Jump to content

Αρχαριος με μονομαχο σε 13λιτρο


thoba

Recommended Posts

γενικα ολα τα φυτα χρειαζονται λιπασμα και κατι ακομα το κλαδε μας τους γινετε με ενα απλο ψαληδη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτα γινονται μεγαλα φυτα.

Αν βαλεις ανουμπια βρες ειδος anubia nana ή anubia petit (δυσκολο απο κλαδεμα συνχομπιστα οποτε θα τα πληρωσεις και ειναι και ακριβες καποιες ποικιλιες)

Της φτερης το κλαδεμα μικρο, αλλα γινεται μεγαλη.

Οι πετρες περιττες και αν ειναι ασβεστολιθικες θα σκληραινει το νερο και θα ανεβαζει το πεχα, πραγμα που δεν θελουμε σε πολλα ψαρια πχ μονομαχος.

(κανεις τεστ με ακουφορτε, σπας λιγο σε μια ακρη την πετρα και ριχνεις λιγο ακουαφορτε, αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικη, προσοχη ειναι καυστικο το υγρο και πρεπει να γινεται ελεγχομενα το τεστ)

Κανενα κλαδακι απο ενυδρειακο ξυλο με δεμενη με πετονια λιγη moss επανω του θα ηταν αρκετο.

Ξεκιναει ετσι http://img120.imageshack.us/img120/3128/dsc04322id3.jpg

και γινεται ετσι http://www.adana-th.com/limagegal/image/nano8.jpg

Σε μικροτερη κλιμακα φυσικα

ΥΓ Υπαρχουν κι αλλα ευκολα φυτακια που βρισκεις σε κλαδεματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτα γινονται μεγαλα φυτα.

Αν βαλεις ανουμπια βρες ειδος anubia nana ή anubia petit (δυσκολο απο κλαδεμα συνχομπιστα οποτε θα τα πληρωσεις και ειναι και ακριβες καποιες ποικιλιες)

Της φτερης το κλαδεμα μικρο, αλλα γινεται μεγαλη.

Οι πετρες περιττες και αν ειναι ασβεστολιθικες θα σκληραινει το νερο και θα ανεβαζει το πεχα, πραγμα που δεν θελουμε σε πολλα ψαρια πχ μονομαχος.

(κανεις τεστ με ακουφορτε, σπας λιγο σε μια ακρη την πετρα και ριχνεις λιγο ακουαφορτε, αν αφριζει ειναι ασβεστολιθικη, προσοχη ειναι καυστικο το υγρο και πρεπει να γινεται ελεγχομενα το τεστ)

Κανενα κλαδακι απο ενυδρειακο ξυλο με δεμενη με πετονια λιγη moss επανω του θα ηταν αρκετο.

Ξεκιναει ετσι http://img120.imageshack.us/img120/3128/dsc04322id3.jpg

και γινεται ετσι http://www.adana-th.com/limagegal/image/nano8.jpg

Σε μικροτερη κλιμακα φυσικα

ΥΓ Υπαρχουν κι αλλα ευκολα φυτακια που βρισκεις σε κλαδεματα.

οι μοσσ θελει και αυτη κλαδευμα γιατι 2 φωτο την ειδα καπως μεγαλη και κατι ακομα σε τη κοστος κιμενετε το ξυλο συν την μοσσ?Διοτι μου αρεσε πολλη σαν εικονα και προς τα εκει με κοβω.

Link to comment
Share on other sites

οι μοσσ θελει και αυτη κλαδευμα γιατι 2 φωτο την ειδα καπως μεγαλη και κατι ακομα σε τη κοστος κιμενετε το ξυλο συν την μοσσ?Διοτι μου αρεσε πολλη σαν εικονα και προς τα εκει με κοβω.

Τη moss ισως την βρεις απο συνχομπιστα σε αγγελια (δυσκολο μονο για την περιοχη σου)

Σε μαγαζια καμια φορα φερνουν.

Απο εκει και μετα απο ebay εχουν φερει καποιοι απο το φορουμ.

Ξυλο αναλογα το μεγεθος το ειδος και το βαρος του.

Εσυ σε τοσο μικρο μεγεθο δεν ειναι να ανησυχεις παρα μονο να βρεις καταλληλο.

