Jump to content

Betta Imbellis...


G_lantern

Recommended Posts

Παιδια θελω τη βοηθεια σας για το συγκεκριμενο ειδος μονομαχου!εχω δει σε μαγαζι που φερνει συνεχεια και ομολογω με εχει γοητεψει!η ερωτηση μου ειναι αν εχει τις ιδιες απαιτησεις με τους spleders...εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα θελω και τη βοηθεια σας :thumbup:

ευχαριστω!!! :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανηκει και αυτο στο συμπλεγμα των splendens μαζι με τα ειδη mahachai (πιθανως υβριδιο), smaragdina, stiktos και splendens φυσικα.

Ειναι και αυτο ειδος Bubblenester (Τα αρσενικά δημιουργούν φωλιά από φυσαλίδες, για να στηρίξουν τα αυγά)

Ζει στην Indonesia, Malaysia και Singapore.

Ειναι πιο ηρεμο ειδος απο τα splendens και μπορει να διατηρηθει παρεα με θηλυκο σε 40 λιτρα και πανω ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες (φυτα, ξυλα κλπ).

Για μεγαλυτερες ομαδες ομως θα χρειαστει πανω απο 100 λιτρα.

Τα αρσενικά έχουν πιό έντονα χρώματα με λιγο μακρυτερα πτερυγια, ενω τα θηλυκα ειναι πιο αχρωμα προς το καφετι

Τρεφεται με φρεσκια τροφη οπως λαρβες κουνουπιων, αρτεμια, grindal, daphnia κλπ αλλα συντομα θα δεχτει και ξηρα.

Ειναι και αυτοι καλοι αλτες και γι'αυτο θελουν ενυδρειο με καπακι.

Φτανει τα 5-6 εκ.

pH : 6.0 - 7.0

dH : 5 - 15

Θερμοκρασια : 24 - 28C

imbellis12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ψαρακι και αδικημενο μιας και προτειμει ο κοσμος τις φανταχτερες ουρες...

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να του κρατησεις το Ph μεταξυ 6,8-7,2 θεωρω πως ειναι ιδανικες τιμες...

Προσθεσε ξερα φυλα και κανενα κλαδακι και θα ειναι σουπερ :);):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ανηκει και αυτο στο συμπλεγμα των splendens μαζι με τα ειδη mahachai (πιθανως υβριδιο), smaragdina, stiktos και splendens φυσικα.

Ειναι και αυτο ειδος Bubblenester (Τα αρσενικά δημιουργούν φωλιά από φυσαλίδες, για να στηρίξουν τα αυγά)

Ζει στην Indonesia, Malaysia και Singapore.

Ειναι πιο ηρεμο ειδος απο τα splendens και μπορει να διατηρηθει παρεα με θηλυκο σε 40 λιτρα και πανω ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες (φυτα, ξυλα κλπ).

Για μεγαλυτερες ομαδες ομως θα χρειαστει πανω απο 100 λιτρα.

Τα αρσενικά έχουν πιό έντονα χρώματα με λιγο μακρυτερα πτερυγια, ενω τα θηλυκα ειναι πιο αχρωμα προς το καφετι

Τρεφεται με φρεσκια τροφη οπως λαρβες κουνουπιων, αρτεμια, grindal, daphnia κλπ αλλα συντομα θα δεχτει και ξηρα.

Ειναι και αυτοι καλοι αλτες και γι'αυτο θελουν ενυδρειο με καπακι.

Φτανει τα 5-6 εκ.

pH : 6.0 - 7.0

dH : 5 - 15

Θερμοκρασια : 24 - 28C

imbellis12.jpg

:);):thumbup:

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες!μπορω να κρατησω εναν σε 20 λιτρα? :o θα τον εχω στα ωπα-ωπα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες!μπορω να κρατησω εναν σε 20 λιτρα? :o θα τον εχω στα ωπα-ωπα :thumbup:

:o:ninja:

Πολυ χαμηλη ροη στο φιλτρο ισα να κινειται το νερο.

Δεν χρειαζεται αναταραξη καθολου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

δεν τον εχω παρει ακομα καθως τωρα τρεχω με διαβασματα αλλα συντομα θα παρω εναν ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειωσεις με το καλο, ενημερωνεις :thumbup:

εννοειται ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...