Jump to content

Μπολιασμα φιλτρου???


Dimitra88

Recommended Posts

Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι για να παρω καινουριο ενυδρειο και φιλτρο..εχω ηδη στημενο 100 λιτρα με κιχλιδες 2 χρονια.Να παρω πρωτα καινουριο εξωτερικο φιλτρο και να το βαλω μαζι με αυτο που ειναι ηδη σε λειτουργια (εσωτερικο) για να αναπτηχθουν τα απαραιτητα βακτηρια και οταν ερθει μετα απο καιρο το καινουριο ενυδρειο 340 λιτρα (μικτα),βαζω το νερο,τα ψαρια και το φιλτρο απο το παλιο?θα ειναι σαν να εχω κανει μια μεγαλη αλλαγη νερου στο μεγαλο ενυδρειο!!! :)

το φιλτρο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1449

Link to comment
Share on other sites

Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι για να παρω καινουριο ενυδρειο και φιλτρο..εχω ηδη στημενο 100 λιτρα με κιχλιδες 2 χρονια.Να παρω πρωτα καινουριο εξωτερικο φιλτρο και να το βαλω μαζι με αυτο που ειναι ηδη σε λειτουργια (εσωτερικο) για να αναπτηχθουν τα απαραιτητα βακτηρια και οταν ερθει μετα απο καιρο το καινουριο ενυδρειο 340 λιτρα (μικτα),βαζω το νερο,τα ψαρια και το φιλτρο απο το παλιο?θα ειναι σαν να εχω κανει μια μεγαλη αλλαγη νερου στο μεγαλο ενυδρειο!!! :thumbup:

το φιλτρο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1449

Και αυτό γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως :):thumbup:

Για σιγουρια αστο ενα μηνα να δουλεψει παραλληλα με το παλιο φιλτρο. (15-20 μερες μινιμουμ)

Μη φορτωσεις εαν ειναι δυνατον το νεο ενυδρειο με περισσοτερα ψαρια απο οσα εχεις ηδη στο μικρο. Εχε υποψιν σου οτι η βιολογια στο νεο φιλτρο θα ειναι η μιση που απαιτειται για την ιχθυοφορτωση του παλιου ενυδρειου (η αλλη μιση θα βρισκεται στα υλικα του εσωτερικου φιλτρου που δεν θα μεταφερθει, εκτος κι αν εχει και το νεο ενυδρειο εσωτερικο φιλτρο και βαλεια τα υλικα αο τα παλιο εσωτερικο φιλτρο).

Με λιγα λογια ακομα και με το μπολιασμα θελει λιγο ελεγχο και προσοχη το νεο ενυδρειο.

Προσεκτικο ταισμα να μην μενει αφαγωτη τροφη και σαπιζει στο βυθο κλπ

Το φιλτρο δεν φτανει για την κυκλοφορια του νερου κατα την αποψη μου (1250 λ/ω)

Ο καδος του ειναι ΟΚ οπως βλεπω (9.2 λιτρα)

Θα χρειαστεις νομιζω εξτρα κυκλοφορητη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως :thumbup::helpsmilie:

Για σιγουρια αστο ενα μηνα να δουλεψει παραλληλα με το παλιο φιλτρο. (15-20 μερες μινιμουμ)

Μη φορτωσεις εαν ειναι δυνατον το νεο ενυδρειο με περισσοτερα ψαρια απο οσα εχεις ηδη στο μικρο. Εχε υποψιν σου οτι η βιολογια στο νεο φιλτρο θα ειναι η μιση που απαιτειται για την ιχθυοφορτωση του παλιου ενυδρειου (η αλλη μιση θα βρισκεται στα υλικα του εσωτερικου φιλτρου που δεν θα μεταφερθει, εκτος κι αν εχει και το νεο ενυδρειο εσωτερικο φιλτρο και βαλεια τα υλικα αο τα παλιο εσωτερικο φιλτρο).

Με λιγα λογια ακομα και με το μπολιασμα θελει λιγο ελεγχο και προσοχη το νεο ενυδρειο.

Προσεκτικο ταισμα να μην μενει αφαγωτη τροφη και σαπιζει στο βυθο κλπ

Το φιλτρο δεν φτανει για την κυκλοφορια του νερου κατα την αποψη μου (1250 λ/ω)

Ο καδος του ειναι ΟΚ οπως βλεπω (9.2 λιτρα)

Θα χρειαστεις νομιζω εξτρα κυκλοφορητη.

κανενα 2μηνο θα δουλεψει σιγουρα το εξωτερικο!!!τα καθαρα λιτρα ειναι 285.λογικα εναν κυκλοφορητη θα τον παρω!!!diy θα ειναι το καινουριο και δεν εχει τιποτα μεσα!!!οσο για καινουρια ψαρια.... :) εχω ηδη σε 30λιτρο 18 μωρα labido..και η 2η θυληκια ειναι μπουκωμενη!!!καντε χωρο για τα μωρα μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το νεο ενυδρειο τοτε. :thumbup:

ΥΓ ειναι καλο νομιζω, ενιοτε να ανταλλάσσεις ψαρια, για ανανεωση του αιματος :)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το νεο ενυδρειο τοτε. :helpsmilie:

ΥΓ ειναι καλο νομιζω, ενιοτε να ανταλλάσσεις ψαρια, για ανανεωση του αιματος :thumbup:

thanks!!ειναι η πρωτη γεννα!!!θα τα δωσω ολα.Ισως κρατησω κανενα θυληκο ομως!!!θα βαλω αγγελια σε κανενα 2μηνο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...