ΥΓ με ξεχασω, το μονομαχοενυδρειο θελει καπακι γιατι το ψαρι πηδαει και θα το βρεις στο πατωμα

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβανει φωτισμο και φιλτρο.Αν πω να παρω απο αλλου λογικα θα ειναι επιπλεον στη τιμη.

φιλε μου το εχω παρει αυτο το ενυδρειο και δεν ειχε φωτισμο.

μονο ενα φιλτρο εχει.

υ.γ. κι εγω μονομαχο εχω βαλει και τον βλεπω μια χαρα

σε σχεση με το ποτηρακι μιας χρησεως που τον

ειχαν στο pet shop!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις φωτισμό θα χρειαστεί να πάρεις ένα φωτιστικό γιατί αλλιώς δεν μπορείς να κρατήσεις φυτά ....

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω καποιες ιστοσελιδες που μπορεις να παρεις καποια φτηνα φωτιστικα:http://cgi.ebay.co.uk/11W-Super-Bright-Lig...=item483a05896e,http://cgi.ebay.co.uk/Flexible-Angle-White...=item414e27be66,http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b4c...d4c11d7ab078fd/. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω καποιες ιστοσελιδες που μπορεις να παρεις καποια φτηνα φωτιστικα

Με τα μεταφορικα θα του βγουν ο κουκος αηδονι. :)

Εχει και εδω σε τετοιες τιμες σε αυτην την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν φτηνα στο ΙΚΕΑ η ψαξε σε φωτιστικα γραφειου . :)

Το ξερω γι' αυτο και του ειπα να ψαξει στο ΙΚΕΑ η σε αλλα καταστηματα,τις ιστοσελιδες τις εβαλα για ενναλακτικη λυση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εχω παρει αυτο το ενυδρειο και δεν ειχε φωτισμο.

μονο ενα φιλτρο εχει.

υ.γ. κι εγω μονομαχο εχω βαλει και τον βλεπω μια χαρα

σε σχεση με το ποτηρακι μιας χρησεως που τον

ειχαν στο pet shop!!!!

Νομιζα οτι ειχε αλλα δεν πηραζει θα παρω , οσο αφορα το ικεα το πιο κοντινο ειναι στη θεσσαλονικη .Τι κατανομη χωρου εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Alex Pak υπάρχει κάπου κοντά σου?

Γιατί και εκεί μπορεί να βρεις..

Link to comment
Share on other sites

εχει στη δραμα αν πω να παω σε πετσοπ θα κοστισει πιο ακριβα μια λαμπα 3 η 4βατ που χρειαζετε?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στα πετ τις τσιμπάνε τις τιμές αλλά δε χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά..

Θα σου πρότεινα να έπαιρνες μια στα 6-8watt τουλάχιστον ώστε μιας και το ενυδρείο είναι στα 13 λίτρα να είσαι κοντά στο 0.5watt/λίτρο

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

:) Χριστός Ανέστη!!

Εχε υπόψη σου πως ειναι η πρωτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα οπότε οτι σου πω καθε άλλο παρα ακριτα να το δεις. Απλές παρατηρησεις κανω ετσι και αλλιώς.

Το συγκεκριμένο ενυδρειάκι έχω και εγώ. Δεν έχει φωτισμό - επιπλέον σκέψου οτι επειδή έχει χαρτονένιο καπάκι ότι φως πάρεις θα πέφτει αναγκαστικά από το πλάι - και το καπακι δεν συνισταται να το βγάλεις με μονομάχο.

Εγώ ειχα ένα κοινό φωτιστικό ήταν όμως διαμέτρου όσο και το ενυδρείο και είχα αντικαταστήσει το χαρτονένιο καπακι με τζαμι... (ούτε ένα €).

Το φιλτρακι ειναι ένα μαυρο σφουγγαρι και αν σε ενοχλει ο θορυβος θα βγαλεις το προσθετο σωληνάκι που έχει. Εγώ του ειχα κανει μια τρυπα στην μέση (πως βγαζαμε μικρα την ψιχα απο το ψωμί :helpsmilie: ) αφηνοντας αρκετο σφουγγαρακι στο κατω μέρος και είχα γεμισει το κενο με μακαρονι (γυρω στα 12€).

