Jump to content

Nano-reef 65l


George1

Recommended Posts

Ειναι τριχωειδης κοκκινη.

Φωτος αυτην την στιγμη δεν μπορω να βαλω.

Ειναι ευκολο καποιος εμπειρος απο σαλονικα να ερθει να κανει μερικες αναγνωρισεις σε 2-3 πραγματακια περα απο την κοκκινη αλγη?

Διαβασα οτι οι παλιες λαμπες ειναι λογος και οντος η λαμπα μου ειναι παλια αλλα δεν βρισκω πουθενα μικρη 24watt PC μιση ασπρη μιση μπλε.

Σε 2 εβδομαδες θα εχω ενα LED panel το οποιο ειναι 20.000Κ ασπρο και μπλε. Οποτε θα λυθουν τα προβληματακια φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τριχωειδης κοκκινη.

Φωτος αυτην την στιγμη δεν μπορω να βαλω.

Ειναι ευκολο καποιος εμπειρος απο σαλονικα να ερθει να κανει μερικες αναγνωρισεις σε 2-3 πραγματακια περα απο την κοκκινη αλγη?

Διαβασα οτι οι παλιες λαμπες ειναι λογος και οντος η λαμπα μου ειναι παλια αλλα δεν βρισκω πουθενα μικρη 24watt PC μιση ασπρη μιση μπλε.

Σε 2 εβδομαδες θα εχω ενα LED panel το οποιο ειναι 20.000Κ ασπρο και μπλε. Οποτε θα λυθουν τα προβληματακια φωτισμου.

στα λίτρα σου , το μόνο αποτελεσματικό που μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα και να βάλεις είναι ένας diadema urchin

η κόκκινες αλγες απορροφούν το μπλε φως που φτάνει στα βαθιά και φωτοσυνθέτουν σε μέρη που δεν επιβιώνει η πράσινη

<μάζεψε> τα νιτρικά - φωσφορικά

περιμένουμε εντυπώσεις από το νέο φωτιστικό !

καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο καποιος εμπειρος απο σαλονικα να ερθει να κανει μερικες αναγνωρισεις σε 2-3 πραγματακια περα απο την κοκκινη αλγη?

Anyone??? Καυτατζογλειο μενω!

Link to comment
Share on other sites

Η κοκκινη προφανως ειναι κυανοβακτηριο.

Με καλο skimming ,συχνες αλλαγες αντιφωσφορου και καλο φωτισμο φευγει ευκολα.Επισης απο εκει που ειναι πολυ μαζεμενο βγαζε το και με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Anyone??? Καυτατζογλειο μενω!

Στην επομενη συναντηση μας που ειναι πολυ κοντα σου,ισως πεταχτουμε απο εσενα μια βολτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σημερα μεσα σε μια τρυπα βρεθηκε ο damsel φαγωμενος στην ραχη με εντονα χτυπηματα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε ακριβως.

Με τον clown επεφτε λιγο ξυλο την ωρα του φαγητου αλλα απο εκει και περα τιποτα αλλο. Πληγες δεν ειχε.

Εβγαλα τον βραχο αφου ψηλιαστηκα οτι εκει μεσα πρεπει να ειναι.

και τον εσπασα ωστε να βρω την στοα εκτος απο το βαρια πληγωμενο damsel νεκρο δεν ειχε τιποτα αλλο.

Σπαζοντας τον βραχο το μονο που βρηκα ητανε μεσα σε αυτον κατι σκουλικακια σαν σαρανταποδαρουσες θαλασσης.

Εχω απογοητευτει, γιατι δεν ηθελα ουτε αλλα ψαρια να παρω ουτε και αλλαγες να κανω στο ενυδρειο και να μεινει μονο με xenias και μετα απο κανα 3 μηνο να επερνα και μια ephylia divisa και τελος με το θεμα αγορες.

Τωρα μου την εδωσε γιατι εκεινον τον βραχο δεν τον ξαναεβαλα μεσα καθως επισης και γιατι ανυσηχω μηπως εχω και αλλες απολειες.

Τι λετε εσεις? Επεσε ξυλο μεχρι θανατου η κατι αλλο εφταιξε?

Επισης να θυμησω οτι δεν ειχα devil damsel αλλε yellow belly damsel που εχω διαβασει οτι δεν ειναι τοσο επιθετικο η φερνει προβληματα σε ενυδρειο οπως το ξαδερφακι του.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι ο βραχος.......

μια φωτο απο τις σαρανταποδαρουσες θα ηταν καλυτερα....και αν θες πεσ μας και τιμουλες του νερου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη το ενυδρειο βρισκετε υπο ανανεωση ολα εχουνε μπει σε πλαστικο κουτι με πατεντα υπερχειληση και sumpακι σε ξεχωριστο πλαστικο. Εγινε αλλαγη νερου 50% καινουρος ανθρακας και αντιφως.

Οι τιμες ειναι κοντα στο μηδεν ΟΛΑ. αναλυτηκα μολις δω το τετραδιο που τα εγραψα εχθες.

Το ενυδρειο ειναι υπο ανανεωση καθως ΟΛΑ θα μπουνε σε 100αρι ενυδρειο και 30λτ sump ΟΛΑ custom.

Με το καλο σε κανα 20ημερο φωτος απο καινουριο.

Το παλιο με το παλιο skimmer θα πουληθουνε.

Πλεον εχω στα χερια μου φωτιστηκο LED custom με Ledakia 20.000Κ μου βγηκε 130Ε συνολο.

Tunze nano skimmer για 200λτ.

Koralia 2 και συντομα και μια ακομη koralia 1 για το 100αρι.

καθως και μια αντλια στα 1000+ lt/h θελω για επιστροφη στο 100αρι.

Με τα παραπανω πιστευω πως το ενυδρειο θα ειναι ΟΚ για χρονια.

Για τον θανατο του damsel αγνωστες οι αιτιες.

Μπορει να φταιει το οτι ειχε πεσει πολυ η σταθμη και αμελησα να βαλω γλυκο νερο?

Δηλαδη τρογωτανε πανω στα βραχια λογω πολυ υψηλης αλατοτιτας?

Επισης μετα την αλλαγη σε εναν βραχο βρηκα εναν αρκετα μεγαλο καβουρα μπορει αυτος να επιτεθηκε στο damsel?

Μπορει ο clown μεσα σε 4-5 ωρες να ειχε σκοτωσει το damsel ενω τοσο καιρο δεν επεσε πολυ ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο να είναι το καινούριο σου

Πλεον εχω στα χερια μου φωτιστηκο LED custom με Ledakia 20.000Κ μου βγηκε 130Ε συνολο.

θα μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο να είναι το καινούριο σου

θα μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες ?

και φωτο αν γίνετε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δωστε μου μερικες μερες παιδια να τα ετοιμασω και θα εχεται πληρη ενημερωση αυτον τον καιρο εχω πολλες δουλειες και δεν εχω χρονο να κανω φτιαξω ουτε το ενυδρειο αλλα ουτε και να κανω παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...