Jump to content

Μονομάχος και Almond Leaves ...


zkfox

Recommended Posts

Γειά χαρά!!! ;)

Αγόρασα το ενυδρειάκι της dennerle 30l για τον μονομάχο μου. Με το φιλτράκι, το θερμοστάτη και το φώς(8watt) που δίνει η ίδια μάρκα για τα ενυδρεία αυτά.

Να σας πώ πως σκέφτομαι να το φτιάξω να μου πείτε γνώμη... :D

Κάτω έχω βάλει λίγη άμμο και λίγα χοντρά βότσαλα ... φυτά δεν θα ήθελα να φυτέψω όμως έχω ήδη βάλει φυτά επιφανείας (riccia, lemna minor). Σκέφτομαι επίσης να βάλω almond leaves (4-5) στον πάτο του ενυδρείου ώστε να δημιουργήσουν καφέ χρώμα στο νερό και νομιζω οτι γενικώς κάνουν καλό στην ποιότητα του. Υπάρχει πρόβλημα με την αποσύνθεση τους στο βυθό ή όχι? Επίσης αργότερα λέω να βάλω 2 zebra snail για την άλγη

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε η αμμος να ειναι Χαλαζιακη..Τα βοτσαλα τσεκαρε τα με ξυδι η Ακουαφορτε να δεις αν αφριζουν ...Αν αφριζουν μην τα βαλεις στο ενυδρειο αλλιως κομπλε :D

Ολα τα αλλα ειναι σουπερ... ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι ήδη τα έχω τσεκάρει ... απλά ήθελα να ρωτήσω πιο πολύ για τα almond leaves μην τυχόν και είναι πολλά 4-5 για ένα 30λιτρο ενυδρείο και αντί να κάνουμε καλό στον μονομάχο ...του δημιουργήσουμε πρόβλημα με τπτ τοξικότητα ή αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες επιλογες :D

Σκεψου και την προσθηκη καποιου ξυλου.

Δεν παθαινει τιποτα το νερο αν μεινουν τα φυλλα μεσα.

Απλα καποια στιγμη θα γινουν διαφανα και μετα θα εξαφανιστουν.

Τωρα αν ειναι παρα πολλα τα φυλλα και δεν γινεται σωστη συντηρηση σε ενα ενυδρειο, δεν ξερω τι μπορει να συμβει.

Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα παντως σε 50 λιτρα με 10-12 baby catappa leaves και πλατανοφυλλα.

Ειχα πολυ χαμηλο πεχα ομως.

Να το τσεκαρεις να μη πεσει πολυ χαμηλα. (θα εχεις και τα σαλιγγαρια μεσα που τραβανε αλατα και πεφτει η ανθρακικη σκληροτητα εμμεσα και το πεχα)

Μη τα βαλεις μαζεμενα τα φυλλα για δυο λογους.

Για να μην αλλαξουν αποτομα οι παραμετροοι του νερου και για να χαλανε σταδιακα τα φυλλα ετσι ωστε να μη τα αλλαζεις ολα μαζι (και αλλαζουν παλι αποτομα οι παραμετροι) αλλα και για το οπτικο μερος να μην ειναι ολα καινουρια ή ολα παλια τα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...