Jump to content

Πρόβλημα με αντλία για αλλαγή νερού


Recommended Posts

Πήρα ενα 50L βαρέλι για την προετοιμασία του νερού.Του έβαλα ένα μικρο κικλοφορητή και το γέμησα με νερό και αντίχλώριο και την επόμενη μέρα θα έκανα την αλαγή νερου.Αφόυ έβγαλα το βρόμικο νερο ήρθε η ώρα να βάλω το καθαρό.Ετσι έβγαλα την αντλία του φίλτρου του Juwel rio 125 και την έβαλα μέσα στο βαρέλι.Σύνδεσα την αντλία με ένα σωλίνα ο οποίος ήταν ελάχιστα μικρότερος απο το στόμιο της αντλίας με αποτέλεσμα να πρέπει να τον κρατάω με το άλλο χέρι μου ωστε να μην φύγει(η άλλη άκρη του σολίνα ηταν πάνω απο το ενυδρείο).Τελίκά συνδεσα την αντλία στο ρέυμα αλλα το νερό ανέβηκε μέχρι τα μισά της απόστασης του σωλίνα και δεν μπήκε νερό στο ενυδρείο.Οταν χαμήλωσα τον σωλίνα το νερο άρχισε να βγαίνει απο αυτόν .Τί συμβαίνει?Δεν είναι δυνατή η αντλία ?φταίει ο σωλίνας??

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι ευκολο......

η καθε αντλια εκτος απο το αναγραφομενο πχ ταδε λιτρα ανα ωρα εχει και μανομετρικο.δηλαδη μας λεει ποσο ψηλα μπορει να στειλει το νερο.στη δικη σου περιπτωση αυτες οι αντλιες εχουν ανυπαρκτο σχεδον μανομετρικο,οποτε δεν μπορει να δουλεψει οπως θελεις.

αγοραζεις μια αντλια,κασι προσεχεις η ζητας απο τον πωλητη να σου πει ποσο μανομετρικο χρειαζεσαι.πχ ζητας αντλια 1000 λιτρα ανα ωρα με 1,5 μετρο μανομετρικο......τσεκαρεις δηλαδη την αποσταση απο χαμηλα του βαρελιου σου μεχρι την επιφανεια νερου του ενυδρειου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Για 1.2m(απόσταση πάτωμα-επιφάνει νερου) ποιά αντλία μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Για 1.2m(απόσταση πάτωμα-επιφάνει νερου) ποιά αντλία μου προτείνετε?

εγω παντως πηρα την eheim compact 1000 και καθαρισα!!2 μετρα μανομετρικο και γυρω στα 30 κατι ευρω :)

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35527

ΥΓ Το αντιχλωριο ριχνε το λιγο πριν κανεις την αλλαγη.

Γιατί :) ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...