεις αφαιρεσε τον με το χερι..

Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο αλλα οι περισσοτεροι Χιμπιστες υποστηριζουν πως ειναι ακυνδινο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι Ριζες Moorwood βγαζουν αυτον τον μυκητα...Αν μπορεις αφαιρεσε τον με το χερι..

Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο αλλα οι περισσοτεροι Χιμπιστες υποστηριζουν πως ειναι ακυνδινο :hysterical:

αυτο το ξυλο ειναι απο τον αμαζονιο ριζες Moorwood εχει. θα τις αποροφησει η ιδια του η ριζα? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξυλο ειναι απο τον αμαζονιο ριζες Moorwood εχει. θα τις αποροφησει η ιδια του η ριζα? :ninja:

Αφου σου ειπα αφαιρεσε το με το χερι...

Οτι μεινει θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ειπα αφαιρεσε το με το χερι...

Οτι μεινει θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει :hysterical:

οραιος !!! :ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...