Jump to content

ΞΥΛΟ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


despina

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που προεκυψε μετα απο καποιες σκεψεις που κανω τελευταια,καθως θελω να προσθεσω ξυλο στο ενυδρειο μου.Λογω του οτι τα οικονομικα ειναι περιορισμενα (καταραμενη κριση...!) ειναι καπως δυσκολα να αγορασω ριζα απο πετσοπ.Γνωριζετε καποιο τροπο ωστε να μπορεσει καποιος να χρησιμοποιησει καποιο ξυλο ,που θα εχει βρει στην φυση,στον κηπο ,κτλ. και με καποια επεξεργασια να το κανει καταλληλο για το ενυδρειο του?

Αν και το βλεπω να ειναι "πολυ καλο ,για να ειναι αληθινο" ,αν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να γινει θα εκανα μια προσπαθεια!!!!

ευχαριστω !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ψαξεις στις μικρες αγγελιες.

ειδικα αν θες μικρο μεγεθος δεν αξιζει το ρισκο...

Link to comment
Share on other sites

ξυλα που ειναι μεσα σε ρεματα με νερο κανουν ???

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που προεκυψε μετα απο καποιες σκεψεις που κανω τελευταια,καθως θελω να προσθεσω ξυλο στο ενυδρειο μου.Λογω του οτι τα οικονομικα ειναι περιορισμενα (καταραμενη κριση...!) ειναι καπως δυσκολα να αγορασω ριζα απο πετσοπ.Γνωριζετε καποιο τροπο ωστε να μπορεσει καποιος να χρησιμοποιησει καποιο ξυλο ,που θα εχει βρει στην φυση,στον κηπο ,κτλ. και με καποια επεξεργασια να το κανει καταλληλο για το ενυδρειο του?

Αν και το βλεπω να ειναι "πολυ καλο ,για να ειναι αληθινο" ,αν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να γινει θα εκανα μια προσπαθεια!!!!

ευχαριστω !!!!!!

βεβαια και υπαρχει λυση.αν πας σε καποιο ποταμι σιγουρα θα βρεις πολλα ,αλλα φυσικα θα μπεις μεσα σε λασπες και θα γινεις χαλια.εγω ειχα σκοπο να κατεβω αρκαδια σε ποταμια κοντα στο χωριο αλλα βολευτικα με την παρνηθα.θελει καλη και με υπομονη βολτα.μαζεψε πολλα γιατι στο τελος τα καταληλα θα ειναι λιγα.βαλε φωτογραφιες και τα παιδια εδω θα σου πουν πια κανουν.κατα προτιμηση ποταμι μακρια απο το κεντρο της Ξανθης.

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

http://www.elevarsi.altervista.org/9224/index.html

δες εδω τι εκανε ενας φιλος.(φωτο)

http://vimeo.com/1778220 και εδω το τελικο αποτελεσμα.(βιντεο)

ελπιζω να σε βοηθισα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις προτασεις!

επειδη ο καιρος ανοιξε αρκετα και θα ξεκινησουν οι εξορμησεις σε λιγο ,θα ηθελα να ψαξω γιια καποιο ξυλο που θα βρω εγω αυτη την φορα και οχι αγοραστο!πρωτον για την χαρα της ανακαλυψης και δευτερο γιατι αναμφισβητητα στην φυση εχεις πολυ περισσοτερες επιλογες απο οτι σε ενα πετ σοπ.ευτυχως στην περιοχη μας εχουμε τον καταρρακτη στον Λειβαδιτη εκει σιγουρα θα βρεθει το καταλληλο!

post-17360-1268665078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευχαριστω παιδια για τις προτασεις!

επειδη ο καιρος ανοιξε αρκετα και θα ξεκινησουν οι εξορμησεις σε λιγο ,θα ηθελα να ψαξω γιια καποιο ξυλο που θα βρω εγω αυτη την φορα και οχι αγοραστο!πρωτον για την χαρα της ανακαλυψης και δευτερο γιατι αναμφισβητητα στην φυση εχεις πολυ περισσοτερες επιλογες απο οτι σε ενα πετ σοπ.ευτυχως στην περιοχη μας εχουμε τον καταρρακτη στον Λειβαδιτη εκει σιγουρα θα βρεθει το καταλληλο!

Δεσποινα, αστο παιδι μου!

Εχω εγω ενα ωραιο ξυλο που το ειχα παρει απο πετσοπ, αλλα μου εκανε το νερο χαλια και το εβγαλα...

Μου ειχε πει ο πετσοπας οτι σε κανενα μηνα θα σταματισει να "βγαζει" αλλα δεν την παλεψα και το εβγαλα.

Στο κανω δωρο αμα θες. Χαρη θα μου κανεις... να μου αδειασει και την γωνια!

:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι καποια συγκεκρημενα δεντρα που μπορουμε να παρουμε ξυλα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι καποια συγκεκρημενα δεντρα που μπορουμε να παρουμε ξυλα?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39762

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε δεν το ειχα δει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...