Jump to content

Και μιά ακόμα γέννα ...


Caesars

Recommended Posts

Όπως ξέρουμε όλοι κάθε γέννα είναι μεγάλη χαρά για το χομπίστα. Από κάποιο σημείο και μετά όμως οι γέννες από ένα (τό ίδιο) είδος δεν αποτελούν πλέον πρόκληση. Απλά είναι μια επιβεβαίωση ότι τα ψάρια περνούν καλά.

Χθές είδα για πρώτη φορά τα Heros efasciatus μου (παλιότερα γνωστά ως Heros severus) να ζευγαρώνουν. Τόσο τα εκπληκτικά χρώματα του αρσενικού κατά το ζευγάρωμα όσο και η επιθετικότητα της θηλυκιάς προς τον αρσενικό κατά τη διάρκεια της προστασίας των αυγών έδωσαν στη γέννα αυτή ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Στις φωτό που ακολουθούν η θηλυκιά με τα αυγά και η θηλυκιά με τον αρσενικό σε display.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρίνα. Τα severus είναι ένα πανέμορφο ψάρι από τον αμαζόνιο που παρά το μέγεθος του είναι πάρα πολύ κοινωνικό και φιλικό μέσα στα ενυδρεία μας. Θα έλεγα μάλιστα ότι μπορεί άνετα να αποτελέσει ένα από τα πρώτα είδη ενός αρχάριου χομπίστα στις κιχλίδες τόσο λόγο της ευκολίας να συνυπάρξει στο ενυδρείο με άλλα είδη αλλά και της ευκολίας που παρουσιάζει στην αναπαραγωγή. Από την στιγμή που θα προσαρμοστεί στο ενυδρείο μας είναι μετά θέμα χρόνου το πότε θα γίνει η αναπαραγωγή. Το μόνο που χρειάζεται εκτός από τις σωστές συνθήκες νερού είναι φυσικά τα πολλά λίτρα και αυτό λόγο του μεγέθους του.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σ' ευχαριστώ αν και θα διαφωνήσω ότι τα efasciatus (ο όρος severus θεωρείται πλέον λάθος, διάβασε το σχετικό άρθρο στο PFK του Φεβρουαρίου - αναφέρεται σε άλλο ψάρι) χρειάζονται πολλά λίτρα. Σε 200 λίτρα τα ψάρια αυτά ζευγάρωναν άνετα, αν ήταν έτοιμα. Υπόψην ότι και η ευκολία στην αναπαραγωγή που αναφέρεις είναι μάλλον σχετική - για πολλούς λόγους. Μεταξύ άλλων, ακριβώς επειδή το efasciatus είναι πολύ ήρεμο ψάρι έχει πρόβλημα να υπερασπίσει τα αυγά του σε κοινωνικό ενυδρείο, και φυσικά είναι substrate spawner, οπότε ανακύπτουν άλλα προβλήματα αν συνυπάρχει με γατόψαρα, όπως στην περίπτωσή μου. Φυσικά αυτά τα βλέπει κανείς στην εφαρμογή, όταν έχει κρατήσει τα ψάρια αυτά, και πολλά εξαρτώνται από τις συνθήκες του κάθε ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσει κανείς στο στάδιο της εφαρμογής για να δεί το πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει σε substrate spawners με γατόψαρα. Ειδικά κάποιος έμπειρος χομπίστας θα έπρεπε να το είχε προβλέψει και να λάβει τα μέτρα του.

P.S. Ευχαριστώ για το μάθημα ονοματολογίας αν και γνωστό στους κιχλιδόφιλους.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσει κανείς στο στάδιο της εφαρμογής για να δεί το πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει σε substrate spawners με γατόψαρα. Ειδικά κάποιος έμπειρος χομπίστας θα έπρεπε να το είχε προβλέψει και να λάβει τα μέτρα του.

Γιάννη μου δεν αναφερόμουνα ειδικά στη συνύπαρξη substrate spawners με γατόψαρα - αυτό ήταν ένα απλό παράδειγμα. Αναφερόμουν γενικότερα στο γεγονός ότι η ευκολία ή δυσκολία αναπαραγωγής εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πχ το συγκεκριμμένο ζευγάρι, το ενυδρείο που το φιλοξενεί κτλ κτλ. Όπως απεδείχθη στη δική μου περίπτωση τα ψάρια ζευγάρωσαν επιτυχέστατα, παρά τα 50 γατόψαρα που περιφέρονται στο ενυδρείο. Απλά διάλεξαν ένα από τα "ψηλά" ξύλα που τους έβαλα ώστε να μπορούν να το υπερασπίζουν επιτυχώς. Εν ολίγοις, και αυτή η γέννα συγκαταλέγεται σε σωρεία άλλουν που αποδεικνύει περιτράνως ότι οι θεωρίες πως τα ψάρια θέλουν πολύ συγκεκριμμένες και πανομοιότυπες συνθήκες για να ζευγαρώσουν είναι μάλλον αβάσιμες. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι και το κύριο χαρακτηριστικό του έμπειρου χομπίστα: δηλαδή το να μπορεί να κρίνει τι μπορεί να αποφέρει αποτελέσματα και τι όχι για ένα συγκεκριμμένο είδος.

