Jump to content

Eheim2211


lozd13

Recommended Posts

Ρε παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.

Ηθελα να πουλησω το 2211 για να αγορασω το Fluval 205.

Μιλοντας με εναν φιλο μου εξηγησε πως μπορω στο 2211 να βαλω βανακια , ωστε στις αλλαγες να μην εχω το προβλημα με τα τρεχουμενα νερα . . .

Οποτε ερχεται η ερωτηση του παροντος θεματος .

Εχει βρει κανεις κανενα tip για να μην χρειαζεται να ρουφας καθε φορα που αλλαζεις το φιλτρο ?

:)

Link to comment
Share on other sites

κάνε αναζήτηση στο forum με τις λέξεις "αλλαγή νερού drop off" και θα βρεις 2-3 πολύ καλά threads!

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου ευχαριστω πολυ για τις αποψεις , πολυ ωραιες και χρησιμες αλλα εψαχνα κατι πιο απλο ...

το fluval 205 τραβαει το νερο μονο του ή χρειαζεται να ρουφηξεις ?

το ξερει καποιος αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

το ποιο απλο ειναι το ταφ στην εισοδο του φιλτρου. απο το ταφ η μια σωληνα θα ειναι η εισοδος του βρωμικου νερου που θα ερχεται απο το μπαστουνι, η δευτερη σωληνα θα πηγαινει στο φιλτρο και η τριτη μεσω ενος σωληνα θα καταληγει σε μια βανα η οποια θα ειναι κλειστη και θα ανοιγει μονο οταν θελεις να αφαιρεσεις νερο απο το ενυδρειο. ουτε αναροφηση ουτε κοπος. το κοστος αν ψαχτεις καλα στα μαγαζια της περιοχης σου δεν θα περασει τα 10 ευρω. τι ποιο απλο ψαχνεις? για να βαλεις το φρεσκο νερο απο το δοχειο προετοιμασιας στο ενυδρειο χρειαζεσαι ενα εσωτερικο κινεζικο φιλτρο και θα προσαρμοσεις στην εξοδο του ενα λαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

το ποιο απλο ειναι το ταφ στην εισοδο του φιλτρου. απο το ταφ η μια σωληνα θα ειναι η εισοδος του βρωμικου νερου που θα ερχεται απο το μπαστουνι, η δευτερη σωληνα θα πηγαινει στο φιλτρο και η τριτη μεσω ενος σωληνα θα καταληγει σε μια βανα η οποια θα ειναι κλειστη και θα ανοιγει μονο οταν θελεις να αφαιρεσεις νερο απο το ενυδρειο. ουτε αναροφηση ουτε κοπος. το κοστος αν ψαχτεις καλα στα μαγαζια της περιοχης σου δεν θα περασει τα 10 ευρω. τι ποιο απλο ψαχνεις? για να βαλεις το φρεσκο νερο απο το δοχειο προετοιμασιας στο ενυδρειο χρειαζεσαι ενα εσωτερικο κινεζικο φιλτρο και θα προσαρμοσεις στην εξοδο του ενα λαστιχο.

φιλε fishaki και παλι ευχαριστω γιατι προσπαθεις να βοηθησεις , αλλα μου φαινεται πολυπλοκο να βαλω επιπλεον σωληνες κτλπ .

δεν με ενδιαφερει βασικα για την αλλαγη του νερου , εχω μικρες 15λιτρες μπουκαλες και κανω δουλεια ετσι , το μονο μου προβλημα ειναι πως μετα το καθαρισμα του φιλτρου χριεαζεται να ρουφαω ...

μονο αυτο με χαλαει !

:-(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις .

τελικα η λυση ηρθε απο το fluval205 που πηρα , που περαν της πρωτης φορας , δεν χρειαζεται να ρουφας νερο σε καθε αλλαγη

JOB IS DONE

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις .

τελικα η λυση ηρθε απο το fluval205 που πηρα , που περαν της πρωτης φορας , δεν χρειαζεται να ρουφας νερο σε καθε αλλαγη

JOB IS DONE

:thumbup:

Αν και καλύτερα για μένα να επαιρνες το 305 (μικρή η χρηματική διαφορά).

Welcome to the future of filtration...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και καλύτερα για μένα να επαιρνες το 305 (μικρή η χρηματική διαφορά).

Welcome to the future of filtration...

:)

Eιναι πολυ μπροστα οντως . . .

Αλλα το FLUVAL 305 για 100lt πιστευω ειναι πολυ .

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα 2211 κ εχω βανακια. κ απο την μερα που τα εβαλα δεν εχω ξανα ρουφηξει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...