Ειχα βαλει κερατοφυλλο και ανουμπια νανα (υπολόγιζε 8-10€ καθε φυτο εκτος αν καποιος σου δωσει).

Προσεξε τυχον αυγα σαλιγκαριων που μπορει να υπαρχουν πάνω σε φυτα - το κερατοφυλλο το κλαδεψα κανονικά πριν το βαλω - ηταν γεμάτο διαφανείς σακους με ασπρα αυγουλάκια.

Ειχα πάρει ένα μικρο ξυλο με 3€

Το ειχα με τα φυτά και το φιλτρο 20 περιπου μέρες πριν μπει ο μονομάχος.

Θα χρειαστεις και αντιχλώριο (5€ περιπου)

Θα χρειαστεις επίσης θερμοστάτη (15-25€)

Ο δικός μου έδειχνε ευτυχισμένος - εφτιαχνε φωλιές κλπ. και για μενα ήταν πολύ ευκολο να το συντηρώ.

Ωστοσο τον λυπομουν... και τωρα βρισκεται σε ένα 37 λιτρο... αυτος καλά δειχνει αλλά για μενα δεν ειναι τοσο ευκολο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πριν λιγο πηγα πηρα απο το πετσοπ της περιοχης αντιχλωριο,θερμοστατη( δυστηχος ξεχασα να παρω θερμομετρο ), και χαλικακι δυστηχος δεν ειχε ουτε φυτα ουτε ξυλο και μου προτηνε μια πετρα αλλα δεν πηρα.Θα ηθελα να ρωτησω αν πηραζει να ξεκινισω την προτημασια χωρις φυτα και ξυλο και να τα βαλω αρργοτερα οταν θα βρω, και επισης ποσες σταγονες αντιχλωριο πρεπει να ριξω στα 13 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πριν λιγο πηγα πηρα απο το πετσοπ της περιοχης αντιχλωριο,θερμοστατη( δυστηχος ξεχασα να παρω θερμομετρο ), και χαλικακι δυστηχος δεν ειχε ουτε φυτα ουτε ξυλο και μου προτηνε μια πετρα αλλα δεν πηρα.Θα ηθελα να ρωτησω αν πηραζει να ξεκινισω την προτημασια χωρις φυτα και ξυλο και να τα βαλω αρργοτερα οταν θα βρω, και επισης ποσες σταγονες αντιχλωριο πρεπει να ριξω στα 13 λιτρα?

Χωρις θερμομετρο δεν μπορεις να ξερεις τη θερμοκρασια του νερου.

Η ρυθμιση της θερμοκρασιας στο θερμαντηρα ειναι απλα ενδεικτικη.

Μπορει να τη ρυθμισεις στο 25 και να παει πολυ πιο πανω αν δεν ειναι καλιμπραρισμενος.

Ξεκινα χωρις φυτα κλπ, δεν πειραζει.

Η δοσολογια για το αντιχλωριο ειναι διαφορετικη αναλογα το προιον.

Διαβασε τις οδηγιες.

Ποιο πηρες?

:)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις θερμομετρο δεν μπορεις να ξερεις τη θερμοκρασια του νερου.

Η ρυθμιση της θερμοκρασιας στο θερμαντηρα ειναι απλα ενδεικτικη.

Μπορει να τη ρυθμισεις στο 25 και να παει πολυ πιο πανω αν δεν ειναι καλιμπραρισμενος.

Ξεκινα χωρις φυτα κλπ, δεν πειραζει.

Η δοσολογια για το αντιχλωριο ειναι διαφορετικη αναλογα το προιον.

Διαβασε τις οδηγιες.

Ποιο πηρες?

:)

αυριο θα παω να παρω το θυμιθηκα μολις μπηκα στο σπιτι,αντιχλωριο πηρα της τετρα και λεει πισω βαλτε 5 μλ ανα 10 λιτ(μια γραμμη στη κλιμακα μετρισης ειναι 10 μλ) λεει αλλα δεν το πολλη καταλαβα αυτο μεσα στην παρενθεση για αυτο ρωταω δηλαδη με πια κλιμακα.

