Jump to content

Διαρροη ρευματος στο ενυδρειο!


Recommended Posts

Σε μια αλλαγη ειχα επαφη με το νερο του ενυδρειου μου και σε καποια στιγμη αισθανθηκα ενα τσιμπημα.Εκανα το γνωστο τεστ με το ηλεκτρικο κατσαβιδι και αναψε!Εβγαλα μια-μια τις πριζες και εκανα ξανα δοκιμη με αποτελεσμα το κατσαβιδι να αναβει σε ολα και να μην αναβει μονο οταν δεν εχω τιποτα στην πριζα παρα μονο μια koralia κυκλοφορητη....

Αλλαξα πολυπριζα,παλι τα ιδια.Καμμια ιδεα? :ninja:

Διαβασα καπου οτι ειναι καλυτερο να μην βαζουμε γειωση και να το αφηνουμε ετσι με την διαρροη.

ΛΙΣΤΑ ΠΙΘΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Πολυπριζο

θερμοστατης

koralia nano (2)

αντλια hydor pico

elliwell

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αλλαγη ειχα επαφη με το νερο του ενυδρειου μου και σε καποια στιγμη αισθανθηκα ενα τσιμπημα.Εκανα το γνωστο τεστ με το ηλεκτρικο κατσαβιδι και αναψε!Εβγαλα μια-μια τις πριζες και εκανα ξανα δοκιμη με αποτελεσμα το κατσαβιδι να αναβει σε ολα και να μην αναβει μονο οταν δεν εχω τιποτα στην πριζα παρα μονο μια koralia κυκλοφορητη....

Αλλαξα πολυπριζα,παλι τα ιδια.Καμμια ιδεα? :ninja:

Διαβασα καπου οτι ειναι καλυτερο να μην βαζουμε γειωση και να το αφηνουμε ετσι με την διαρροη.

ΛΙΣΤΑ ΠΙΘΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Πολυπριζο

θερμοστατης

koralia nano (2)

αντλια hydor pico

elliwell

προσεχε με το ρευμα.

το μονο που θελω να ρωτησω ,ειναι ,αν καποιο φιλτρο η ηλεκτρικο αξεσουαρ ειναι απο τα κινεζικα (π.χ. haylea) .

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αλλαγη ειχα επαφη με το νερο του ενυδρειου μου και σε καποια στιγμη αισθανθηκα ενα τσιμπημα.Εκανα το γνωστο τεστ με το ηλεκτρικο κατσαβιδι και αναψε!Εβγαλα μια-μια τις πριζες και εκανα ξανα δοκιμη με αποτελεσμα το κατσαβιδι να αναβει σε ολα και να μην αναβει μονο οταν δεν εχω τιποτα στην πριζα παρα μονο μια koralia κυκλοφορητη....

Αλλαξα πολυπριζα,παλι τα ιδια.Καμμια ιδεα? :ninja:

Διαβασα καπου οτι ειναι καλυτερο να μην βαζουμε γειωση και να το αφηνουμε ετσι με την διαρροη.

ΛΙΣΤΑ ΠΙΘΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Πολυπριζο

θερμοστατης

koralia nano (2)

αντλια hydor pico

elliwell

Προσοχή στους θερμοστάτες

Link to comment
Share on other sites

προσεχε με το ρευμα.

το μονο που θελω να ρωτησω ,ειναι ,αν καποιο φιλτρο η ηλεκτρικο αξεσουαρ ειναι απο τα κινεζικα (π.χ. haylea) .

oχι,τιποτα κινεζικο εκτος του φωτιστικου το οποιο δεν εχει επαφη με το νερο.(hang on)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους θερμοστάτες

Πανο,οταν ειναι εκτος ο θερμοστατης,παλι συνεχιζει να αναβει το κατσαβιδι.Πληροφοριακα ειναι της new watt!

:ninja:

Θα τον αλλαξω προοληπτικα να δω...

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται παράξενο να έχουν όλα πρόβλημα εκτός από τη μια από τις δυο koralia

,αν είναι έτσι , πιθανόν μια αυξομείωση τάσης από τη ΔΕΗ να έκανε ζημιά , αλλά μόνο στα μηχανήματα του ενυδρείου ? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται παράξενο να έχουν όλα πρόβλημα εκτός από τη μια από τις δυο koralia

,αν είναι έτσι , πιθανόν μια αυξομείωση τάσης από τη ΔΕΗ να έκανε ζημιά , αλλά μόνο στα μηχανήματα του ενυδρείου ? :ninja:

Αυτο μου εδειχνε το κατσαβιδι... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πολικότητα στις μπρίζες.

θα το δοκιμασω!ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites

To εκανα,μονο σε μια αντλια δεν αναβει... :D

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα σε 3 από τους 4 κυκλοφορητες δείχνει διαρροή ρεύματος.Σε σχέση

με όταν βάζω το κατσαβίδι σε μια μπρίζα το φωτάκι ανάβει πιο αχνά αλλά ανάβει.

Ζορίζονται τα ζωντανά;

Υπάρχει κάποιος τροπος γείωσης για το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα βάλεις σε άλλη μπρίζα που να παίρνει από αλλού παροχή.Μπορεί να μην έχει γείωση η μπρίζα που έχεις το πολύμπριζο :D

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αλλαγη ειχα επαφη με το νερο του ενυδρειου μου και σε καποια στιγμη αισθανθηκα ενα τσιμπημα.Εκανα το γνωστο τεστ με το ηλεκτρικο κατσαβιδι και αναψε!Εβγαλα μια-μια τις πριζες και εκανα ξανα δοκιμη με αποτελεσμα το κατσαβιδι να αναβει σε ολα και να μην αναβει μονο οταν δεν εχω τιποτα στην πριζα παρα μονο μια koralia κυκλοφορητη....

Αλλαξα πολυπριζα,παλι τα ιδια.Καμμια ιδεα? :D

Διαβασα καπου οτι ειναι καλυτερο να μην βαζουμε γειωση και να το αφηνουμε ετσι με την διαρροη.

ΛΙΣΤΑ ΠΙΘΑΝΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Πολυπριζο

θερμοστατης

koralia nano (2)

αντλια hydor pico

elliwell

αυτο που σου δειχνει το κατσαβιδι ειναι επαγωγικο και οχι απο διαρροη μη φοβασαι.βαλε μια γειωση και θα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...