Jump to content

Γεννητούρια από Clown


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κατ αρχήν για την παρέμβαση σου.

Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο κάτι τέτοιο και είχα παρακολουθήσει κάποια παλιότερα post σου, αλλά μιας που η φύση έκανε το χρέος της με τα ψαράκια μου σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να προσπαθήσω τουλάχιστον.

Αν δεν πετύχω αυτή τη φορά θα υπάρξει και μια δεύτερη και τρίτη ευκαιρία, και όπως λες μέσα από τις εμπειρίες μαθαίνουμε.

Μεράκι και υπομονή υπάρχει..όσο είναι αρχή ακόμη, και η πορεία θα δείξει κατά πόσο θα γίνω ένας "καλός μπαμπάς", είτε σ αυτήν τη γέννα είτε σε κάποια από τις επόμενες που ίσως να είμαι και καλύτερα προετοιμασμένος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

(με τόσα μωρά πρέπει να ζητήσεις επίδομα πολυτέκνου :);):thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η έβδομη μέρα από τη γέννηση των αυγών και διακρίνονται πολύ καθαρά τα μάτια των ψαριών.

Ο βράχος με τα αυγά μεταφέρθηκε σε ένα μικρό ενυδρείο χωρίς τους γονείς και περιμένω μέχρι αύριο ή μεθαύριο να αρχίσει η εκκόλαψη.

Αν όλα πάνε καλά θα ανεβάσω πλήρη περιγραφή του όλου εγχειρήματος με φωτογραφικό υλικό φυσικά.

post-13206-1270463239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

post-13206-1270467802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτη τη φορά και να το χαρείς!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αεραντλία να κουνάει ελαφρά τα αυγά, όταν δεις κάποιο να χαλάει πρέπει να το βγάλεις αλλιώς θα χαλάσουν όλα γύρο του,προσοχή στα κωπήποδα που μπορεί να έχεις μεταφέρει γιατί θα τα φάνε.

Αυτές είναι οι δουλείες που κάνει ο πατέρας.....

Από ένστιχτο όταν βγουν από το αυγό (νύχτα) ακολουθούν το φως του φεγγαριού (εδώ θέλεις ένα λαμπάκι)και πάνε στην επιφάνεια τής θάλασσας για να τραφούν με πλαγκτονικούς οργανισμούς. (με τα rotifers τι έκανες?)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χαμηλωμένη η ροή από το εσωτερικό φίλτρο που θα "χτυπάει"... όσο για τη δουλειά του πατέρα την ανέλαβα εγώ !!!

Μόλις εκκολαφτούν ο βράχος θα απομακρυνθεί.

Ζωντανά Rotifers δεν μπόρεσα να βρω, αλλά έχω ένα σκεύασμα σε υγρή μορφή (το αναφέρω μερικά post πιο πάνω), που περιέχει και rotifers, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά.

Ταυτόχρονα (μετά από πρόταση μέλους που το διάβασε σε ξένα forum), συντηρώ ένα κομμάτι από σφουγγάρι (που προϋπήρχε στο κυρίως ενυδρείο), σ ένα μικρό δοχείο και το "ταΐζω" με ζωντανό φυτοπλαγκτόν ώστε να διατηρηθούν και να πολλαπλασιαστούν οι μικροοργανισμοί πάνω σ αυτό.

Το "ζουμάκι" από το σφουγγάρι θα το στύβω μέσα στο ενυδρείο.

Δεν ξέρω πιο από τα δύο θα κάνει δουλειά, αλλά ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω με τα μέσα που διαθέτω.

Η πορεία θα δίξει.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αύριο ή μεθαύριο το βράδυ θα ξεμυτίσουν....και από εκεί αρχίζουν τα δύσκολα και η ευθύνες.. και η ενασχόληση.. και οι αλλαγές.. και το τάισμα... και και και !!!!

Αλλά και αυτό είναι η μαγεία στο χόμπι μας.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα κατάφερα(ν)

Ενδέκατη μέρα σήμερα και τα αυγά δεν υπάρχουν πια… ούτε και τα ψαράκια.

Από την έβδομη μέρα που μετέφερα τον βράχο στο μικρό ενυδρείο, άρχισε σιγά-σιγά να μειώνεται ο αριθμός τους, κάποια μάλιστα απέκτησαν μια λευκή απόχρωση (φώτο) τα οποία αφαιρέθηκαν πολύ προσεκτικά.

Παρόλο που τα πρόσεξα όσο ήταν δυνατόν με συνεχείς αλλαγές και καλές συνθήκες νερού, ροή πάνω στα αυγά, μέρα με τη μέρα αποκτούσαν μια θολή απόχρωση και στο τέλος δεν έμεινε τίποτα.

Πιθανόν να υπήρχαν κάποιοι οργανισμοί στον βράχο και να τα έφαγαν (αν και δεν είδα τίποτα).

Στην επόμενη γέννα θα προσπαθήσω να είμαι πιο ενημερωμένος και πιο προετοιμασμένος.

post-13206-1270796226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στην εκκόλαψη να μην τα καταφέραμε... υπάρχει τουλάχιστον το βίντεο από το γεγονός

Μάλιστα σήμερα γέννησε πάλι.. άντε να δω αν θα τα καταφέρω αυτή τη φορά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μαθε εσυ να δηδαξεις και εμας τα βλεπω κι εγω να ειναι σηνεχεια στο τριψιμο αλλα δεν καταλαβα ουτε ειδα κατι σε αυγα τι να πω λετε να ειναι ασφερος?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ακριβως... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...