P.S. Ευχαριστώ για το μάθημα ονοματολογίας αν και γνωστό στους κιχλιδόφιλους.

25963[/snapback]

Δεν επρόκειτο περί μαθήματος - απλά βλέποντας την απάντησή σου στο ποστ μου

Τα severus είναι ένα πανέμορφο ψάρι από τον αμαζόνιο
θεώρησα καλό να ξεκαθαρίσω το θέμα του ονόματος για να ξέρουμε όλοι για τι μιλάμε, εφόσον το severus αναφέρεται πλέον σε άλλο είδος.
Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγοντας λίγο από το θέμα, εγώ θα σταθώ στο χαρακτηρισμό "εύκολη αναπαραγωγή" - ένας όρος που χρησιμοποιείται συχνά (δεν αναφέρομαι σε σένα Γιάννη, γενικά μιλάω, απλώς το πήρα σαν ευκαιρία) και πάντα με προβληματίζει.

Εύκολη για ποιόν ; Για σένα και την Μαρίνα ή αναφέρεσαι σε όλους ; Είναι γνωστό ότι η πλειονότητα των χομπιστών είναι ζήτημα αν έχει δει μιά αναπαραγωγή στην ζωή του - και αυτή συνήθως τυχαία, για να μην αναφέρω ότι ένα σημαντικό ποσοστό αγωνίζεται επί μήνες να ισορροπήσει ένα ενυδρείο. Για αυτούς λοιπόν, μιά αναπαραγωγή, οποιουδήποτε είδους, δεν είναι "εύκολη".

Ξέρω επίσης ανθρώπους (πολλούς ανθρώπους) που επί σειράν ετών δεν μπορούν να ζευγαρώσουν είδη τα οποία άλλοι τα θεωρούν "πανεύκολα".

Είναι ένα τεράστιο θέμα και κάποτε ίσως θάπρεπε να συζητηθεί, αλλά φαντάζομαι ότι επειδή είναι επίσης "αιχμηρό" είναι ίσως προτιμώτερο να το αφήσουμε στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα τεράστιο θέμα και κάποτε ίσως θάπρεπε να συζητηθεί, αλλά φαντάζομαι ότι επειδή είναι επίσης "αιχμηρό" είναι ίσως προτιμώτερο να το αφήσουμε στην ησυχία του.

26035[/snapback]

:thumbup::o:thumbdown:

Καλό .... Πάντως μιά και το έθιξες Γιώργο η προσωπική μου άποψη επί του θέματος είναι ότι ως "εύκολες" θεωρούνται οι αναπαραγωγές ψαριών για τις οποίες:

1. Υπάρχει πληθώρα πληροφοριών

2. Ο χομπίστας δεν χρειάζεται να κάνει ή να ξέρει πολλά πράγματα

3. Τα ψάρια είναι ανθεκτικά σε κακουχίες, ή αντέχουν σε μιά μεγάλη γκάμα συνθηκών νερού ή γενικά δεν κινδυνεύουν κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.

Η ευκολία έγκειται φυσικά στο να ακολουθεί κανείς την πεπατημένη .. Από την άλλη, υπάρχει και η εξής τάση όπως ξέρεις. Αν ο Loiselle ή η Bailey (για παράδειγμα) ανακοινώσουν ότι ζευγάρωσαν τα ψάρια τους σχετικά εύκολα η αναπαραγωγή του είδους θα κατηγοριοποιηθεί ως "εύκολη" γενικότερα από όλους, ανεξαρτήτως του αν οι ίδιοι έχουν κρατήσει ή ζευγαρώσει ποτέ τα συγκεκριμένα ψάρια.

Έστω και το ζευγάρωμα από ειδικούς όμως τί σημαίνει? Πλήρη επαναληψιμότητα με κάθε ζευγάρι? Όχι φυσικά! Για να μη θίξω εδώ και το άλλο τεράστιο θέμα, δηλαδή την κατ' ουσίαν αξία της κάθε αναπαραγωγής. Αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση...

Γι' αυτόν και γιά άλλους σχετικούς λόγους αυτή η κατηγοριοποίηση για μένα είναι λάθος. Γιά παράδειγμα, για σένα το να ζευγαρώσεις τα Magarahara είναι εύκολο - αλλά είσαι και ο μόνος στον κόσμο για τον οποίο είναι εύκολο!!!!

Γιά παράδειγμα, όπως ξέρεις, στη δική μου περίπτωση είναι αξιοσημείωτο το ότι ζευγάρωσε ο Wussy (Beta Male) με τη Μπουμπούκα σε ενυδρείο με πολύ μεγάλη ροή και χωρίς φυτά και όχι ο Champ (Alpha Male) με την Captain σε ενυδρείο με τις ιδανικές συνθήκες για το είδος τους, παρά το συνεχές φλερτάρισμα μεταξύ τους. Βέβαια ο Wussy είναι "wild caught" (αν και πιάστηκε σχεδόν γόνος) ενώ ο Champ είναι tank bred (xanthic sport mutation). Αλλά αυτό θα έπρεπε να κάνει τον Champ πιό "εύκολο" στο ζευγάρωμα κτλ κτλ.

Αυτά εδώ, περισσότερα στο άρθρο εν ευθέτω χρόνω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...