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ακριβεια στη δοσολογια παρε απο ενα φαρμακειο μια δοσομετρικη σύριγγα ή πιπετα για σταγονες

Η δοσολογια στο aquasafe απ'οτι θυμαμαι ειναι

5ml για καθε 40 λιτρα ή αλλιως 1 ml για καθε 8 λιτρα νερο ή αλλιως 0.125 ml για καθε λιτρο νερο,

22 σταγονες ειναι 1 ml περιπου, δλδ μια σταγονα ειναι 0.05ml περιπου δλδ

Αν εσυ βαζεις σε δοχειο νερο και το προετοιμαζεις για αλλγη 30% στο 13λιρεο σου τοτε ....

30% απο τα 13 λιτρα ειναι (13Χ30%=3.9) 4 λιτρα περιπου

Δοσολογια για 4 λιτρα : 5/40 Χ 4 = 0.5 ml (ή 11 σταγονες)

ΥΓ Παιζει ρολο αν τα 13 λιτρα ειναι καθαρα νερο και οχι ο ογκος του ενυδρειου

Ο ογκος του ενυδρειου μετριεται ως εξης : σε εκατοστα (μηκος Χ πλατος Χ υψος) Χ 1000

παραδειγμα 50 εκ Χ 30 εκ Χ 40 εκ = 60000 : 1000 = 60 λιτρα (ογκος ενυδρειου)

Για να μετρησεις τον ογκο του νερου στο περιπου, μετρας υψος στηλης νερου (απο το τελος του χαλικιου μεχρι την επιφανεια) και εχεις : (μηκος Χ πλατος Χ υψος νερου) Χ 1000

Υπολογιζεις στο περιπου και τον τυχων ογκο μεγαλων αντικειμενων μεα στο νερο (πχ φιλτρο, πετρες κλπ) και τον αφαιρεις απο τα καθαρα λιτρα νερου.

Υπολογιστης ογκου http://mathcentral.uregina.ca/volume_calculator

Link to comment
Share on other sites

καλησμερα παιδεια πηγα σημερα στα τζομπο για το ενυδρειο αλλα δεν με ικανοπεισε ιδιετερα για αυτο και δεν το πηρα αυριο θα κατεβω στη δραμα για να δω μηπως ξερει αν ειχει τιπ[οτα ενυδρεια σε κααλες τιμες στα ψαρφουρ η στα αλεξ πακ αν οχι θα παω σε καποιο πετσοπ .συγνωμη αν γινομαι κουραστικος με της συνεχεις ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας για ψωνια δεν αγοραζεις τιποτα παραπανω απο οτι χρειαζεσαι και εχεις κανει τη λιστα σου και τιποτα απο οτι σου προετεινει ο καθε πωλητης χωρις να εχεις "μελετησει" πριν περι αυτου.

Ιδιως ζωντανα.

:)

Αυτα να τα θυμασαι παντα.

Link to comment
Share on other sites

χτες πηρα ενα ενυδρειο 30 λιτρα για αυτο το λογο σκευτομαι να προστσω και μια θυλικη υπαρξη κοντα στον μονομαχο μου ,επισης πηρα μια αμπουλα και μου ειπε ο κυριος στο καταστημα οτι με την αμπουλα μεσα σε 2 δυο μερες θα δημιουργειθουν τα καταληλα βακτυριδια για αυτο και αυριο θα παω να παρω ψαρια περιμενο με αγωνια της απαντησης σας για το συνδειασμο που σκευτομαι.

να και το εν λογο ενυδρειο με μονο το φιλτρο σε λειτουργεια

post-18848-1270806119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ακυρο για τη θυλικια μονομαχηνα διοτι μου διεφηγε οτι τα κατα φερνουν καλα μονο σε περιοδο ζευγαροματος.

Link to comment
Share on other sites

ακυρο για τη θυλικια μονομαχηνα διοτι μου διεφηγε οτι τα κατα φερνουν καλα μονο σε περιοδο ζευγαροματος.

Και μετα θα επρεπε να παρεις και ενυδρειο για τη θηλυκια αλλα και ενυδρειο για τα μικρα ψαρια και μετα να βρεις χομπιστες να τα δωσεις κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μου γι τη ροη του φιλτρου που ηταν μεγαλη θυμασαι αν ειχες κανει καμια πατεντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...